Türkiye Almanya arasında sanat alışverişi: “Fiktion Okzident”

Almanya ve Türkiye arasında imzalanan İşçi Alımı Anlaşması’nın 50. yılını kutlayan Goethe Enstitüsü; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 50. yıldönümü nedeniyle tasarlanan  “Fiktion Okzident” başlıklı sergiyi açtı.

Goethe Enstitüsü, “Fiktion Okzident” sergisi için, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle bu gelişmenin Türkiye’deki etkisini irdeleyen çalışmaları seçerek, ilgililere sunuyor. Serginin kuratörlüğünü Çetin Güzelhan, Johannes Odenthal ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Emre Zeytinoğlu üstleniyor. Serginin organizasyonunu yapan kurumlar, hayali dünyaların hassas alanına giriyor ve seçilmiş örnekler üzerinden bir yakınlaşma deneyine girişiyorlar.

Serginin gerçekleşmesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Stiftung Mercator’un desteğiyle mümkün olmuş. Stiftung Mercator, sergiye paralel olarak gerçekleştirilen bir eğitim programını teşvik ediyor. Özel turlar, etkinlikler ve eğitim malzemeleri içeren bu program, Türkiye ile birlikte Almanya’da da kültürel politik ve pedagojik alanda özellikle öğrencilere, öğretmenlere ve kültür elçilerine hitap ediyor.

Goethe Enstitüsü, serginin yanı sıra; aynı konuya farklı açılardan değinen çeşitli edebiyat ve film etkinlikleri, farklı kültürel ve toplum-bilimsel projeler gerçekleştirecek.

30 Ekim 2011, Pazar günü MSGSÜ Tophane- i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan, 19 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Fiktion Okzident” sergisinde eserleriyle yer alan sanatçıların isimleri şöyle: Banu Birecikligil, Altan Çelem, Neco Çelik, Timur Çelik, Nezaket Ekici, Esra Ersen, Ali Kepenek, Azade Köker, Sedat Mehder, Kınay Olcaytu, İrfan Önürmen, Denizhan Özer, Ferhat Özgür, Şener Özmen, Esat Tekand, Cengiz Tekin, Nurseren Tor, Vahit Tuna ve Hanefi Yeter.

Sergi, 26 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

[nggallery id=5]

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com