Yüksek enerjili bir prodüksiyon!

a_high_energy_production

Güçlü görselliği ve özel efektleriyle öne çıkan ve kendinden bahsettiren LG’nin Crystal Ball filmiyle ilgili, prodüksiyonu yapan FPS Production’ın beyni Fatih Teksal ile konuştuk. Teksal, filmin yönetmeni Hintli Rawi Udyawar ile olan çalışmalarını ve filmin tüm aşamalarını anlattı.

LG Crystal Ball filmiyle ilgili biraz anlatabilir misiniz?

LG – Crystal Ball filmi, markanın Hindistan pazarı için hazırlanan bir filmiydi. Proje, LG’nin kullanıcılarına sunduğu imkanları, “hayalleri gerçekleştirme” fikriyle bağdaştırılmıştı. Bunu yaparken de teknolojik görselliği, kaliteli bir şekilde sunabileceği bir konsept olarak tasarlanmıştı.

Film, genç bir çiftin şehir manzarasına karşı piknik yaptığı romantik bir gecede, arkalarında beliren kristal bir topun belirmesiyle açılıyor. Çift kristal topa yaklaşınca, topun yüzeyinde çesitli dijital seçenekleri farkediyor. Bu seçeneklere sırasıyla dokundukça kendilerini bir kayak pistinde kayak yaparken, bir havuz kenarında tatildeyken ve bir konser salonunun girişinde buluyorlar.

Filmdeki özel efektlerle oldukça prodüksiyonlu bir iş çıkmış ortaya.

Günümüzde, Hindistan’daki sinema ve reklam piyasası, prodüksiyonları ve özellikle post prodüksiyon imkanları ile dünya klasmanında önemli bir yere sahip. Marka, teknoloji markası olduğu için, filmde olması gereken özel efektlerin de ona uygun yüksek kalitede olması gerekiyordu.

Teknolojinin çok efektif ve bir o kadar da ucuz kullanıldığı Hindistan’da, çok üst düzey özel efekt uzmanları ve post prodüksiyon firmalarının varlığı bilinen bir gerçek. Ancak, 1000 Volt’un sunduğu post prodüksiyon kalitesi ve kuvvetli showreel’i, özel efektlere çok hakim olan yönetmenimizin de filmin 1000 Volt’ta bağlanması kararını kolaylıkla almasını sağladı.

Hindistan gibi kabul gören ve özel efektler konusundaki yüksek kalitesi konusunda herkesin hemfikir olduğu bir ülkenin sunduğu kaliteyi Türkiye’de ve 1000 Volt’ta bulmak hem kendisini hem de bizi çok memnun etti.

Filmin, özel efektleri ile ön plana çıkması kadar, reel mekanların kuvvetli görselleri ve dengeli geçişlere de sahip olması gerekiyordu. Ocak ayının son haftasında çekilen filmin mekanları için Antalya bölgesini sunduğumuzda, yılın bu zamanında, hem kayak merkezi hem de havuz kenarındaki sahnelerin çekilebileceği dünya üstündeki nadide yerlerden biri olduğunu biliyorduk. Bu gerçeği, arşivimizdeki güncel resimlerle aktardığımızda, ajans için de soru işareti bırakmamış olduk.

İstenilen havuz, “sonsuz” diye isimlendirdiğimiz; havuzun bittiği yerde deniz manzarasının bağlamasını gerektiriyordu. Filmi her izlediğimizde bu mekanın görselinin ne kadar kuvvetli olduğunu ve filme ne kadar çok hizmet ettiğini farkediyoruz.

Hindistan ve Türkiye arasında sinema ve reklam sektörüne yönelik yatırımlarda ciddi adımlar atılıyor. Düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Az önce de bahsettiğim gibi, Hindistan’ın dünya sinema ve reklam sektöründe hatırı sayılır bir yeri var. Kendi kültürleri ile çok iç içe olarak hazırlanan sinema ve reklam filmleri olmaya devam edecek elbette.

Ancak sinema ve reklam filmlerinde, farklı kültürleri de kapsayan genel nitelikli anlatımlara sahip örneklerin sayısı her geçen gün artıyor.

FPS Prodüksiyon olarak bu gelişmeyi öngörmek ve bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Hindistan pazarı için son 5 senede gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 10 reklam filmi bunun en güzel örneği sanırım. Bunun dışında Türkiye, Hint sinema filmleri için de önemli bir ülke konumunda.

Her geçen sene, ülkemizde çekilen Hint sinema filmlerinin sayılarının artışı, bu projeleri gerçekleştiren Türk prodüksiyon firmalarının başarısını da gözler önüne seriyor. Bu alanda da sayıların artmaya devam edeceğini ve bizim gibi, yurtdışındaki pazarlarla çalışan diğer firmalarımızın da, daha güzel ve sayıca daha çok projenin altına imza atmalarını umuyoruz.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com