3 Boyutlu Stereo ve 1000 Volt II

1000 Volt olarak 3D Stereoscopy konusundaki çalışmalarınız ve konuya yaklaşımınız hakkında  bilgi verirmisiniz?
1000 Volt’ ta teknolojiyi doğru algılamak ve bu teknolojiyi tüm post prodüksiyon süreçlerinde mükemmelen kullanabilmek için 1 yıl once eğitimler almaya başladık. Eğitimlerin ardından 3d Stereo uyumuluğumuz için yazılım ve donanım yatırımlarımızı gerçekleştirdik ve akabinde de kendi 3d Stereo animasyon filmimizi ürettik. Zaman içerisinde müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda gerek 2 boyutlu filmlerden 3 boyutlu film üretimi olsun gerekse 3 boyutlu çekilmiş filmlerden 3 boyutlu filmler olsun gerekse tamamen tamamı 3 boyutlu animasyon filmi olsun çok çeşitli 3D Stereo film üretimini gerçekleştirdik.

Şu aşamada Türkiyede 3d Stereo film üretimi konusunda dünyanın her yerinde  kullanılan tüm teknik yazılım ve donanım altyapısına sahibiz. Yetişmiş insan gücü olarak Türkiyenin en geniş 3D Stereo ekibinin de 1000 Volt’ta olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3D Stereo’ nun çekiminde kullanılan teknolojiler nelerdir?
Öncelikle belirtmeliyim ki 3d Stereo çekimleri bir 3d makinesi ile yapılmaz. Çekimler bildiğimiz 2 boyutlu çekim yapan film veya data kameraları ile yapılır. Bu kameralar 3 boyutlu çekim yapabilmek için özel üretilmiş iki kamerayı aynı anda konumlandıran ve çalıştıran özel kamera ayak sistemleri (Rig) vasıtasıyla 3 boyutlu çekimi gerçekleştirmektedir.

Rig sistemleri kendi içerisinde Aynalı system (Mirror Rig) ve yanyana system (Side by Side) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Aynalı system daha yakın planlarda ve çok yakın odaklamanın gerektiği sahnelerde çoklukla kullanılırken yanyana rig sistemi ise daha uzak mesafe çekimlerde örneğin manzara veya spor aktivitelerinde daha çok tercih edilmektedir.

Ayrıca yeni yeni çıkmaya başlayan çift objektifli 3d Stereo kameralar da 3 boyutlu çekim yapabilmeye başlamışlardır ancak bu kameralar daha çok son kullanıcıya hitap edecek daha çok giriş seviyesi amatör kameralar grubuna girmektedir.

Ayrıca kamera sistemlerinin dışında 3d stereo film çekimin önemli unsurlarında biri de Stereograph dediğimiz 3d Stereo çekimin matematiğini bilen ve doğru çekimin yapılmasını sağlayan danışmandır. Dünyada bu konuda kesin ve displinli bir yaklaşım mevcuttur. Tüm 3d Stereo projelerinde muhakkak yeterli donanım ve ekibin yanında bir de 3d Stereographer bulunmakta ve daha çekim öncesinden başlayarak çekilecek planların tasarlanması aşamasından çekimin yapılma aşamasına tüm konularda yönlendirici olmaktadır.

3d Post Prodüksiyon süreci ne şekilde işlemektedir?
Doğru çekilmiş görüntülerin ki burada kasttetiğimiz 3d Stereo tekniği açısından doğru çekilmiş olan görüntülerin Post Prodüksiyon süreçleri yine 2d projelerde olduğu gibi ilerlemekte ancak burada 1 yerine 2 katman görüntü olduğu için yani sağ ve sol göz için, daha fazla zaman ve emek kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak tüm sistemlerin 3d uyumluluğu olmalı ve tüm sistemlerin 3d gösterimini yapabilecek monitörlere sahip olması gerekmektedir.
3 Boyutlu görüntülerin Kurgu, Renk düzeltme, Görsel efekt ve 3d animasyon işlemleri bir takım özel bilgi ve tecrübeyi de yanından barındırması gerekmektedir. Yine post süresince de sette olduğu gibi uzman stereo bilen personelin projeyi başından sonuna takip ederek izleyicinin göz konforunu önde tutan bir işin üretilmesindeki tüm teknik detaylarda yönlendirici olması gerekmektedir. Yani burada işin creative yanının dışında teknik olarak doğru çalışmasından da bahsediyoruz ki muhakkak atlamamız gereken en önemli konular arasında yer almaktadır.

Burada özellikle altını çizmek istyediğim bir konu var; doğru çekilmemiş bir 3d Postta düzeltmesi zor veya imkansız bir 3d dir bu nedenle çekim aşamasından başlayarak doğru analiz edilmiş ve doğru çekilmiş görüntülere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca 2d çekim teknikleri 3d de katiyyen çalışmamaktadır bu nedenle 3d nin kendine ait çekim tekniği ve yöntemlerim olduğunu muhakkak kabul etmek ve uygulamak zorundayız.

3d Stereo görüntüleme teknolojileri hakkında bilgi verebilimisiniz?
3d Stereo izleme yapabilmek için tamamen 3d Stereo gösterim teknikleri farklı farklıdır bu tekniklere uyan LCD veya Plazma paneller  veya Projektörler kullanılarak izleme yapılabilmektedir.

Bu teknikler şu şekildedir;

1-Mavi kırmızı gözlük (Anaglyph)
Bu gösterim tekniği için hiç bir ilave masraf olmadan sadece standart bir mavi kırmızı filtreleme yapan kağıt gözlükler kullanılır. Bu teknoloji en ilkel ve en kolay izleme teknolojisidir. Görüntü kalitesi nçok yetersiz ve renk filtrelemesinden dolayı kısıtlı renk derinliğinde izleme yapılabilir ayrıca 3d hissi en zayıf olanıdır. Avantajı var olan tüm eski tv ve panellerde çalışabilmesidir. Bu şekilde hem izleme için yatırım gerekmemekte hem de yayın için ilave bir masraf gerekmemektedir.

2- Polorize gözlüklerle izleme:
Belli bir frekansın  üzerinde çalışan (120hz) Lcd veya Plazma ekranlar özel üretilmiş pasif veya aktif shutter teknoloji kullanılan gözlükler sayesinde gerçek anlamda 3 boyutlu izleme sunabilmektedir. Burada kullanılan gözlük tipi seçilen teknolojiyle de alakalı olarak çalışmaktadır. Kimi üretici firmalar aktif hutter kimi ise pasif plorize gözlük ile sistemlerini geliştirmektedirler.

Ayrıca lcd ve plazma ekranlar dışında polarize gözlükle çalışan projector sistemleri de mevcuttur. Bunlar Sinemalarda kullanılan büyük alan projektörleri olabildiği gibi ev tipi küçük olan projektörleri de olabilmektedir. Yine burada da aktif veya pasif gözlük teknolojisi tercih edilebilmektedir.

3-Gözlüksüz teknoloji
Herhangi bir gözlük ihtiyacı olmadan izleme yapılabilen ekranlarda üretilmeyer başlamış hatta bazı açık alan uygulamalarında da kullanıma sunulmaktadır. Burada kullanılan teknoloji gözlükte yapılan filtrelemeyi ekran üzerinde bir filter sayesinde yaparak gözlükm kullanmaksızın 3 boyutlu görüntünün algılanmasını sağlamaktır. Gözlüksüz teknoloji henüz çok yeni ve gelişen bir aşamadadır. Uzun surely izlemeler konforsuz ve baş ağrıtıcı olabilmektedir ancak açık alan reklamcılığı konusunda çok ciddi bir kullanım alanına yayılacağı düşünülmektedir. Bazı elektronik cihaz üreten firmalar küçük ebatlarda gözlüksüz izleme yapılabilen Lcd tv lerini de üretmeye başlamışlardır.

Son 1 yılda 3D Stereo Tv yayını ve film piyasasındaki gelişimi aktarabilirmisiniz:
Aslına bakılırsa 3d Stereo 100 yıllık bir sürecin ikinci en iyi dönemini yaşıyor ve bu dönem ilk dönemden çok daha heyecan verici olarak ilerliyor. 1950 li yıllardaki Sinema sektörünün yeni bir arayış içerisine girerek yöneldiği 3d Stereo tekrar bir sinema hamlesiyle son 1 yılın en çok konuşulan ve ilerleme kaydeden konusu olarak gündeme oturmuştur. Avatar filminin barındırdığı müthiş teknolojik imkanlar ve mükemmele yakın izleme konforu beraberinde getirdiği gişe başarısı hemen hemen tüm yapımcıları 3d film yapma konusunda iteleyen bir unsure olmaktadır. Ayrıca bu dönemde 3d tv yayıncılığında da ciddi bir bir başlangıç yapılmıştır. İngiltere de SKY televizyonunun başlattığı bazı Premiere lig Futbol müsabakalarının 3 boyutlu olarak bazı mekanlarda izlenmesinin ardından 2010 yazında düzenlenen Dünya kupası futbol müsabakalarının da bazı kanallarda 3 boyutlu yayınlanması ve amerikadaki bazı Basektbol, Amerikan futbolu gibi  spor müsabakalarının 3d yayınlanması 3d yayıncılığını da hızlı bir yatırım sürecine itmiştir.

Önceliri yılda 1-2 adet olan 3d stero filmler şu an onlarla ifade edilmektedir. Neredeyse her ay 1 veya 2 3d Stereo film  sinemada izleyici karşına çıkmaktadır.

Ülkemizdeki 3d stereo gelişimi ne şekilde olmaktadır:
Yaklaşık 5-6 ay once satılmaya başlayan 3d  tv ler ilk etapta birkaç modelken şu an her üretici firmanın en az 3-5 modeli 3d uyumlu geliyor ve neredeyse tüm elektronik marketlerde onlarca 3d uyumlu 3d tv bulmak mümkün.
Dünyada hızlı bir giriş yapan 3d stereo 2010 yılını ikinci doğuşu olarak kabul ediyor ve  gerek Tv gerekse Sinema da hızla ilerlemesini sürdürüyor. 2010 başına kadar sınırlı sayıda Dijital sinema salonu varken şu an neredeyse tüm sinemaların en az 1 salonu 3d uyumlu dijital salonu mevcut. 2008 yılında Türkiyede birkaç tane dijital salon varken 2010 yılında 50 li sayılara ulaştı Avatar filminden sonar ise 80 li sayıları bulan salon sayısı verilen siparişlerin de teslimiyle 100 lü sayıları bulacak.

Yukarıdaki verilerin reklam ve film piyasasındaki yansıması ise Türkiyenin ilk 3d Stereo filmi Cehennem filmi ile olmuş ve sinemada bir çok 3d stereo reklam filmi yayınlanmıştır. Yakın zamanda yeni filmler ve yeni reklam filmlerinin de hızla artacağı tahmin edilmektedir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com