Helvetica ve Objectified’dan sonra üçlemenin sonuncusu Urbanized da gösterime girdi…

Çoğumuzun “Helvetica” filmiyle tanıdığı Gary Hustwit, geçtiğimiz ay New York’ta prömiyeri gerçekleşen son tasarım belgeseli “Urbanized” ile tekrar gündemde. “Helvetica” ve “Objectified”dan sonra çektiği “Urbanized “, Hustvit’in hesapsız üçlemesinin son filmi.


Müzik belgeselleri yapımcılığından yedi sene önce tasarım tarafına terfi olan Hustwit’in bu kararında en büyük etken Helvetica projesi olmuş. Peşinden gelen iki film ve genel olarak tasarım belgesellerine olan ilgisini Hustwit, New York Times degisine şöyle açıklıyor: “Okuduğumuz bir mesaj, dokunduğumuz herhangi bir nesne, içinde yaşadığımız binalar ve şehirler… Tasarım günlük hayatımıza çeşitli yollardan giriyor. Fikri, müziği ve görselleri; Helvetica’da kurduğumuz dünyayı sevdim. Sanırım o dünyada biraz daha takılmak istedim.”

Merkezine planlı ve plansız şehir hayatlarını koyduğu Urbanized‘da, şehirleşmenin öcü olduğundan söz etse de, yaptığı filmin bir Michel Moore filmi olmadığını söylemeden edemiyor Hustwit. “İki buçuk yıl şehirlerle ilgili film yapmak için yeterli değil. En azından yüzeyi kazıdık ve diyalog başlattık.” diyor.

Bağımısız film yapımcısı Gary Hustwit, (aralarında Wilco grubuyla ilgili olan “I Am Trying To Break Your Heart” filminin de olduğu) bugüne kadar çektiği 8 belgesel filmiyle ve ilk yönetmenlik denemesi  olan 2008’deki Helvetica, 2009’daki Urbanized ve son olarak 2011’in sonuna doğru vizyona giren ve dünyanın hemen yerine dağıtılan Urbanized ile stil sahibi bir belgeselci olduğunu kanıtlıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=6jpN8kI0-pY&feature=player_embedded

httpv://www.youtube.com/watch?v=tQ2ySs60hPIAbout author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com