Bilmiyorsanız, Efe Conker ismini bir yerlere yazın!

efe conker

Efe Conker, bu haftanın Cut Yetenek bölümünün ağına takılan isim. Bugüne kadar çektiği filmler onun gelecekte ne kadar parlak bir yönetmen olacağını gösteriyor. Şimdilerde ilk uzun metrajı için çalışan, tanıtım filmi ve klip çeken Conker, aynı zamanda Zeyno Film’de Zeynep Özbatur’un yapımcılık atölyesinde.

Son yaptığın işinden bahseder misin?

Son olarak yeni bir rock müzisyeni olan Ayşe Saran’a ekim ayında yayınlanacak olan bir klip çektim. Piyasada çekilen kliplere nazaran daha iyi bir bütçemiz vardı. Hem de yeni birisi olduğu ve müziğini piyasanın üzerinde bulduğum için bütün gücümü kullanıp güzel bir ekip kurduk. Klipte sanatçıya bodypainting yapıldı ve ceşitli müzik aletlerini silah olarak kullanarak ve Leonardo da Vinci’nin Last Supper tablosuna gönderme yaparak orijinal bir klip ortaya çıkardık. Ben de TV’de görmek için heyecanla bekliyorum.

En çok etkilendiğin yönetmenler kimler?

Örnek aldığım yönetmenler: Akira Kurosawa, Billy Wilder, George Lucas, Chan-wook Park, Lev Kulesov ve Nuri Bilge Ceylan. Aslında çok isim var ama ilk aklıma gelenler bunlar.

İlham aldığın isimler, alanlar neler?

İlham aldığım isimler önlerinde internet, kitap ve bunun gibi birçok kaynak olmadan veya çok az kaynaktan birşeyler görmüş olup, adını dünyaya duyurmuş sanatçılar. Bir de bu kadar çok şey bilip yine orijinal iş çıkaran sanatçılar. Bunların isimlerini yazmaya kalksam baya uzun sürer :) Son zamanlarda sadece film müzikleri dinliyorum. Özellikle birşeyler yazmak istediğim zaman Ennio Morricone çalıyor evde aklıma gerçekçi birşeyler uydurmaya başlıyorum.

Yeni projelerin ve kalkınma planların? :)

Yeni projem bir uzun metraj film. Bunun senaryo kısmı için çok fazla çalıştım. Yapımcılık alanında da Zeynep Özbatur’dan yapımcılık atölyesinde haftada bir saat ders almaktayım. Biraz bahsedecek olursam, günümüzde geçen bir intikam hikayesi  ”badass cinema” diye adlandırabiliriz. :)

1000 Volt’un sponsor olduğu kısa film hakkında biraz konuşalım :)

2008 yılında 1000 Volt’un hem prodüksiyon hem de post-prodüksiyon sponsoru olduğu Geri Dönüşüm Günlüğü isimli filmim ikisi uluslararası olmak üzere beş adet ödül aldı. Bunlar Altın Koza en iyi deneysel film, Altın Portakal, Short Film Festival NY, International Student Film Festival of Hollywood, GS Universitesi Film Festivalidir daha sonra 2009 yılında bu film Cannes Short Film kısmına seçildi ve Avusturalyalı SBS TV filmi satın aldı.

En çok takip ettiğin web siteleri hangileri?

efefilm.com

unstage.com

vimeo.com

film.com

atomfilms.com

——————————————————–

Efe Conker is a name that got caught in Cut Talent fishing net. The films he directed shows what a bright director he will become in the future. Nowadays, he works on his first feature length movie, a promotional film, and a video clip. Conker also attends Zeynep Özbatur (Zeyno Film) Film Producing workshops.

Can you tell us the last project you worked on?

I shot a video clip for a new rock musician Ayşe Baran, which will be released in October. We had a decent budget for the clip compared to others done in the market. Since she was a new name and her music is overqualified for the market, I used all my energy and established a good team. Her body was painted for the clip and we made a reference to Leonardo da Vinci’s painting “Last Supper” by using different musical instruments as weapons. I am excited to see it in on TV.

Names of the directors who affected you the most?

For example: Akira Kurosawa, Billy Wilder, George Lucas, Chan-wook Park, Lev Kulesov, and Nuri Bilge Ceylan. Actually there are other names as well, but those are the ones who come to my mind first.

Who or what inspires you?

Those who become known all over the world without having any resources such as the Internet, books or anything like that or who use very limited resources. And those who still are able to create really original works despite having enormous amount of knowledge. Counting their names would take a long time. Recently, I only listen to film soundtracks. Especially, if I want to write something down Ennio Morricone plays at the background and I try to make up something realistic.

Your new projects and your plans for progress?

My new project is a feature-length movie. I really worked for the script a long time. For producing part, I have been attending Zeynep Özbatur’s film producing workshops. Long story short, it is a present-day revenge story, we can also call it “badass cinema”.

Let’s talk about the short film 1000 Volt sponsored.

My film “Geri Dönüşüm Günlüğü/Recyling Diary”—1000 Volt was both production and post-production sponsor—received 5 awards including 2 international ones. Those are the Golden Boll Best Experimental Film, Golden Orange, NY Short Film Festival, International Student Film Festival of Hollywood, GS University Short Film Festival, later in 2009 it was selected to Cannes Short Film section and Australian SBS TV bought the film.

Which web sites you often follow?

efefilm.com

unstage.com

vimeo.com

film.com

atomfilms.com


About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com