Dijital Oyun Sanatları Festivali sürüyor…

İstanbul’da sanatla ilgili etkinlikler büyük bir süratle başladı. En başta İstanbul Bienali olmak üzere bir dizi paralel etkinlikle şehrin nabız atışları yükseldi. “Yanısıralar” arasında bir de festival var dikkatimizi çeken; Dijital Oyun Sanatları Festivali ve Uluslararası Elektronik Sanat Sempozyumu.

Fulya, Polat Tower yanındaki Yapı Endüstri Merkezi ve Taksim Sıraselviler’de yer alan ‘Kurye 11: Space Invaders’, oyun dünyasını sanat için kurgulayan sanatçıların sıradışı işlerine yer veriyor. 23 Eylül’e kadar sürecek festival, ismini bugün artık bir kült haline gelmiş aynı adlı oyundan alıyor. Türkiye’deki ilk ‘video art’ festivalini gerçekleştiren ve sürdüren Kurye ekibinin ‘oyuncaklı sergi’ olarak tanımladığı ‘Space Invaders’, daha önce İngiltere ve Hollanda’da meraklılarıyla buluşmuş. Türkiye’de ise programa Kurye tarafından eklenen sanatçı, akademisyen ve sektör profesyonellerinin seminerleri ve atölye çalışmaları ile etkinlik tam bir festival havasına bürünüyor.

Sabancı Üniversitesi de her yıl farklı bir metropolde düzenlenen Uluslararası Elektronik Sanat Sempozyumu’nu (ISEA), bu yıl İstanbul’a taşıdı. Üniversitenin Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ndeki (SSBF) sempozyum, tüm dünyadan 100’den fazla sanat ve bilim insanını buluşturuyor. Etkinlik kapsamında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, SSBF Sanat Galerisi, Zagreb Güncel Sanat Galerisi gibi çeşitli mekânlarda açılan sergiler ekim ayına kadar görülebilecek.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com