Reklamda stereoskopik 3D konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

stereoskopik_3D

Ajans prodüktörlerine sorduk: “Reklamda stereoskopik 3D konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?”

Ayşin Batman//Team Red

“Markaya  dikkat çeken bir durum”

Son dönemde 3D filmlerin artması ve 3D televizyonların yavaş yavaş piyasaya girmeye baslamasıyla müşterilerimiz arasında da 3D reklam filmi yapmak gibi bir eğilim, istek oldu. Artık bizden bu yönde çalışmalar talep ediyorlar. Biz de bu isteklerine cevap verebilmek için bu konuda yapılan çalışmaları ve gelişmeleri takip ediyoruz.

Bu konuda deneyimli, doğru ekiplerle çalışıldığı sürece uygulanabilirlik açısından problem olacağını düşünmüyorum. Tabi bizlerin de merak ettiği; bu yeni alanın sunduğu yeni anlatım olanaklarının yönetmenler tarafından nasıl kullanılacağı. Reklam yönetmenleri bu yeni alana adapte olabilecekler mi? 3D film çekmeleri gibi bir taleple karşılaştıklarında bunu yapmayı tercih edecekler mi? Yoksa bu alan kendi dilinden daha iyi anlayan yeni yönetmenler, görüntü yönetmenlerini beraberinde mi getirecek, göreceğiz.

Tabii ki 3D bir filmi izlemek için sinemaya gittiğinizde reklam kuşağında 3D olarak hazırlanmış reklam filminin araya girip algıda farklılık yaratması hoş. Ayrıca markaya dikkat çeken bir durum. Ancak gözlemlediğim kadarıyla bazı markalar 3D filmi sadece moda olduğu için talep ediyor. Herkes 3D film yapıyor diye buna ihtiyaç duymayan markaların da talep etmesi çok da doğru gelmiyor bana.

Berna Perver// Art Grup

“Masaüstü uygulamalarda iyi sonuç veriyor”

Türkiye’de reklam sektöründe stereoskopik (3D) uygulamalar henüz çok yeni ve de çok yaygın olmayan bir konu. Evlerde 3D televizyonlar ve 3D yayın henüz yaygın değil. Sinemalardaki gösterimler ise özellikle de teknoloji ile bağlantısı olan müşteriler tarafından oldukça ilgi topluyor.

Yalnızca sinemalarda stereoskopik yayın yapılabileceğinden bu teknoloji ile film çekmek düşünülen bir yol olmuyor. Ancak hazır bir filmi çeşitli teknolojilerle 3D yapmak mümkün. Aslında bu teknolojilerle tam 3D etkisi de olamıyor daha çok 2,5D diyebileceğimiz bir etki oluyor. Sonucundan yüzde 100 emin olunamadığı ve maliyetli bir işlem olduğu için çok fazla tercih edilmiyor.

Bütün bunlar bir kenara, çok ilgi çeken ve talep gören bir teknoloji. Masaüstü uygulamalarda çok iyi sonuçlar veriyor. Uygulanabilirliği de kolay ve etkili. Bence ilerleyen zamanlarda 3D TV ve yayınların artışıyla, stereoskopik uygulamalar yaygınlaşacak. Maliyetleri de düşeceği için de çok fazla tercih edilen bir yöntem olacak.

Meltem Köse//Lowe

“Monotonlaşan reklamlarda yeni bir soluk”

Reklamda yeni trend kesinlikle 3D stereoskopik filmler. Tüketicilerin gözünde monotonlaşan reklamlarda yeni bir soluk, yeni bir dönem. Dünyada artık oyunlar bile 3D yapılıyor.Yavaş yavaş ajanslar ve müşteriler 3D filme yönelmeye başladılar bile. İzleyicilerle güçlü duygusal bir bağ kurmak, görsel iletişimin gücünü artırmak amacıyla kesinlikle kullanılması gereken bir teknoloji. Gerçeklik hissi, seyircileri anın içine çeken görüntüler bu teknolojinin heyecan verici özellikleri…

Biz ajans olarak henüz çok yeni bir deneyim yaşadık. Omo’nun sıvı deterjan lansmanı için, ilk kez böyle bir teknoloji kullandık. Gerçekçi olmasının yanısıra; prodüksiyon yöntemi ve markanın lansman içeriği arasındaki ortak paydanın ‘teknoloji ve yenilikçi’ olması da bu yöntemi kullanmamızdaki belirleyici faktörler oldu. 3D olarak hazırladığımız “Omo Sıvı” lansman filmini yakın bir zamanda seyirciyle buluşturacağız. Eminim tüketiciler tarafından da çok beğenilecek.

Uygulama aşamasında mutlaka bizleri yönlendirecek 3D (stereoskopik) süpervizörleri olmalı.Bu alanda eğitim almış insanların yönlendirmeleri bizler için gerçekten çok önemli. 1000 Volt’un her zaman yeniliklere öncü olduğunu ve bu alanda yatırım yaptığını hepimiz biliyoruz. Sektör için gerçekten heyecan verici bir işe imza attığınızı düşünüyorum.

Mert Güler//Rafineri

“Reklamda 3D mecraların gelişimine bağımlı”

Teknolojinin 3D dünyası için ürettiği malzemelerin tüketicinin ilgi alanına girmesi, onlara cazip hale gelmesi için geçmemiz gereken bazı aşamalar var ve bunlardan en önemlisi 3D yayın yapan tv kanallarının oluşması. Bu kanalların da bu yayın tekniğine uygun filmlere veya programlara sahip olması gerekir ki bu da kararlı lider bir kuruluşun ciddi yatırımlar yapmasından geçer. Reklam insanlarının takip etmesi gereken de bence bu gelişmelerdir. Bu gelişmeleri hep birlikte yakından takip ediyor olacağız.

Aslında ilk aşamada, farklı olma isteği nedeniyle reklamverenler ikna edilebilir bir yerde duruyor olsa da, uygulanabilirlik ve altyapı sorunları çözülemediği sürece, bunun faydalı olacağına daha kendimiz inanmadan girişmek boş yere para harcatmaktan öteye gitmemiş oluyor.

Stereoskopik teknikle reklam filmi çekmek (ajans olarak biz de henüz yapmadık) bu dönemde en iyi ihtimalle sinema mecrası için mümkün olabilir. Çünkü oraya 3D film seyretmek için gelen, ulaşmak istediğimiz insanlar zaten hazır bir altyapıya sahipler ve bizim filmimizi seyretmeleri için “bir de şunu yapmanız gerekiyor, gözlük takmanız lazım” dememiş oluyoruz.

Bu yüzden sinema gibi görsel sanatların tüketiciyi 3D teknolojisine alıştırarak reklam dünyasında kullanımını yaygınlaştırmasına fayda sağlayacağını düşünüyorum. Reklam bu tip bir lokomotif güce sahip değil… Sonuçta reklam dünyası teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor olsa da, ilerleme sürecinde mecraların gelişimine bağımlı gözüküyor.

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com