“Müziğim beni iyi hissetiriyor”

melis danışmend

Sene başında “Her Şey Normal” klibiyle karanlık tarafını gösterdi bize. Bu hafta ise daha renkli, daha “kelebek” klibi “Kettle” ile çıktı karşımıza Melis Danişmend. Ama ne olursa olsun hüznünü yine beraberinde getirdi.

Önce son klibinle ilgili biraz konuşalım; neşeli, ışıklı ve de hüzünlü; aslında senin gibi olmuş.. Biraz bahseder misin hikayesinden, yapımdan?

Çok güzel bir yorum bu, teşekkür ederim. Evren Arasıl’la bir süredir beraber çalışıyoruz. Albümümün kapak fotoğraflarını ve Her Şey Normal’in klibini çekti. Çok eskiden tanıştığımız için rahat çalışıyoruz. Kettle için kafamda bir duvar önü fikri vardı, ben söyleyeyim yanımda çizimler çıksın, kaybolsun. Evren’le bu fikri geliştirdik. Ressam/heykeltıraş Tarkan Güveli harika çizimler yaptı, Kemal Yener de ustalıkla klibe yerleştirdi. Tam şarkıya uygun bir havası oldu bence.

Senin müziğini benzersiz yapan 5 neden?

Bunu söyleyemem. Benzersiz olduğunu düşünmüyorum. Sadece tam istediğim gibi olduğunu ve beni iyi hissettirdiğini söyleyebilirim.

En sevdiğin sound?

Değişir. Bazen sadece piyano-vokal bir şarkı beni başka yerlere götürür; bazen de davullu, distortion gitarlı bir şarkı. Hatta bazen takside çalan çok alakasız bir şarkı bile bana bir şeyler hissettirebiliyor. Ruh halime göre değişiyor sanırım.

En beğendiğin ve takip ettiğin 5 web sitesi?

Sürekli takip ettiğim bir site yok. Genelde maillerimi kontrol edip Twitter ve Facebook’a bakıyorum. Bir de Last FM’den ya da Youtube’dan müzik, video dinliyorum/izliyorum.

Şimdilerde kimleri ve neleri dinliyorsun?

Çok fazla şey dinliyorum. Ama son zamanlarda Adele’in 21 adlı albümüne fena kafayı taktım. Çok iyi.

En çok nerede sahneye çıkmayı seviyorsun?

İyi seyircinin olduğu her mekan benim en sevdiğim yer. Çünkü hakikaten bir konserin ‘iyi’ olarak anılmasını sağlayan şey sadece sahnedekiler değil, aynı zamanda seyirciler.

Birçok işi aynı anda yapan insanlar var artık. Sen de öylesin/öyleydin.. Gazetecilik ve müzisyenlik haricinde bizden sakladığın başka uğraşların var mı?

Galiba yok :)

Sırada ne var?

Sırada konserler ve ikinci albüm hazırlıkları var.

Önümüzdeki günlerde kaçırmak istemediğin etkinlikler hangileri?

1 Ekim Dredg konseri.

—————————————————————————————–

At the beginning of the year, she showed us her dark side with “Her Şey Normal/Everything is Normal” video clip. This week, Melis Danişmend greeted us with more colorful, butterfly like clip, “Kettle”. Yet, no matter what, she brought her melancholy along.


Let’s talk about your recent video clip first; cheerful, bright, and also melancholic; kind of like you… Can you tell us about the story and its production?

This is such a nice interpretation of it, thank you so much. Evren Arasıl and I have been working together for a while. He shot the photos for the album cover and the video clip. We are comfortable working together because we know each other for a long time. For “Kettle” I was thinking to sing in front of a wall and next to me I wanted drawings to appear and disappear. Evren and I developed the idea together. Artist/sculpture Tarkan Güveli drew wonderful images, and Kemal Yener skillfully placed them in the clip. I think the clip has an appropriate mood for the song.

Can you tell us 5 reasons that make your music unique?

I cannot say that. I do not think it is unique. I can only that it is exactly what I want and it makes me feel good.

Your favorite sound?

It changes. Sometimes just a piano and vocal can take me totally somewhere else, sometimes a song that have distortion guitar, drums. Even sometimes a song that plays in the taxi can make me feel something. I guess it depends on my mood.

Five web sites that you like the most?

There is no web site that I constantly follow up. I usually check my mail and take a look at Twitter and Facebook. I also listen to Last FM or watch clips in Youtube.

Who are you listening to recently?

I am listening to a lot of different things. Yet, recently I am obsessed with Adele’s album “21”. It is really good.

Where do you like to take the stage the most?

Anywhere that the audience is good is my favorite place. Because what makes a concert “good” is not only the musicians, it is also the audience.

There are many people who involve more than one job at the same time. You are/were like that too. Is there anything else you do next to being a journalist and musician?

I think not.

What is next?

Concerts and preparations for the second album.

Which activities that you do not want to miss in the upcoming days?

Dredg concert on October 1st.

(Translation: Elif S. Gurbey)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com