“Hepi topu ortalaması 70 yıl olan bir hayatımız var”

igoa

IGOA bir ayağı bu topraklarda, bir ayağı dünyanın farklı yerlerinde ofisleri olan bir tasarım ajansı. Kurucu ortaklarından Muzaffer Malkoç’un deyimiyle, ‘Hepi topu bir tane ve ortalaması 70 yıl olan bir hayatımız var. Dünyanın en zengini de olsak, ekstra bir hayatı satın almak mümkün değil.’.. Onların hikayesi de işte bu yüzden her şeyin mümkün olduğuna inanmanın ve mümkün kılmanın hikayesi…

Hikayeniz?

2007’de tek bir şehirle, tek bir ofisle, tek bir pazarla yetinmek istemediğimize emin olduk ve dünyanın farklı yerlerinde ofisleri olan, ofisleri olmayan yerlerde de sezonluk kamp kuran bir çalışma sistemi geliştirdik. 2007’den beri sevdiğimiz işi yaparken bir taraftan da dünyayı dolaşıyor, dünyayı dolaşırken sevdiğimiz işi daha iyi yapmanın yollarını keşfediyoruz. Para kazanmak için hayatı ertelemenin hiçbir işe yaramadığına inanıyoruz. Hikayemiz her şeyin mümkün olduğunu anlamamızla başlıyor.

Zaaflarınız?

Müs’ün hazırladığı İstanbul ofisi öğlen yemekleri. İster rejim ister detoks programında olun, mutlaka yiyorsunuz.

Altını çizmek istedikleriniz?
Hepi topu bir tane ve ortalaması 70 yıl olan bir hayatımız var. Dünyanın en zengini de olsak, ekstra bir hayatı satın almak mümkün değil. O sebeple o bizim en kıymetlimiz, herkesin bunun hakkını vermesi ve hiçbir şeye değişmemesi, hiçbir şey için ondan vazgeçmemesi gerekiyor.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bütün insanlar birbirlerinden farklı. Tek yumurta ikizleri bile! Herkesin bu somut fiziksel ve ruhsal farklılığını işine aktarabilmesi, o işi orjinal yapıyor. Biz kendimizin farkına varıp bunu da işlerimizde göstermeye çalışıyoruz. Bu yüzden bizce ilham da, aslında herkeste varolan bu farklılığın ortaya çıkarılması ile ilgili bir şey. Bunun ortaya çıkması da rezil ya da komik olmayı, başkalarının sizi sevebilme ya da sizden nefret edebilme ihtimalini göze almayı gerektiriyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Fikir her gün eve giderken kullandığımız en kısa yol değil, o anki ruh halimiz için seçtiğimiz diğer yoldur.

Kahramanlarınız?

Hopdediks. Hem hikayesinin bir kazana düşerek başlaması hem de fiziğiyle çok özel bir yeri olduğunu düşünüyoruz.

Hangi müşteri gelsin?

Herkese kapımız açık.

Hangi müşteri gelmesin?

Kesinlikle herkese kapımız açık. Kimseden ümit kesilmez.

Müşterileriniz?

Volkswagen, Eczacıbaşı, Colin’s, VOB, Hillside, PowerFM, Nil Karaibrahimgil, Kenan Doğulu, Pizza Pizza, Ülker, Nef….

Sizden sonra kime yer verelim?
41 29 çünkü çok çalışkanlar.

http://www.igoa.in/

——————————————————

IGOA is a creative agency with one foot in here, other foot in different parts of the world. The founding partner Muzaffer Malkoç says “We have a life of 70 years in average. Even if we were the richest people on earth, it is impossible to buy an extra life.” This is why their story is the story of believing that anything is possible and making it possible.

Your story?

In 2007, we were certain we did not want to settle for a single market in one office in one city and established a system with different offices in different parts of the world and seasonal camps at places we did not have an office.  While doing what we love most since 2007, on one hand we are travelling the world and on the other hand exploring ways to do a better job. We believe it is not worth to postpone the life for earning more money. Our story begins with understanding that anything is possible.

Your weaknesses?

Lunch prepared by Müs for İstanbul office. Regardless you are on diet or on a detox program, you definitely cannot resist their food.

Things that you want to emphasize?

We have a life of 70 years in average. Even if we were the richest people on earth, it is impossible to buy an extra life. This is why, life is so precious, it is necessary to do justice to it, not change it for anything in the world, and absolutely not give up on it.

Inspiration?

All people are different. Even identical twins!  Being able to transfer those physical and mental differences into your job makes your work unique. We realize our own potentials and strive to reflect them on our work. This is why for us inspiration is bringing out those differences that everybody has. Bringing it out requires taking risk, risk of looking funny or outrageous, and possibility of being hated or loved by others.

What is it that you call an idea?

An idea is not a short cut we use everyday on our way home, it is the other way we choose for the mood we are in.

Your heroes?

Hopdediks, [a Turkish cartoon character]. We think it is special because of his physical traits and his story begins with him falling into a boiler.

Which client should come?

Our door is open to everybody.

Which customer should not come?

Our door absolutely is open to everybody. Everybody is worth knowing.

Your clients?

Wokswagen, Eczacıbaşı, Colin’s, VOB, Hillside, PowerFM, Nil Karaibrahimgil, Kenan Doğulu, Pizza Pizza, Ülker, Nef….

Who should be the next agency?

41 29, because they are hardworking.

http://www.igoa.in/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com