Sena ÇevikSena Çevik’ten görsel günlük

Grafik tasarım, illüstrasyon, moda tasarımı, resim gibi sanatın pek çok alanında işler yaratan özellikli isimlerden. Boa markası için tasarladığı kaftanlardan bazıları Rotterdam Tarih Müzesi tarafından da satın alınan sanatçı, yakında baskıya girecek olan “Görsel Günlük”lerinden bazı sayfaları Cut Magazin’le paylaştı.

Günlüğün hikayesini kısaca anlatabilir misiniz?
Görsel günlükleri 10-15 yıldır tutuyorum aslında. Bu son başladığım günlüğü Berlin’den almıştım. Defterin kendisi de edisyonluydu. Çok hoşuma gitti. O yüzden daha özel muamele görmeye başladı; düşüncelerin en rafine hali, desenlerin daha olgunlaşmış halleri, renk kuralları ve belli bir dokusu var. Ve tabii özel şifreleri. Bu defterin yolculuğu böyle başladı. Birlikte birçok yere gittik, birçok kez kaybettik birbirimizi ve tekrar bulduk. Bu günlük Konya’da uçakta kaldı (bıraktım), Bodrum’da ber ağacın dibinde, bir arkadaşımın arabasının torpido gözünde 1 hafta geçirdi… Avrupa’dan Amerika’ya oradan Maldivler’e uzanan kilometrelerde son bir buçuk yıldır benimleydi. Benim için öncekilerden daha özel bir görsel günlük ve bitirdiğim gibi baskıya sokmak, paylaşmak istiyorum. Beni daha da heyecanlandıran; o zaman bu günlükten iki adet almıştım ve ikincisine de kısmetse yılbaşında başlarım…

Bizim için seçtiğiniz sayfalar nedir?
Seçtiğim sayfaların bazılarında (büyük numaralı sayfalar) ‘kesmek-cut’ temasını yakaladığımı düşündüm. Bazıları şu anki halimi anlatıyor, bazılarını sadece özel bulduğum için Cut okuyucularıyla paylaşmak istedim.Could you briefly tell us the story of the journals?
Well I have been keeping visual journals for 10-15 years. I purchased my last journal in Berlin, and it was a special edition journal. I really liked it. Therefore it got unequaled treatment: it has a more refined version of thoughts, more mature patterns, color rules, and texture. Of course it also has special codes. Thus began the journey of this journal. We went to many different places together; we lost and found each other many times. I left it on a plane in Konya, under a tree in Bodrum, and I even left it in a friend’s car glove compartment for a week… It was always with me for the last year and a half from Europe to the United States and Maldives. It is a more special journal for me than others, and as soon as I finish it, I want to publish and share it with others. What excites me more is that I bought two of these journals, and I will start the second one in the New Year.

Could you please tell us about the pages you chose for us?
I think I was able to capture the leitmotif of the word “cut” in the later pages I chose. Some of them describe my mood now, and I wanted to share some other ones with Cut readers because they were special for me.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com