Melis Danişmend’in müzik klipleri ondan sorulur: Evren Arasıl

evren arasıl

Melis Danişmend’in yeni klibi “Kettle” ile tekrar gündeme gelen fotoğrafçı Evren Arasıl ile yönetmenliği ve yeni projeleri ile ilgili konuştuk..

Hangi ara yönetmen oldun?

Yaklaşık bir sene önce Taksim Hayal Kahvesi’nin önünde sevgili arkadaşım Koray Candemir ile sohbet ederken, neden bir video yapmıyoruz fikriyle yönetmenlik yapmak, en azından denemek istediğimi anladım. Yani başlayalı 1 sene oldu; sonrasında Koray için hemen hazırlıklara başladık zaten..

Melis Danişmend ve sen iyi bir kombinasyon olmuşsunuz, biraz anlatsana, nasıl gelişti her şey?

Melis benim çok sevdiğim, çok eski bir arkadaşım. Benim müzisyenlik dönemlerimden bu yana tanışıyoruz zaten. Albüm çalışması döneminde hep bir aradaydık ve zaten fotoğraflarını benim çekmek istediğimi biliyordu. İlk çekim deneyimimiz onun albüm kapağıyla gerçekleşti. Sonrasında “Her Şey Normal” adlı parçasına klip çektik birlikte. Daha birçok güzel proje var aklımızda; şimdilik sürpriz olsun..

Bu klip senin ilk yönetmenlik  deneyimin değil öyleyse..

Hayır, aslında moda fotoğrafçılığının yanında yönetmenliğe başladığımdan beri Koray Candemir’in Maskott grubuna “Melekler Şehri”, Melis Danişmend’e “Her Şey Normal”, Arka Bahçe’nin “Serena”, Keyfekeder’in “Oyun Bitti”, Rest grubuna “Sarhoş Gibiyim”, Aklan Akdağ’ın “Küçük Tesadüfler” ve “Ben Kaş’tayım” videolarına görüntü ve klip yönetmenliği yaptım. Bayağı oldu aslında, yeni değil..

Fotoğrafçılıktan yönetmenliğe mi geçtin, yoksa fotoğraf hala birinci planda mı?

Bence en iyi yönetmenler fotoğrafçılıktan gelenler olmuştur tüm dünyada… Fotoğrafı bırakmak düşünülemez bir şey bence.. Ön planda ya da geri planda diyemem ama şu an her ikisini de severek yapıyorum..

Başka ne gibi projlerle uğraşıyorsun, bahseder misin?

Şu an önümde gözüken 3 tane klip projesi var, onların prodüksiyon aşamasındayız.. Kendim için ne zamandır yapmak istediğim bir çekim serisi projem var. Doğal insanlarla doğal pozlar çekmek, onları oldukları gibi fotoğraflamak ve böyle bir seri hazırlamak istiyorum; bununla ilgili çalışmalarım sürüyor. Ayrıca birlikten kuvvet doğar mantığıyla bu sene içerisinde çok sevdiğim ve işlerine güvendiğim birkaç fotoğrafçı arkadaşımla bir araya gelip birşeyler yapma fikrimiz var. Yetenekler ülkemizde çok göz ardı ediliyor bence. Belki bir araya gelirsek farkedilmek ve güzel işler yapmak daha kolay olacaktır =)

En sevdiğin ve takip ettiğin 5 web sitesi nedir?

www.stumbleupon.com/

www.flickr.com

www.twitter.com

www.bhphoto.com

www.evrenarasil.com =)

———————————————————–

We talked with photographer Evren Arasıl, who once more got attention with Melis Danişmend’s new music clip “Kettle”, about being a director and his upcoming projects.

When did you become a director?

About a year ago, while chatting and discussing the idea of making a video with my dear friend Koray Candemir in front of Hayal Kahvesi, I realized I wanted to be a director; at least I wanted to give it a try. So it has been a year since we started, we immediately started the preparations for Koray after that day.

Melis Danişmend and you are a harmonious team, can you tell us how everything evolved?

Melis is a very old and dear friend of mine. We have already known each other since the time I was a musician. We were hanging out together during the making of the album and she knew I wanted to take her photos. Our first shooting experience was for her album cover. Later, we shoot a video clip for her “Her Şey Normal/Everything is Normal” song. We have a lot of good projects in mind, but let it be a surprise for now.

This video clip is not your first directing experience then…

No, actually, since I started directing, I worked as director of photography and director in Koray Candemir’s group Maskott’s “Melekler Şehri/The City of Angels”, Melis Danışmend’s “Her Şey Normal/Everything is Normal”, Arka Bahçe’s “Serena”, Keyfekeder’s “Oyun Bitti/The Game is Over”, Group Rest’s “Sarhoş Gibiyim/I Feel Drunk”, Aklan Akdağ’s “Küçük Tesadüfler/Small Coincidences” ve “Ben Kaş’tayım/I am in Kaş” music videos. It is not new it has been a while…

Now did you transfer from photography to directing or does the photography still have higher priority?

I think, all around the world, the best directors are those who come from photography… For me, quitting photography is unthinkable. I cannot say it has the higher priority or not, at the moment, I enjoy doing both.

What other kind of projects you are working on?

There are 3 video clip projects that are in the process of production. There is a project I wanted to do for a long time. Taking natural poses with natural people, photographing them as they are. I want to prepare a series with this concept. I have been working on it for a while. Plus, couple of my favorite friends and I want to come and do something together. Such idea based on unity gives strength logic. Talented people are ignored in our country. If we come together it will be easier to do great things and to be noticed =)

Your top 5 favorite web sites?

www.stumbleupon.com/

www.flickr.com

www.twitter.com

www.bhphoto.com

www.evrenarasil.com =)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com