“Yaşadığımız dünyada, reklamcılığın sahte dünyasına yer kalmadı”

ilker zakarya

Çalışanların kendilerini “büro”ları üzerinden anlattığı web sitelerinden de anlaşıldığı gibi, samimiyete, samimiyetin mutluluk getirdiğine inanan bir yer burası. Haftanın Yerli Tasarım Ajansı “Büro”yu İlker Zaharya’ya sorduk.

“En büyük müşteri kendimiziz diyen” Büro”nun kurucularından İlker Zaharya, aslında “büro işi” olarak tarif ettiği projelerini kastediyor. Örneğin bir ay önce bitirdikleri i-Phone aplikasyonu bu işlerden birisi…

Hikayeniz?

2009 Ağustos ayında 3 kişi 55 metrekarelik bir ofiste kurduk Büro’yu. Rafineri de kurucu ortağımız. Daha masalarımız gelmeden çalışmaya başladık. Kurulurken dedik ki, kendimiz için fikirler bulalım ve onları hayata geçirmek için ne gerekiyorsa yapalım. Ya da kimlere ihtiyacımız varsa onlarla proje bazlı ortaklıklar kuralım. Hatta bu projelerin yanında markalara stratejik danışmanlık da verelim. Ama tabii ki reklam peşimizi bırakmadı. Dolayısıyla biz de biraz rotamızdan şaştık. Ama şimdilik.

Zaaflarınız

Büro, 1500’lerde Asmalı Mescit’e adını veren yerdeki binanın 4. katında ve binamızın asansörü yok. Bizce Büro’nun tek zaafı bu. Ama bu da kişiye göre değişir.

Altını çizmek istedikleriniz?

Her şey çok hızlı değişiyor. Reklam yapma şekli de bunlardan biri. Artık işimizi yaparken çok daha hızlı ve esnek olmamız şart. Yaşadığımız dünyada, reklamcılığın sahte dünyasına yer kalmadı sanırım. Zaten teknoloji de abarttı. İnsanlar insanlığını, insan gibi yaşadığı günleri çok fazla özlüyor. Reklamcılıkta da doğruyu söylemek, bunu en sade ve samimi şekilde yapmak her zaman işe yarıyor. Biz de hem ilişkilerimizde hem de işlerimizde bunları yapmaya ve samimi olmaya dikkat ediyoruz. O yüzden etrafımızda daha mutlu insanlar oluyor hep.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bu da kişiye göre değişiyor kesinlikle. Bizce çalışarak oluyor. Bir işin karşısına oturduğunuzda ve o işe yoğunlaştığınızda çözümü mutlaka bulunuyor. Ne kadar çok vakit ayırıp, ne kadar ilgi gösterirseniz de o kadar iyi oluyor o işin sonucu.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Durmadan eskiyen bir şey.

Kahramanlarınız?

Erken kaybettiklerimiz. Murat’ı özlüyoruz mesela.

Hangi müşteri gelsin?

Bizi çok seven, iyi yaptığımız işler sonrasında bize teşekkür etmeyi çok görmeyen müşterilerimiz var. Onlardan bol bol istiyoruz.

Hangi müşteri gelmesin?

Kararsız, cesaretsiz müşteri gelmesin. Bize yapmaktan hoşlanmadığımız işleri zorla yaptıracak, bu işi sadece para için yaptığımızı düşünen müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

Büro’nun ilk müşterisi Türkiye Futbol Federasyonu ve UEFA EURO 2016 adaylık projesiydi. Organizasyonu 1 oyla malesef Fransa’ya kaptırdık. Bugüne kadar devamlı ve proje bazlı hizmet verdiğimiz birçok müşterimiz oldu. Şu an çalıştığımız müşterilerimiz Star TV, Nef, Spectrum Medya (Joy FM, JoyTürk, Metro FM, Süper FM, Radyo Mydonose, Mydonose Türk Pop), MSA – Mutfak Sanatları Akademisi, Tiffany, Logica, Mezzaluna Express ve NOGG.

Aslında en büyük müşterilerimizden biri de biziz. “Büro işi” projeler için de bol bol çalışıyoruz. 1 ay önce ilk i-phone aplikasyonumuzu bitirdik mesela. Apple Store’a mutlaka bakın ve indirin; Adı Büro işi Para Saçma Makinesi. BuroPSM olarak yazdığınızda çıkıyor.

Diğer işlerimize de www.buroburo.net adresinden bakabilirsiniz.

Sizden sonra kime yer verelim?

Kompüter. Çünkü internet onların işi. 2009’dan beri.

—————————-

When İlker Zaharya, one of the founders of Büro, says, “our major client is ourselves”, he means the projects that he describes as “office work”. For example, the I-Phone application was that kind of a project, which they finished a month ago. As can be seen at their websites where employees express themselves through their “office”, Büro believes in sincerity and the happiness it brings. We asked İlker Zaharya about the Local Design Agency of the Week, Büro.

Tell us your story?

We established Büro in August 2009 with 3 people in a 55 square meter office space. Rafineri Agency is our founding partner. We set to work even before our desks arrived. We said, let’s find ideas for ourselves and let’s us take all the necessary steps to implement them. Or let’s establish project partnerships with those whom we need. Let’s give strategic advice to the brands. But of course, advertisement did not leave us alone. So, we kind of moved away from our initial route but it is just for the moment.

Your weaknesses?

Büro is located on the fourth floor of a building that was built in 1500s in Asmalı Mescit and it does not have an elevator. I think this is the only weakness of Büro. But this is also depends on the person.

Things that you want to emphasize?

Everything is changing so fast. The form of creating ads is one of them. We have to be fast and flexible while we work. I guess there is no place for pseudo advertisement any more in the world we live in. Technology already exaggerated everything. People miss the times of innocence and humanity. Telling the truth and doing it in the most sincere and simple way always work in advertising. We pay attention to tell the truth and be sincere both in our relations and our work. This is why we always have happier people around us.

How is the inspiration?

This certainly depends on the person. In our opinion, that can be achieved while working. When you sit and concentrate on the work, you absolutely find a solution. The more you take your time, the more you pay attention the better the outcome will be.

What is it that you call an idea?

Anything that continuously gets old.

Your heroes?

Those who we lost at a young age, like Murat, we miss him a lot.

Which client should come?

We have clients who love us a lot, who do not withhold a thank you note for a good work we deliver. We like to have more clients like them.

Which client should not come?

We do not wish to have indecisive and timid clients. We do not want clients who would force us to do things we do not like, or those who think we do this just for money.

Your clients?

Turkish Football Association and UEFA EURO 2016 nomination projects were the first client of Büro. Unfortunately, France got the bid with one vote. We have several permanent and project based clients. Our current clients, Star TV, Nef, Spectrum Medya (Joy FM, JoyTürk, Metro FM, Süper FM, Radyo Mydonose, Mydonose Türk Pop), MSA – Culinary Arts Academy, Tiffany, Logica, Mezzaluna Express, and NOGG.

In fact, our major client is ourselves. We take on many “office work” type projects. We finished our first I-Phone application a month ago. Take a look at Apple Store and download the application. Its name is ”Office Work, Nonsense Money Machine. If you search for BuroPSM you will be directed to it.

You can see our other works at www.buroburo.net.

Who should we interview after you?

Kompüter. Because since 2009, the Internet is their play ground.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com