“1000 Volt bu yatırımla kapasitesini Hollywood standartlarına yükseltti”

Sayın Thielman bize biraz Harrison’dan bahsedebilir misiniz? Ne zaman ve nasıl kuruldu, tesislerinizde kaç kişi çalışıyor ve yıllık üretiminiz nedir?
Harrison, Nashville Tennessee’deki tesislerinden uluslarası film ve televizyon prodüksiyon, post- prodüksiyon, yayımcılık, ses donanım ve müzik kayıt piyasaları için large-format profesyonel ses-miksaj konsolları tasarlıyor, üretiyor ve pazarlıyor.

Teknolojik yenilikler tarihine damgasını vuran önemli dönüm noktalarından biri olarak ilk Harrison konsolu 1975 yılında Harrison mühendisleri tarafından üretildi. Kuruluşundan bu yana Harrison konsolları teknik üstünlükleri ile tanındılar. Dünya çapında 1.500’ün üzerinde Harrison konsolu kuruldu ki, bu dünyadaki high-end ses konsol pazarında çok önemli bir paydır. Son zamanlarda monte edilen sistem kullanıcı tabanının yaklaşık yarısının uluslarası müşterilerden oluşması Harrison konsollarınin dünya çapındaki kabulünün ve itibarının göstergesidir. Karmaşık sorunlara çözüm arayan müşterilerin cevap için istisnasız Harrison’a başvurmaları da Harrison’ın high-end piyasadaki üstünlüğünü ispatlıyor. Harrison’ın film ve post prodüksiyon sektörüne hizmet veren, high-end large-format miksaj konsolları üretiminde uzmanlaşmış 30 çalışanı var.

Bill Owen and Gary Thielman kimdir?
Bill Owen şirket yönetimi ve Gary Thielman ise satış, üretim ve teknik yönetimden sorumlu olarak, Harrison’in idaresini birlikte yürütüyorlar. Bill Owen 1979’dan beri şirkete iş deneyim zenginliği getirirken, Gary Thielman 1984 yılından bu yana ürün geliştirme ve satış konularıyla ilgilenmektedir.

Harrison konsolları ile diğer şirketler tarafından üretilen konsollar arasındaki fark nedir?
Fark, uygulamada kullanılacak her Harrison konsolu için ayrıntılara verilen önemdir. Harrison, önde gelen endüstri profesyonellerinden edinilen verilere göre uzmanlaşmış konsol özellikleri ve işlevleri geliştirmek için yıllar harcadı. Büyük post prodüksiyon tesisleri için kaliteli bir sistem hazırlamadaki karmaşık süreçte ayrıntılara verilen bu önem, Harrison’ı sektöründe lider yapan olgudur.

Küresel ekonomik kriz sinema sektörünü özellikle Hollywood’u yatırım anlamında nasıl etkiledi?
Hollywood’daki bazı firmalar çok meşguller. Son 2 yıl içinde Hollywood ile iyi iş yapmamız, büyük post prodüksiyon firmalarının bu dönemde yatırım yapmaları, işler iyiye gitmeye başladığında daha agresif şeyler geliştirmek çin harekete geçmeye hazır olacaklarının göstergesidir. Hollywood’da hala bir dolu film yapılmakta olduğuna göre her şey yolunda görünüyor.

Peki Avrupa piyasası? Onlar kriz döneminde yatırım yapmak konusunda daha mı tutucular?
Avrupa’da çok daha tutucu. 1000Volt geçen sene bize geldiği için çok memnunuz, çünkü bu onların neye yatırım yapmayı istedikleri ve toparlanma dönemi geldiğinde hazır olmaları anlamında Hollywood’daki müşterilere benzer düşündüğünü gösterdi.

Uluslarası piyasalardan konuşuyorken, Harrison hangi piyasalara özel bir önem veriyor?
Harrison large-format post prodüksiyon sektöründe lider olan Almanya, Rusya ve İngiltere’nin de içinde olduğu Avrupa piyasasına özel bir önem veriyor. Yükselen bir film endüstrisi olarak Hindistan da çok önemli. Yıllardır Avustralya ve Çin’de de başarılıyız.

Harrison’ı kullanmayı seçen stüdyolar nasıl bir kriter kullanıyorlar ve Harrison ile çalışan stüdyoları diğerlerinden ayıran özellik nedir?
Herhangi bir stüdyo tüm teknolojiye sahip olmak ve her operatörün ihtiyaç hissettiği ve istediği tüm özellikleri ve işlevleri sağlamak zorundadır. Hizmet çok önemli ve Harrison en iyi müşteri desteğini her yerde sağlamakla övünür. Harrison’ı tercih eden stüdyolar iyi ürün ve iyi hizmet bekliyorlar, bunun ne demek olduğunu anlıyorlar ve bunu Harrison’dan talep ediyorlar.

Dünyada, özellikle Avrupa’da kaç tane Harrison konsolu kullanılıyor?
Son 35 yılda dünya çapında binlerce konsol sattık. Son yıllarda film ve post prodüksiyon için large-format konsollarımızdaki başarımızdan dolayı Avrupa’da ve dünyanın her yerinde yüzlerce sattık.

Harrison konsol operatürünü diğer operatörlerden ayıran nedir, Harrison konsolu müşterinin sonuçta çıkardığı işe ne ekliyor?
Yine, kilit noktası detaydır. Her bir operatör Harrison konsolun hızlı ve mümkün olan en iyi kalitede sonuç getirdiğini hissedecektir. Hız cok kritik bir öge ve projeler büyüdükce Harrison konsolunun otomasyon özelliği hızlı ve doğru kontrol yapılabilmesini sağlıyor. Kalitesi de, ileri sinyal işleme ve gelişmiş özellikleri her bir kullanıcının yüksek kalitede sonuç üretmesine izin veriyor.

Peki ya sıradan bir kulak, bir film izledikleri veya müzik dinledikleri zaman arkasında Harrison kalitesinin olduğunu söyleyebilirler mi?
Bu zor çünkü bizim ve müşterilerimizin film seyircisinin nihai sonucu nasıl deneyimlediği konusunda bir fikrimiz yok. Ama insanların son zamanlarda seyrettiği Hollywood filmlerinin bir Harrison konsolu kullanılarak yapılmış olması büyük olasılık. Her 10 yapımdan 6-7’sinin Harrison konsolu kullanılarak yapıldığını söyleyebiliriz.

Eğer bir ses mühendisi Harrison konsoluna aşina olmak isterse herhangi bir atölye çalışması ya da eğitimveriyor musunuz?
Nashville’deki fabrikamızda eğitim almak isteyen herkese kapımız açık. Resmi bir programımız yok ama eğitim ve benzeri şeyler için gelen konuklarımız oluyor.

Film sektöründe ses tasarımı konusunda gelecekte ne gibi gelişmeler olacağını tahmin ediyorsunuz?
Tabii ki “dijital sinemanın” gelişi ve şimdi 3D teknoloji için önemli adımlardır. Biz zaten 16 wide-monitoring fonksiyonları gibi şeyleri sağlıyoruz ve 3D miksajı için özel panning olanakları olan yeni bir hoparlör sistemi için özel bir işlem üzerinde çalışıyoruz.  Bütün bu yeni gelişmeler heyecan verici.

Dolby, thx, dts gibi şu anda kullanılan standarların geleceğini değerlendirebilir misiniz?
Bizim bu standartları için değerlendirme yapmamız zor. Hepsi çok iyi ve dünya çapında tutarlı teknik şartları sağlama açısından büyük bir rol oynamaktadır. Maalesef sistemi kurduktan sonra müşterilerimizin tesislerinde zaman harcamadığımızdan herhangi bir karşılaştırma yapmak oldukça zor.

1000Volt-Harrison işbirliği için neler düşünüyorsunuz?
1000Volt ile işbirliği çok iyi oldu. Onlarla Harrison’a yeni bir pazarda high-end bir çözüm getirmek için yakın işbirliği içinde çalıştık. Bunu 1000Volt olmadan gerçekleştirmek mümkün olmazdı. 1000 Volt ile uzun ve başarılı bir ilişkisi için sabırsızlanıyoruz. Şimdiye kadar herşey çok iyi oldu.

Peki ya Türkiye piyasası?
Türk pazarı ile fazla deneyimimiz yok, bu yüzden de 1000Volt Harrison konsolu alma konusunda bizimle iletişime geçtiğinde çok ilgimizi çekti. Bunun bizim için Türk piyasasını tanımada büyük bir fırsat olduğunu hissediyoruz ve 1000Volt’un yardımıyla orada da başarılı olabiliriz.

1000Volt sizinle iletişime geçtiğinde nasıl bir yol izlediniz? Ayrıca Harrison konsolunu kurduktan sonra 1000Volt ekibi için herhangi bir eğitim ya da atölye çalışması düzenlediniz mi?
ABD’ye geldiler ve ben onlarla Los Angeles’da buluştum. Epeyce bir stüdyo gezdik ve  bir baktı ve “büyük partronların” ne yaptığı konusunda fikir sahibi oldular. Bu birbirimizi tanıma anlamında çok iyi oldu. Evet, uzmanlarımızdan biri Türkiye’ye gelecek ve konsolun düzgün çalışıp çalışmadığından emin olacak veyerinde bazı eğitim ve atölye çalışmaları yapacak. Bizim için bu yaklaşım çok iyi çalışıyor ve dünyada her yerinde sık yaptığımız bir şey. Kişiselleştirilmiş hizmet büyük bir artı.

Küresel kriz sırasında yatırım yapma konusunda Avrupa piyasasının tutuculuğuna geri gidersek, sizce 1000Volt böyle bir teknik yatırım yaparak, ses miksaj konusundaki kapasitesini Hollywood standartlarına yükseltti mi veya bu konuda ileride almaları gereken başka adımlar var mı?
Evet. Şu anda en yeni film ses miksaj teknolojine sahipler ve tesisleri Dolby sertifikasi ile birlikte dünyanın en iyileri ile eşit durumda olacaklar. Progresif olmak için gerekli bütün parçalara sahipler.

Son bir soru, Harrison’ın gelecekteki yol haritası nedir?
Yol haritamız oldukça basit. Harrison’i olabileceği en mükemmel düzeye getirebilmek için sürekli müşterilerimizle konuşuyoruz. Gelecekte, yeni otomasyon özelliklerine, yeni Xtools film işleme eklentilerine odaklanacağız, dijital sinema izlemeye hazır sistemimizi genişleteceğiz, hoparlör yönetim işleme konusunu geliştireceğiz ve genellikle müşterilerimiz için en kaliteli ses miksaj sistemini sağlayacağız.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com