ABD’li grup Project Jenny & Project Jan’ı mercek altına aldık

Project Jenny & Project Jan

İsimleri Türkiye semalarında pek bilinmeyen ancak kendilerine has müzikleriyle şimdilerde tüm dünyada ilgi gören ABD’li grup Project Jenny & Project Jan’ı mercek altına aldık ve Cut Magazine okuyucularına tanıtmak istedik. Grubun son yaptığı “Lucky Me” isimli klibini hazırlayan Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil ile yaptığımız söyleşiyi de CutSanat bölümümüzde okuyabilirsiniz..

Geçenlerde, son albümünüz “Home Sweet Home”dan “Lucky Me” isimli şarkının video prömiyerini yaptınız. Video Türk Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından resmedildi. Bu işbirliği nasıl gerçekleşti, kısaca anlatır mısınız?

Bir arkadaşımız “ebru” tekniği ile ilgili İnternet’te araştırma yaparken, youtube’da Hikmet’in bazı çalışmalarını gördük. Çalışmaları o kadar güzeldi ki, “Lucky Me” isimli parçamıza uygun olacağını düşündük. Konuyla ilgilenip ilgilenmeyeceğini öğrenmek için iletişime geçtik ve yanıtı olumluydu. Henüz tanışmadık ama İstanbul’a geldiğimiz de sohbet edeceğimizi umuyoruz. Ebru sanatında çok yetenekli. Videolarının inanılmaz bir büyüsü var.

Diğer sanatçılarla işbirliği iyi bir fikir; sizin bu konudaki kriteriniz nedir?

Şu ana kadar kriterimiz “işlerini beğeniyorum, beraber çalışmak ister misin?” oldu.

CMJ akılda kalıcı şarkılar yazma yeteneğinize dikkat çekti ve “Bu inkar edilemez” diye yazdı. Ama anlayamadığım, nasıl oluyor da özellikle Avrupa’da iyi bilinmiyorsunuz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hiç popüler olmayı istemediniz mi?

Öncelikle teşekkür ederiz. Bu çok güzel bir iltifat. Keşke cevabı ben de bilebilsem. Yaptığımız müzikle gurur duyuyoruz ve tabii ki, mümkün olduğunca cok insan tarafından dinlenilmek istiyoruz. Böyle olmamasının bizim suçumuz olmadığını düşünmeyi tercih ederim, şunun gibi bir şey mesela; “Stil olarak bizi bir yere oturtmak çok zor ve bu yüzden de arka çıkmak riskli”. Ama muhtemelen bir şekilde insanın kendi hatasi.

Laptop band olarak tanınmak sizce kabul edilebilir bir şey mi?

Uzun bir süre sahnede Jeremy bir dizüstü bilgisayar ve bir klavye eşliğinde şarkı söylediğinden, bu o zaman için uygun bir tanımlamaydı. Ama tipik bir “laptop band”ı olduğumuzu düşünmüyorum. Bizi hasıraltı etmediği sürece bir sorun yok sanırım. Bundan daha kötü tanımlamalar da yapıldı bizim için. Son zamanlarda bize “Komik İkili” dediler ki, bu sadece yanlış değil, üstelik aşağılayıcı da.

Müziğinizi nasıl tanımlayabilirsiniz?

Belki indie-electronic-rock-pop? Bilmem, siz nasıl tarif edersiniz?

Müzik dinlemek için mükemmel bir yer?

Kulaklıklarla şehirde dolaşarak veya arabada.

Satın aldığınız ilk album?

“Free to be… you and me.”

Müzikle ilgili ilk anınız?

Piyano dersleri ve ayakkabı kutusunu bateri gibi kullanmam. Bunu piyano çalmaktan daha çok sevdim. Ama annem ve babam bateri almama izin vermediler. Ben aslında baterist olmam gerekiyordu diye düşünüyorum.

Müziğiniz üzerinde etkisi olan yaşanmış ya da rüyalarla deneyimlediğiniz durumlar var mı?

Müziğimiz olarak “hayır” ama şarkı sözleri için Jeremy sık sık rüyalardan fikir aldı, özellikle de bu albümde. Sanırım hem “Nadine” hem de “Lo” rüyalar sonucunda ortaya çıktı.

Favori müzisyenleriniz?

Milyonlarca, sadece bazılarını sayarsak, David Byrne, Beck, Erik Satie, Charles Mingus, Tom Ze, Bjork, Biggie ve John Lennon. Tamam, burada duracağım.

Hangisini tercih edersiniz? Sahnede canlı şarkı söylemek mi, yoksa plağa okumak mı?

İkisi birbirinden çok farklı şeyler! Bir yandan, yaratma sürecinden çok keyif alıyorum… Bir işi kafaya takıp, üzerinde çalışıp sonuçlandırmak çok tatmin edici. Diğer yandan da, insanların yaptığın işi nasıl sevdiklerini izlemek de başka bir tatmin.

Şu anda ne yapıyorsunuz?

Turne hazırlıkları içersindeyiz. Ayrıca Fujiya & Miyagi’den David Best ile bir proje üzerinde çalışıyorum.

İstanbul’a gelmek ister misiniz/ Daha once hiç İstanbul’da bulundunuz mu?

Çok isteriz. İkimiz de İstanbul’da hiç bulunmadık.

——————————————————————————-

They are not well known in Turkey, but their music is getting a lot of attention all over the world. We put the US-based group Project Jenny & Project Jan under the spotlight and wanted to introduce them to Cut Magazine readers. You can also read the interview we did with the Marbling artist Hikmet Barutçugil in CutArt section, who painted the group’s “Lucky Me” video.

You recently premiered hand-painted video of “Lucky Me”, from your recently released album “Home Sweet Home”. The Turkish Marbling artist Hikmet Barutçugil painted the video. Could you tell us about the whole story?

We saw some of Hikmet’s videos on youtube when an artist friend was looking into the “marbling” technique. We thought his work was beautiful and it would fit our song “Lucky Me” well. So we just contacted him to see if he was interested and he responded positively! We still have not met but I hope that if we ever make it out to Istanbul we’ll finally be able to chat. He is unbelievably talented at Marbling. His videos look truly magical.

Collaboration with other artists is a nice idea; what is your criterion?

So far it has just been “I like your stuff; wanna work together?”

The CMJ pointed out to your ability to write catchy songs; they said, “It’s undeniable”, but I don’t understand how come you’re not well known, especially in Europe. What do you think? Did you ever want to become popular?

First off, thank you for that! It’s very flattering. I wish I knew the answer as well. We’re proud of the music we make and of course would like as many people to hear it as possible. I’d like to think that it somehow isn’t our own fault, something like “We’re too hard to pin down stylistically and therefore a risky act to back” or something. But it probably is just our own fault somehow.

Is it okay to be called a laptop band?

For a long time we performed with a laptop, a keyboard, and Jeremy singing, so I guess it was an apt description. But I don’t really think we are a typical “laptop band.” I guess it’s cool as long as it doesn’t pigeonhole us. We’ve been called worse things though. We were recently called a “Comedic Duo” which I thought was not only inaccurate but also kind of insulting!

How would you describe your sound?

Maybe indie-electronic-rock-pop? I don’t know, how would you?

The perfect place to listen to your music?

I’d say headphones walking around the city. Or in the car.

What was the first record you bought?

“Free to be… you and me.”

What is your earliest memory of making music?

Piano lessons. And playing drums on shoeboxes. I liked that better than piano. My parents wouldn’t let me get drums though. I still think I’m meant to be a drummer.

Have you had any real-life experiences or dreams that have had a significant influence on your music?

I’d say no on the music side, but on the lyric side Jeremy has frequently used ideas from dreams, especially on this album. I think both “Nadine” and “Lo” came from dreams.

Who are some of your favorite musicians?

There are a million but some are David Byrne, Beck, Erik Satie, Charles Mingus, Tom Ze, Bjork, Biggie, and John Lennon, okay I’ll stop now.

Do you prefer to be recording or playing live?

They’re very different things! I like the process of creating on the one hand… It’s very satisfying to finish up some work after laboring and obsessing over it. On the other hand, it is very satisfying to get to watch people enjoy your work!

What are you up to now?

We’re trying to put together some tours at the moment. In addition, I’m working on a project with David Best of Fujiya & Miyagi.

Would you like to come to İstanbul/Turkey? Have you ever been in İstanbul?

We would love to! Neither of us has ever been.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com