“Müzisyen olarak anılmak mutluluk veriyor”

sibel_kose

Söyledikçe derinleşen, koyulaşan özel bir ses onunkisi. Mimarlık okusa da müziği, şarkı söylemeyi seçen Sibel Köse, bu ülkenin büyük ihtimam göstermesi gereken kişilerden biri. Dünyanın her yerinde konserlere çıkıyor, ödüller alıyor, caz müziğin yayılmasını ve daha çok kitleye ulaşmasını hedeflediği vokal atölyesinde genç, yaşlı herkese şarkı söyleme imkanı veriyor. 

Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Yaz oldukça yoğun geçti. Polonya’da 5 yıldır her sene eğitmenlik yaptığım yaz okuluna gittim, yanı sıra konserler verdim. Kendi quartetim’le (Sibel Köse – vokal, Kürşad Deniz – piyano, Erdal Akyol – bas, Derin Bayhan – davul) Türkiye’de Kaş, Bodrum, Kuşadası’nda, Finlandiya’da Nardis Jazz Club’ün Galata Derneği ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği İstanbul Pori Jazznetworking kapsamında konserler verdim.

Sonbaharla birlikte İstanbul’dayım. Quartet’im Nardis Jazz Club’de ve çeşitli konser ve etkinliklerde yer almaya devam ediyor. Kürşad Deniz’le Grand Hyatt Regency Oteli  Library barda, gitarda Sarp Maden ve basta Matt Hall’la Cihangir Kaktüs’de düzenli programlarda yer alıyoruz.

Bunun dışında önümizdeki dönem konser projeleri var. Kasım’da Polonya’da, Polonya’nın önemli müzisyenleri (Bogan Holownia – piyano, Stan Michalak – bas ve Zybigniew Lewandoski – davul) ile gerçekleştireceğimiz minik turne, Aralık ayında Kapadokya Caz Günleri’nde vereceğimiz konser ve Şubat ayında Paris’de Duc de Lombard’da ve Ankara Caz Fesitvali’nde daha önce de birlikte çalıştığım Jean Loup Longnon’un büyük orkestrası Longnon Big Band ve yine Ankara Caz Festivali’nde İstanbul Superband’e konuk olarak katılacağım konserler var.

Ayrıca İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz Caz Vokal Atölyesi’nin çalışmaları eski ve yeni katılımcılarla devam ediyor.

Biraz bu atölyeden bahseder misiniz?

Şarkı söylemek isteyen, söyleyen ya da denemek isteyen ve caz müziğine ilgi duyanlarla bir arada çalıştığımız bir caz vokal atölyesi. Sanırım katılımcıların kişisel müzikal gelişimine katkıda bulunmak kadar, aynı konuyla ilgilenen kişilerden oluşan bir grup bilinci yaratmak ve caz vokal etrafında yoğunlaşan bir etkinlik ağı oluşturmak da potansiyellerimiz arasında. Haftanın belirli günlerinde bir araya geliyor, birikim ve deneyimimizi paylaşıyor, piyanistimiz eşliğinde caz standartlarından oluşan repertuvardan parçalar seslendiriyor, sene sonunda da piyano/bas/davul üçlüsü eşliğinde yıl boyu çalıştığımız parçalardan seçmeleri izleyicilerle paylaşıyoruz. Farklı yaşlardan, cinsiyet, tabiyet, meslek gruplarından katılımcılarımız var. Amatör ya da profesyonel ayırımı yapılmadan, herhangi bir seçmeye tabi tutulmadan arzu eden herkes çalışmalara katılabilir. Daha ayrıntılı bilgiyi www.sibelkose.com sitesinin atölyeler/workshops bölümünden edinebilirsiniz.

Son zamanlarda neler dinliyorsunuz?

Son dönemde güzel konserler izleme şansım oldu. Sheila Jordan’ı izledim önce. Ardından düzenlemiş olduğu workshop’da bulundum, çok güzel bir deneyimdi. Herbie Hancock’un konserini izledim. Brezilyalı şarkıcı Elis Regina’yı dinlemekten hoşlanıyorum.

Caz konserleri, festivaller ve sayısız dinletilerin gerçekleştiği İstanbul’da caz müziği adına yeterince şey yapılıyor mu dersiniz?

Etkinlikler oldukça yoğun. İstanbul Caz Festivali, Akbank Caz Festivali, İş Sanat, İKSV Salon, CRR, Aksanat, Borusan, Haliç Kongre Merkezi’nde gibi çeşitli organizasyon ve mekanlarda çok güzel konserler dinlemek de mümkün. Klüpler ise sınırlı. Eğitim, yayıncılık ve prodüksüyon alanlarında ise daha farklı organizasyonlara ihtiyaç var bence.

Caz dışı müzikle ilginiz nasıl?

Sevdiğim şeyler oluyor. Elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.

Caz söyleyen bir müzisyen olarak kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Böyle nitelendirmeniz ne mutluluk verici. Aslında mimarlık eğitimi aldığım için müzik konusunda kendi kendimi yetiştirebiliyorum elimden geldiğince. Müzisyen olarak anılmak hem mutluluk veriyor, hem de gururlandırıyor doğrusu. Sevdiğim şeyi yapmaktan dolayı çok mutluyum.

Başka bir ülkeye gitmeyi, belki de cazın daha değerli bulunduğu bir yere gitmeyi düşündünüz mü/düşünür müsünüz?

Seyahat etmeyi çok seviyorum. Farklı kültürleri deneyimlemeyi, kısa zamanlarda da olsa farklı yerlerde faklı bir anın parçası olmayı da seviyorum. Çok değişik yerlerde, farklı şekillerde bulunma şansım oldu. Umarım daha da olur. Görünen o ki gidiyorum ve dönüyorum, ülkem çok güzel ve burada olmayı da seviyorum. Belki dönem dönem başka yerlerde kalabilirim ama yine dönerim diye düşünüyorum; sevdiklerim burada.

Bu şehrin müziği nedir sizce?

Ne duymak istediğinize bağlı.

Yeni albüm projesi var mı? Jingle ya da film müziği teklifleri?

Fransız müzisyenler Yann Lebreuilly ve Christian Brun’la hazırladığımız ve Almanya’da basılmakta olan nujazz çalışmaları, Polonyalı Bogdan Holownia ile kendsinin uzun süredir çalışmakta olduğu Polonyalı besteci Jerzy Wasowskiego’nun şarkılarını İngilizce ve Fransızca olarak seslendirmem, planlanan albüm projesi ve uzun süredir yapmak istediğim Türkiye’de yayınlanacak albüm, yine bu dönemin çalışmaları içinde. Yakın zamanda Alp Ersönmez’in ‘Yazısız’ albümünde sözlerini yazıp seslendirdiğim Beşik şarkısı çıkacak bir de.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com