“Herhangi bir şeyin sesine benzemeye çalışmıyoruz”

 Rainbow Arabia, California based duo Danny and Tiffany Preston

Kaliforniyalı Rainbow Arabia, yani karı koca Danny ve Tiffany Preston “Afro-Arabic Beats” tarzındaki müziğiyle bu yılın en muhteşem “debut” albümlerinden birini, “Boys And Diamonds”ı çıkarttı. Danny Preston ile zor sınıflandırılan müzikleri, yeni albümleri ve genel hissiyatları üzerine..

Bir Alman köşe yazarı yaptığınız müziği bir nevi “incelmiş sahte dünya müziği” olarak yorumlamıştı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir yerde doğru. Müziğimiz gerçekten ” world müziği”. Kesinlikle geleneksel değil. Sadece dünya müziğinin içinden değişik belli tadlar taşıyor. Bunun incelmişini yapıyor olmak bir iltifat. Teşekkürler.

Aynı kişi “dünya müziği” tavrının Avrupa’da ve ABD’de bariz bir şekilde popülerlik kazandığını da söylüyor. Kulağa egzotik gelmek için karşı konulmaz bir dürtü mü vardı sizde yoksa benim telaffuz etmek istediğim şekilde; 21. yüzyılın zamansız muhteşem alternatif müziğini mi yapıyorsunuz?

Hayır.. Biz sadece yaptığımızı yapıyoruz. Başkaları gibi egzotik müziğin etksinin de olduğu müzik icra ediyoruz.

Eleştirilerle ilgili hissiyatınız nedir?

Bir kişinin görüşüyle yaptığımız müziğin şekli değişmiyor, iyi veya kötü..

Çıkış albümünüz Boys & Diamond ve genel anlamda müziğiniz sizce imkansız görünen bir boşluğa cesurca kurulan bir köprü mü?

Kesinlikle hayır. Orası öyle bir yer olabilir ama biz buyuz. Kulağa aynı gelen şeylerden hazetmiyoruz. Bu da bizim bir gün başka bir sound’u seçmeyeceğimiz anlamına gelmiyor ama şu an için değil.

İlk olarak 2008’de ilk işiniz The Basta EP’si ile çıktınız ortaya. Arkasından 2009’de mini albüm niteliğindeki Kabukimono geldi. Bir EP’den ötekine geçişte hissedilir bir fark vardı. Ve kompleks sound’unuz daha da yayıldı. Ortadoğu sound ve beat’i müziğinizi domine ediyor. Bu nereden kaynaklanıyor?

Basta’da tüm beat’ler doğulu tarzda Casio’lar ve Yamaha’lardan oluşuyordu. O projemiz bu keyboard’ları kullanmak üzerine geliştirildi. Kabukimono’da da orta doğu tadı devam ediyor. Ancak daha beat bir yönde. Aslında ismimizin içindeki Arabia’dan biraz uzaklaştık ama bir gün oraya yine döneceğiz.

İnternet çağında yaşıyoruz ve dünya kelimenin tam anlamıyla bir tık ötemizde ve bize herkesten ve her yerden bilgi ve ilham sağlıyor. Sizce bugünlerde orijinal olmak zorlaştı mı?

Orijinal olmaktan neyi kastettiğinize bağlı. Hiçbir şeye benzememek mi? Her şey bir şeylerin tekrarı ve yeni bir şeylere dönüşmesi, ama nasıl yaptığınız önemli. Bir şeye benzetilmekten korkmuyoruz biz ama herhangi bir şey gibi tınlamak için de uğraşmıyoruz.

İnternet üzerinde yayılan ücretsiz müzik platformları ve blog’larla ilgili düşünceleriniz nedir? Her şey bedava ve kimse artık CD satın almak istemiyor.

Bu işler böyle. Bedava müzik alan adamdan müzik satın almasını isteyemezsiniz. Bloglar ve bedava müzik paylaşımı olmasaydı bu kadar hızla biliniyor da olmazdık diğer yandan. Blog’lara ve torrent’lara teşekkürler!

Uluslararası Vice dergisi sizin hakkınızda şöyle bir yorum yapmıştı; ‘Rainbow Arabia’nın müziği, seksi bir şempanzenin papağan gibi davranmasına benzemesinden hoşlananlara göre’ diye. Ne dersiniz bu yoruma?

Seksi şempanzenin neye benzediğini bilmiyorum ama çizmeyi denerim ve bir resmini yapıp stüdyomuza asarım.

Evli bir çift olarak müzik yapmak nasıl bir şey? Müziğiniz ikinizin müzisyen olarak ilişkisi üzerine mi yoksa? Birbirinize karşı duyduğunuz ihtiyaçlar gibi?

Eşinizle müzik yapmak bazen zor olabiliyor tabi. En zorlandığımız noktalar şarkı sözü yazarken ve kayıt yaparken. Ama müziğimiz bizim kişisel ilişkimizle ilgili değil.

Satın aldığınız ilk albüm hangisiydi?

Oingo Boingo’dan “Only a Lad”.

Müzik yapmak ile ilgili ilk anınız nedir?

10 yaşımdan beri piyano çalıyorum. Ve de klasik müzik okudum. 14 yaşlarımda synthesiser ve drum machine almak için deliriyordum. Bütün bir yaz babamın marketinde çalışıp aldım. Synth’imi alıp küçük odamda kendimi Depeche Mode sanarak çaldığımı hatırlıyorum.

Gerçek hayatta yaşadığınız ve müziğinizi doğrudan etkileyen düşleriniz veya tecrübeleriniz oldu mu?

Müzik izlemek her zaman beni etkiler. Birçok deneyimin toplamı ama belirli bir etkinlik yok sanırım.

En sevdiğiniz müzisyenler kimler?

O kadar çok ki..

Kayıt esnasında çalmayı mı yoksa canlı çalmayı mı daha çok tercih ediyorsunuz?

 

Canlı çaldığımızda stüdyoyu tercih ediyoruz. Stüdyoda kayıt için çaldığımızda ise canlı çalmayı..

Son albümünüz çıktıktan ve artık turneye çıkmaya hazırlandıktan sonra mutlu oldunuz mu? Yani müzisyen olarak kendinizi görmek istediğiniz yerde misiniz?

Tabii ki mutluyuz. Daha iyi olmaya çalışıyoruz. Hiçbir zaman yeterince tatmin olmuyoruz.

Sırada ne var?

Birkaç Avrupa turnesinde ve festivaldeyiz. Ağustos’ta Japonya ve yazdan sonra yeni kayıtlara başlayacağız.

İstanbul’a gelmeyi düşünür müsünüz? Hiç geldiniz mi?

Hayır hiç gelmedik Ziyaret etmeyi ve orada çalmayı çok isteriz.

rainbowarabia.bandcamp.com/

www.myspace.com/rainbowarabia

www.facebook.com/people/Rainbow-Arabia/1705822430

***************************

“We don’t try to sound like anything else” 

Rainbow Arabia, California based the husband and wife duo Danny and Tiffany Preston, released one of the most spectacular “debut” albums of this year, “Boys and Diamonds” with Afro-Arabic vibes. We talked with Danny Preston about their hard to classify music, new albums, and their general sentiment…

 

A German columnist once said that your music is kind of “finest false world music”. What do you think about it?

It’s kind of true. Our music is really world music. It’s not traditional at all. We just have hints of flavor from different spices of world music. Being the finest of this is a compliment. Thank you.

 

He also said that obviously “world music attitude” is getting more popular in Europe and in the US. Do you feel an overwhelming compulsion to sound “exotic”, which I would describe as timeless beautiful alternative music from the 21th century?

No….we just do what we do. We just happened to exert our influences of exotic music at the same time as everyone else.

 

How do you feel about the critics?

I try not to have one person’s opinion change the way I look at my own music. Good or bad.

 

Do you think that your debut album, Boys & Diamonds and your music in general is an audacious attempt to bridge a seemingly impossible gap?

Not at all. It may be all over the place, but that’s just how we are. We don’t like to have things sound the same. Not to say, we may settle on one sound one day, just not now.

 

You first appeared in 2008, with your first work, The Basta EP, followed up in 2009, with the mini-album, Kabukimono. The transition from one EP to the next was palpable, as we watched you to evolve your complicated sound over time. Your Middle-Eastern sounds and beats, dominating your work; how come?

Well, in the Basta, all the beats were presets from eastern style Casios and Yahamas. Our project was created from the use of these keyboards. Kabukimono, still had some of those Middle Eastern flavors, but moved in a more beat head direction. We are now stuck with a name with Arabia in it, we have departing from that region at the moment, but will return one day.

 

We live in the age of the Internet, with the world now literally at our fingertips, allowing us to source information and inspiration from literally anywhere and everywhere. But nevertheless do you think it’s hard and difficult to be original nowadays?

Depends on what you mean by original. Sounding like nothing else? Everything is revisited and made into something new again; it is just the way you do it. We are not afraid to sound like something, but again we don’t try to sound like anything else.

 

How do you think about free music on Internet and what about blogs? It’s not unlike Pirate Bay. Everything’s free and people won’t buy CDs anymore?

That’s just the way it is. Its hard to get people to buy music when they are used to getting it free, honestly, I don’t think we would have gotten as much notoriety, if blogs and music sharing didn’t exist. Thanks blogs and torrents.

 

The international magazine Vice said, Rainbow Arabia’s music is for anyone who likes music that sounds like it’s been conducted by a sexy monkey with a choir of parrots. What do you think?

I don’t know what a sexy monkey would look like, but I think I may try and draw a picture of that and hang it up in our studio.

 

Making music together as a married couple, how is that? Is your music at all about your relationship as musicians? About you needing each other?

It can be difficult sometimes making music with your spouse. Our most conflicting moments in our relationship are the songwriting and recording process. But our music isn’t really about personal relationship.

 

What was the first record you bought?

Only a Lad by Oingo Boingo

 

What is your earliest memory of making music?

I’ve been playing piano since I was 10, but studied only classical and theory. I got into buying synthesizers and drum machines when I was around 14. I would work at my dad’s market all summer and save up for new gear. I have memories playing my synth in my closet, pretending I was in Depeche Mode.

 

Have you had any real-life experiences or dreams that have had a significant influence on your music?

I get influenced all the time seeing music. A little bit from many experiences, but nothing significant from particular events.

 

Who are some of your favorite musicians?

So many….

 

Do you prefer to be recording or playing live?

We prefer to be recording when we play live and prefer playing live when we are recording.

 

As you have the album coming out and prepare to go out on tour, are you happy? Is this what you saw for yourself as a musician?

Yeah, we are happy. We are just trying to get better. We are never quite satisfied with ourselves.

 

What are you up to next?

We have a couple tours in Europe this summer with some festivals. Playing in Japan in August. After summer, we’ll probably start on another record.

 

Would you like to come to İstanbul? Have you ever been in İstanbul?

No, we’ve never been. But would love to visit, better yet, play there.

 

rainbowarabia.bandcamp.com/

www.myspace.com/rainbowarabia

www.facebook.com/people/Rainbow-Arabia/1705822430

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com