Güncel sanat, dans, tiyatro, müzik… iDANS 05 başlıyor!!

İstanbullu’nun işi zor; Bienal’e mi gitsin, her gün bir yenisi açılan çeşitli sergilere mi, konserlere mi, festivallere mi? Bir yenisi de bu hafta Cuma başlıyor. 5. iDANS Festivali çağdaş dansın en önemli ustalarından Anne Teresa De Keersmaeker’in Fase adlı eseriyle açılıyor!

Bimeras tarafından 30 Eylül-23 Ekim tarihleri arasında beşincisi düzenlenen iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali dünyaca ünlü koreograf Belçikalı Anne Teresa De Keersmaeker’in en önemli eserlerinden Fase, Four Movements to the Music of Steve Reich ile, 30 Eylül akşamı saat 20:30’da Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi’ndeki gösteriyle başlıyor.

Festival iDANS’ın kendi ortak yapımlarının, festival için özel yaratımların, film gösterimi ve konuşmaların da yer aldığı 25 proje sunuyor. Bunların yanı sıra festival iki de eğitim ve kapasite geliştirme projesine ev sahipliği yapıyor.

Europe In Motion (EIM)

iDANS 05, 30 Eylül – 10 Ekim tarihleri arasında yetişmekte olan koreograflar için düzenlenen ve AvrupaBirliği tarafından desteklenen uluslararası gezici gelişim programı “Europe In Motion”a ev sahipliği yapıyor.Danışmanlar ve grup üyeleri arasında gerçekleşecek yoğun bir diyalog ve tartışma oturumlarının yanı sıra, katılımcılar iDANS 05’in kaygıları ve sorularıyla ilgili “ilk önerme”lerini ve yapım aşamasındaki çalışmalarını geliştirme şansına sahip olacaklar ve bunları 9 Ekim Pazar günü izleyiciyle paylaşacaklar. EIM’ın İstanbul durağının danışman/koçları ünlü koreograflar Jonathan Burrows ile Mustafa Kaplan olacak.

Kritik Çaba Türkiye

Geçtiğimiz yıl Jardin d’Europe etkinliklerinin bir ayağı olarak iDANS kapsamında düzenlenen uluslararası sahne sanatları yazarlığı atölyesi “Kritik Çaba”nın Türkiye’den katılımcılardan oluşacak versiyonu iDANS’ın bu yılki programında yer alıyor. Çağdaş dans ve performans sanatları yazarlığında uzmanlaşmakta olanlara yönelik bir eğitim ve kapasite geliştirme programı olan Kritik Çaba, dans alanındaki eleştirel pratiklerin sorun, sorumluluk ve sorgularıyla yüzleşerek nitelikli olduğu kadar erişilebilir eleştirel bir yazın kültürünün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. 23 Eylül – 23 Ekim arasında yapılacak bir dizi oturum, seminer ve tartışmadan oluşan Kritik Çaba aynı zamanda iDANS’ın misafir yazarlık programı. Katılımcılar festival boyunca tüm etkinlik ve performansları takip edecek ve bunlarla ilgili değerlendirmelerini, eleştirilerini, söyleşi, makale ve denemelerini festival blogu iDANS Blog üzerinden yayımlayacaklar.

(Foto: Berlin’de yasayan Fransiz sanatci Clément Layes’in Allege adlıeserinden 19.10.2011 | MSGSÜ Bomonti Şebnem Selışık Aksan Sahnesi | 20:30 Clément Layes – Allege)


About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com