“Çirkin reklam panolarıyla donatmayalım şehri”

bravoistanbul girls

Fikirli ve incelikli işlerin yaratıldığı ve piştiği İstanbul’un en yaratıcı ajanslarından biri olan Bravoİstanbul “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı” bölümümüzün ilk ismi. Onları daha yakından tanımak istediğinizden eminiz. Ajans ortaklarından Karin Özdemircioğlu sorularımızı yanıtladı.

Hikayeniz?

Ulaş, Perim, Özlem, Karin, üniversitede sınıf arkadaşı olurlar. Mezun olduktan sonra hayatlarına başka ülkeler, şehirler, hayatlar, işler, ajanslar, insanlar girer. Yıllar sonra yolları tekrar kesişir ve olaylar gelişir. Devamı bravoistanbul.com’da!

Altını çizmek istedikleriniz?

İstanbul’un görsel kirliliği arttıkça umutsuzluğa kapılıyoruz. Sanki herkes şehri çirkinleştirmek için elinden geleni yapıyor. Tarihi binaların, sokakların, ağaçların korunmadığı tek metropol İstanbul olabilir. Bir hırs içinde herkes. İstanbul’un taşı toprağı altın, hadi yağmalayalım! Bu şehri seven herkesin şehre sahip çıkması lazım. Reklamcılara da büyük iş düşüyor, herkes biraz daha duyarlı olmalı, en azından çirkin çirkin reklam panolarıyla donatmayalım şehri. Dev binaların inşaatlarını gazlarken biraz daha düşünelim. Şehri nasıl bulmak istiyorsak, öyle bırakalım…

Zaaflarınız?

Çok zor beğeniyoruz. Bazen fazla duygusalız. Yaptığımız şeyin bireysel üretim olduğu yanılgısına düşüp bir iş olduğunu unuttuğumuz anlar da oluyor. Ama her zaman aramızdan biri ayılıp, diğerlerini gerçeklere taşıyabiliyor. Bir yandan da çok eğleniyoruz, bu zaaf sayılır mı? J

Fikir dediğiniz nedir ki?

Biz küçükken vikinglerin meşhur Vicky’si vardı, Vicky burnunu ovuşturup sonra “buldum” diye bağırır ve parlak fikirleriyle herkesi kurtarırdı. İşte biz de, hep o Vicky’ye özenerek büyümüş bir nesiliz.

Fikir, bizim için düşüncenin sonunda ortaya çıkan, logo, afiş, kitap kapağı, slogan, vs. haline geldi. Tasarımcı olmanın bir başka güzel tarafı, başkalarının da düşüncelerini fikir haline getirmek. Ne kadar güzel düşünce, o kadar güzel fikir! Düşünmeden fikir olmaz, her düşünceden iyi fikirler de doğmaz. İyi fikir nasıl anlaşılır o zaman? Ama ile başlayan bir cümle gelmiyorsa fikrin devamında, tamamdır o fikir. ‘Sesli düşünüyorum’ları saymıyoruz J

Kahramanlarınız?

Genel olarak düşünürsek; annemiz, babamız, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, bizi seven, bize yol gösteren herkes. Bravoİstanbul olarak düşünürsek; grafik tasarımının, trafik tasarımı olarak algılandığı yıllarda bize destek olup bölüm seçimimize karşı çıkmayan ailelerimiz, öğrencilik yıllarımızdan beri Neville Brody, sonrasında birlikte çalıştığımız tüm kreatif direktörler ve başarılı tasarımcılar.

Bir de günlük hayatımıza, sanki bize yardım etmek için gönderilen kahramanlar var. Canımız deli gibi tatlı çektiğinde kapıdan içeri elinde bir kutu tulumba tatlısıyla gelen biri de bizim için o günün kahramanıdır mesela.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Şimdi bunu açıklasak, yaptığımız işleri başkaları yapar (bu işin şakası tabi). Hayatın içine düşünmeden atlayınca onunla karşılaşma olasılığınız daha yüksek galiba. Hevesle, aşkla, merakla, büyük bir iştahla topladığınız her türlü bilgiyi, kalbinizle yoğurup, sonra ona beyninizle şekil verince ortaya çıkıyor. Çıkmayabilir de, kasmamak lazım J

Hangi müşteri gelsin?

Ne istediğini bilen ve bize güvenen müşteri gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

Çok farklı hayat görüşlerimiz varsa, o müşteri gelmesin. Sonuçta bu biraz da gönül işi, gönlümüzü vermeden yapacağımız işten ne bize hayır gelir, ne de müşteriye. Mesela, Beşiktaş’ta, otobüs durağının arkasında dev bir pano var, en çirkin uygulamalar ve fikirler hep o dev panoda. öyle bir şey yapmamızı isteyen bir müşteri gelse, çalışmak istemeyiz, utanırız İstanbul’dan.

şterileriniz?

Sürekli olarak çalıştığımız müşterilerimiz de var, proje bazlı çalıştıklarımız da. bravoistanbul.com adresine girip hepsini görebilirsiniz.

Sizden sonra kime yer verelim?

İşlerini ve enerjilerini çok sevdiğimiz Dirty Cheap Creative.

———————————–

Bravoİstanbul is the first name of our “Local Design Agency of the Week” section. Their well thought and sophisticated works make them one the most creative design agencies in İstanbul. We are sure you would want to know them closely. Agency partner Karin Özdemiroğlu answered our questions.

Your story?

Ulaş, Perim, Özlem, and Karin were college classmates. After graduating, different countries, cities, lives, jobs, agencies, and people entered into their separate lives. However, years later their paths crossed again and events developed. The rest is in bravoistanbul.com

Things that you want to emphasize?

As the visual pollution escalates in İstanbul, we get desperate. It seems, everybody does their best to disfigure the city. İstanbul might be the only metropolis where historical buildings, streets, and trees are not protected. Everybody is avaricious. The streets of İstanbul are paved with gold let’s loot it! Anyone who loves the city must look after it. Advertisers have a big task ahead. Everyone must be more sensitive. At least, let’s not donate the city with ugly billboards. Let’s think before winding the construction of giant skyscrapers up. Let’s leave the city the way we want to find it.

Your weaknesses?

We are extremely choosy, sometimes too emotional. At times, we fell into the error of thinking that it is an individualistic production and forget it is just a job. But always one of us sobers up and turns others back to reality. On the other hand, we have a lot of fun; can you consider it a weakness?

What is it that you call an idea?

When we were kids, there was a famous Viking character, Vicky. Vicky would rub his nose, yell “I found”, and save everyone with his bright ideas. So, we are a generation who grew up by emulating Vicky. For us, the idea happens to be something emerges after a thought and becomes a logo, a poster, a book cover, and a slogan, etc. Another nice thing about being a designer is turning the thoughts of others into ideas. Better thoughts mean better ideas! An idea does not come into being without thinking and every thought does not mean a good idea. Then how can you separate a good idea from a bad one? If a sentence starting with “but” does not follow the idea then the idea is okay. We are not counting “thinking out loud” sessions.

Your heroes?

If we think in general, our mothers, fathers, brother and sisters, friends, and everyone who loves and guides us. If we think as Bravoİstanbul, our families who supported our choices and us during the years when graphic design was perceived as traffic design, Neville Brody since our college years, and later all of the creative directors and successful designers we worked with.

And in our daily lives, there are heroes who are sent to help us. For example, who enters the office with a box of doughnuts when we are craving for something sweet is the hero of that day.

How is the inspiration?

Now if we say it then others would do the same things we do (of course this is just a joke). When you jump into life without thinking, your chance of an encounter is greatly high. It appears when you knead with love and shape with wisdom any information that you gathered with enthusiasm, love, curiosity, and appetite. However, it might not appear, so it is better not to get tense about it.

Which client should come?

The client who knows what he/she wants and who trusts us.

Which client should not come?

If we have very different views of life, then that client should not come to us. After all, this is kind of a love affair; a work we do without love will neither benefit the client nor us. For example, there is a giant billboard in Beşiktaş, behind the bus stop. Most of the ugly practices and ideas are in this billboard. If a client wants us to do something similar, we do not want to work with them, it would be an embarrassment to İstanbul.

Your clients?

There are clients we do work on a regular basis, also those we do project basis work. You can go bravoistanbul.com and see all of them.

Who should we interview in this section after you?

Dirty Cheap Creative, we love their work and their energy.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com