Minimore Festival’e katılacak sağlam isim Mock & Toof ile özel söyleşi

mock & toof photo

Tiny Sticks (İngiltere), Mule Musiq (Japan) ve DFA Records çıkışlı Londralı prodüktör ikili Duncan Stump (Mock) ve Nick Woolfson (Toof), The Juan Maclean, Hot Chip, The Scissor Sisters & Maps gibi büyük isimlere yaptıkları unutulmaz remiksleriyle de bilinen iki usta DJ ve prodüktör. Cumartesi akşamı “Minimore Festival” kapsamında Tamirane’de gerçekleşecek konserleri için tek istekleri kafası açık ve dans eden bir kalabalık. Ayrıca eski setlerini dinlemek için de son şansınız… Gerisini okuyun:

İstanbul’da sizi bekleyen izleyicilerinizle ilgili bir düşünceniz var mı?

Daha önce İstanbul’a gelmediğimiz için hiçbir fikrimiz yok. O yüzden biz de çok merak ediyoruz. Bu özel ve tarihi şehirle ilgili çok iyi şeyler duyduk. Konsere gelecek olan insanların kafalarının açık ve dans etmeyi sevdiklerini umuyoruz!

Şu aralar ne dinliyorsunuz?

Mathematics’ten çıkan Marcello Napoletano’nun birkaç parçası, Abe Duque compilation’ı, yeni Kassem Mosse, Cruise Family’nin harika parçası Not Not Fun, bu sene başlarında çıkan After The Void/Light Sounds Dark comp. ve L.I.E.S’dan çıkan yeni Steve Summers albümü.

Epeydir müzik yapıyorsunuz; sizce zaman içinde sound’unuz ne yönde ve ne şekilde değişti?

İlk olarak yaptığımız müzik daha çok club müziğiydi ve DJ’lerin kolaylıkla çalabilecekleri türden bir malzemeydi. Derken vokalli parçalardan oluşan ve daha kaygısızca yapılan “Tuning Echoes” albümü geldi. Fena da olmadı ama sanki bir geçiş dönemindeymişiz gibi. Ve bütün konserlere bakınca, onların etkisinde geriye dönüp biraz daha fazla dans parçaları yapacağız sanki.

Bugüne kadar birlikte çalışmak istediğiniz ama henüz çalışmadığınız kim/ne var?

Son zamanlarda birkaç sağlam işler yaptık ama her zaman, zaman sorunu var ve hiçbir şey tamamlanmadı. Vince Clarke’ın stüdyosuna girip doğaçlama takılmanın hiç de mahsuru olmaz mesela. Sampha’nın sesini de seviyoruz; o da olur.

Hiç bu yakınlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz peki?

Evet, Ocak’ta çıkacak bir single’ımızın son rötüşlarını yapıyoruz. Yavaş yavaş da önümüzdeki sene yaz ve sonbahar arası bir zamanda çıkartamayı düşündüğümüz yeni albüm üzerinde çalışıyoruz.

Herkesin takıntılı bir şekilde yeni olanın peşinde olduğu bir zamanda kalıcı nasıl olunur sizce?

Yeni müzikte neler olduğunu takibe almak önemli ama aynı zamanda kendine karşı dürüst olman da; yani moda veya trend olanın peşine takılmamak. Belirli hareket veya ortamlardan çoktan koptuk ve sadece kendi bildiğimizi yapıyoruz ama yine de müziğimiz hala belirli bir kitleyi birbirine bağlıyor. Duygularla ilgili bir şey yapıyorsan, içine biraz sevgi koy ve zevk aldığın müddetçe yaratma sürecinin keyfini çıkar.

Sizce müzikte yaşlanmayla ilgili tavır çok değişmedi mi?

Nick/Toof bu tarz sorulara çok alışkın, bunu bilmelisiniz!:) Pop müzikte her şey gençlik üzerineydi ve hala öyle. Dans ve elektronik müzikte daha yaşlı insanlar var; böylece oraya sıkıntı olmadan karışabiliyoruz:) Ama son dönemlerde yaşlanmayla ilgili bir tavrın değiştiğini düşünmüyoruz.

Bundan sonrası için en çok heyecan duyduğunuz şey nedir?

Yani yeni müzikler çıkartmak heyecan veriyor. Önümüzdeki senenin ilk dönemlerinde canlı setlerimizi yenileyeceğiz ve bunu bekliyoruz. İstanbul’daki konser eski tarzdaki setimizi dinlemek için son şanslardan biri, sizi şanslı İstanbullular sizi!

Tamirhane

biletix

—————————————————

Tiny Sicks (Great Britain), Mule Musiq (Japan), and DFA Records graduates, London based producer duo Duncan Stump (Mock) and Nick Woolfson (Toof) are two well-known DJs and producers who made memorable remixes artists like The Juan Maclean, Hot Chip, and Sisters & Maps. Only request they have for their concert at Tamirhane this Saturday is an open minded and dancing crowd. And also, this is your last chance to listen to their previous sets… Read more:

What do you think about the audience in Istanbul?

We have no idea about the audience in Istanbul as we have never been before. We are excited about checking it out. We have heard good things about this special, historic city. We hope the people who come to the gig will be open-minded & like to dance!

What are you listening to at the moment?
Recent purchases included a couple of Marcello Napoletano tracks on the Mathematics label, an Abe Duque compilation, the new Kassem Mosse, a great Cruise Family track on Not Not Fun, the After The Void/Light Sounds Dark comp which came out earlier this year & the new Steve Summers release on L.I.E.S.

You’ve been making music for a while now, how do you feel your sound has changed or progressed over time?
The music we originally made was more club-based, nothing too banging, but the sort of material dj’s could play. Then we made the album (‘Tuning Echoes’) which was primarily a collection of songs with vocalists and quite laid back. That did really well for us but it feels like we are going through a transition at the moment. With all the gigs we have been doing it has probably influenced us to go back and make some more dance records.

Anyone you want to work with but haven’t yet?
We have actually worked with a couple of established acts already but time always gets in the way and nothing is finished. It’s a shame really. We wouldn’t mind going into Vince Clarke’s studio cabin for a jam. Also really like Sampha’s voice…that could work.

Will there be a new release any time soon?
Yes, we are putting the finishing touches to our new single which will be released in January. We are also slowly trying to get the next album together, hopefully that will come out some time next summer/autumn.

What does it take to have longevity at a time when everyone is so obsessed with what’s new?
I think it is important to soak up what’s happening with new music but also try and stay true to yourself, not just jump on the latest bandwagon or trend. We are quite removed from any particular scene or movement & just do our own thing, but I like to think our music is still relevant & connects to certain people. As long as you make something with emotion, put a bit of love into it & enjoy the creative process you can do it for as long as you like.

Do you think that the attitude to ageing has changed much in music?
You must know that Nick/Toof is really ancient with these types of questions! ☺ With pop music it’s all about youth & always has been. I guess there are a few more older people in the dance & electronic scenes so we can blend in there with no real problems ;) I don’t think the attitude to ageing has changed much in the last decade or so.

What are you most excited about next?

Well the idea of getting some new music out is exciting. Also, we will be revamping the live set early next year & are looking forward to doing that. This gig in Istanbul will be one of the last chances to see our set as it currently stands…you lucky İstanbulites!

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com