“1000 Volt Türkiye pazarındaki ilk müşterimiz”

daniela_manger

Manger şirketinin felsefesi ve sloganı doğruluk. Şirket bugün 1986’da Almanya’da olağanüstü icat ödülünü alan, kurucusu Joseph Manger’in kızı Daniela Manger tarafından yönetiliyor. Manger Cut Magazine’in sorularını yanıtladı.

İsterseniz Manger şirketiyle başlayalım. Ne zaman ve nasıl kuruldu? :

Manger şirketi aslında benim büyükanne ve büyükbabam tarafından kuruldu. O zamanlar,1929‘da hoperlörle bir ilgisi yoktu. 1950‘lilerde babam işe girdi ve ilk olarak hoperlör ve teknik cihaz ithal etmeye başladı. Hoparlör ve sürücü teknolojisini geliştirme fikri o zaman doğdu.

Müzik grupları için ses sistemleri kurarken, enstrümanların hoperlörden çıkan seslerinin orijinali gibi olmadığını gördü. 1966 veya 1967 yıllarında ilk araştırma ve ölçümler ile farklı hoperlörleri karşılaştırıp, hoparlör ve sürücülerin geleneksel ölçme tekniklerine bakarak, frekans hassasiyeti konusunda farklı hoparlörlerin de yeterli bilgi vermediğini gördü. Babam, klasik hoperlörlerin temel teknik probleminin zamanlama konusunda dakik olmadığını farketti.
İlk patentini 1969 yılında aldı.

İlk hoparlör ne zaman üretildi?

1974 yılıydı sanıyorum. O zamanki üretimlerde verimlilikte yavaşlık, düşük frekans gibi ufak tefek sıkıntılar dönemin mevcut malzemeleriyle olabilecek en iyi sistemdi.

Manger hoparlörlerini diğer geleneksel hoparlörlerden farklı kılan nedir?

Temel fark frekans davranışı hassasiyeti. Örneğin frekans açısından geleneksel bir sürücü gibi, ama “transcuder” bağlamında zamanlama, müziğin “sound”u ve sesde ana kontent. Babam Manger sürücülerinde kullanılan ana prensibi keşfetti ki, bizim işitme duyumuzun da ana prensibi olan bant dalgası prensibidir bu. Manger markası bu prensibi kullanır.

Şirketin geleceği için neler düşünüyorsunuz?

Aktif hoparlörler iki yıl önce geliştirildi ki bunlar 1000 Volt’ta kurulan hoparlörlerdir. Ürün yelpazesini genişletmek istiyoruz, büyük ve küçük hoparlör modelleri gibi. Ayrıca yüksek kalitel Hi-Fi pazarı üzerinde de çalışıyoruz. Başka uygulamalarımız da var; duvar içi ve duvara montaj sistemleri gibi. Şu anda tek model sürücü olduğu için bu prensiplerle farklı boyutlarda sürücüler üretmek istiyoruz.

HD ses patenti size ait; bu konudan da bahseder misiniz?

Biz ürünlerimizin hala gelişmekte olan ses sistemlerinin önünde gittiğini fark ettik. Bu sistemler günümüzde 96kHz’i veya BlueRay düzeyinde konuştuğumuz 192kHz’e kadar gidebilen sitemler. Aslında Manger sürücüsünün en büyük avantajı frekans çözünürlüklü bir ürün olmaması. Zira insan kulağının 20kHz üstündeki frekansları duyması mümkün değildir. Babamın da hala iletişim içinde olduğu kurumlar ve yayınlardan biliyorum ki, insanın işitme duyusunun 10 mikro saniye çözünürlüğü var. Bu da yaklaşık 100kHz anlamına gelir. Ama bu algıladığınız 100kHz tonu değildir.

Manger’in profesyonel ses izleme sistemi ve ev tipi ses izleme sistemi arasındaki fark nedir?

Evlerde ve Hi-Fi pazarda genel olarak pasif hoparlörler yaygın olarak kullanılır. Profesyonel ses pazarında hoparlörler içlerine yerleştirilen amplifikatörler ile güçlendirildi.
Bu temel fark.

Kullanıcı Manger ürünü seçerken nelere dikkat etmelidir?

En önemli şey, sesin doğal olduğunu, hoparlörlerin sesinde teknik bir yapaylık veya tuhaflık olmadığını sezgisel olarak kolaylıkla hissedeceklerdir.

Gerçekten bir Manger ürünü ile geleneksel hoparlör arasındaki farkı duyup hissedebiliyor musunuz?

Doğrudan bir karşılaştırma yapmak kolay değil çünkü kulak sese adapte olur. Doğal enstrüman kullanan müşteriler için kolay. Eğer konserlere gidiyorlarsa ve kendileri bir müzik aleti çalıyorsa, bu bir referans olabilir. Profesyonel pazarda ise kullanıcı içeriği biliyor, ve aşina. Manger ürünleri ve diğerleri arasındaki farkı net olarak duyabilirler.

Ses izleme sistemlerinin geleceği nedir? Daha fazla gelişme bekleyebilir miyiz?

Sadece hoparlör ve sürücüleri kastediyorsak, sanmıyorum. Eğer geleneksel hoparlörlerse söz konusu olan, 100 yıl önce bulunan prensiple aynı… Bir hoparlör üreticisi hoparlörün zamanlama davranışına dikkat etmezse, hoparlör tasarımında bir gelişme olacağını sanmıyorum.

Profesyonel ses pazarında yüksek kaliteli ses izleme sistemi stüdyoda yapılan işi nasıl etkiliyor?

Bu stüdyoda aktif hoparlörlerle içeriğin tümünü duyabilmeniz için bir araç olarak kullanılıyor. Bu durumda nötr bir sisteminiz var, sadece içeriğine konsantre olabilirsiniz. Çok düşük seviyelerde dinleyebilirsiniz, sizi yormaz ve germez. Kontentle ilgili kolaylıkla ve konsantre olarak çalışabilmek için gerekli.

Türk pazarına yeni girdiniz. Şu anda Türk pazarındaki yeriniz nedir?

Aslında, biz geçen yıl Mart ayında başladık. 1000 Volt profesyonel ses pazarındaki ilk müşterimiz. AyrıcaTürkiye distribütörümüz hem profesyonel hem de yüksek kaliteli ses sistemi pazarında çalışıyor. Manger’i marka olarak kurmak için ilk adımları attık ve ürün tanıtım gösterilerini yaptık.

1000 Volt ile ilişkiniz nasıl başladı?

Bizi 1000 Volt’a bir Alman şirketi önermiş. Mutlu bir tesadüf oldu. Manger ürünlerine baktıkları sırada zaten bir Türk distribütörümüz vardı. İlk prova yapıldı. Duydukları ve kulağa nasıl geldiği ile ilgiliydiler. Bu şekilde bir araya geldik.

Sistemi kurmak için buradasınız. Bir müşteri Manger’e geldiğinde, nasıl bir süreç takip edersiniz?

Almanya’da veya Türkiye’de ya da başka herhangi bir ülkede bir müşteri Manger ile temasa geçer. Bir test provası yapmaya çalışırız ve provanın sistemi kullanacakları yerde olmasını tercih ederiz. Provaların normalde yaklaşık 10 gün sürmesini öneriyoruz. Çünkü işitme duyusunun farklı hoparlör sistemine adapte olmak için zamana ihtiyacı var. Bu da şirketlerinde veya yaşam alanlarında olmalı.

Şimdi 1000 Volt sizin ürününüze sahip. Türkiye’deki öteki stüdyolar ile karşılaştırıldığında, 1000 Volt’un prodüksiyon kapasitesini nasıl etkileyecek dersiniz?

Bana geri dönüşlerden anladığım kadarıyla, daha kolay çalışıyorlar. Daha etkili çalışabilirler, kaliteyi yükseltebilirler. Ayrıca daha az gerginlik yarattığı için yaptıkları işten daha çok zevk alabilirler. Ayrıca muhtemelen bu durumda daha yaratıcıdırlar.

Dünyadaki birçok stüdyoyu ziyaret ettiğinizi varsayarsak, 1000 Volt’u ziyaret ettiğiniz öteki stüdyolarla karşılaştırabilir misiniz?

Karşılaştırma yapabilecek deneyimim yok, ama 1000 Volt’un kullandığı Harrison konsolları dünyanın en iyilerinden. Buradaki kalite bir stüdyo için olağanüstü.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com