Dünyayı kurtarmamaya karar verdim!*

Görünürde küçük olan jestler ve tuhaf eylemler, bu sergideki işleri birbirine bağlıyor. Mounira Al Solh, Yto Barrada, Mircea Cantor ve sanatçı kolektifi Slavs and Tatars günlük hayata oyuncu müdahaleler tasarlıyor; sosyal keşif ve yorumu mizah ve ironiyle birleştirerek düşünme alışkanlıklarımızı bozuyorlar…

*Serginin başlığı, küçük bir çocuğun tek bir karede “I decided not to save the world” [Dünyayı kurtarmamaya karar verdim] deyişinden oluşan Mircea Cantor’un 2011 tarihli, aynı adlı videosundan geliyor. En basit ifadelerin altındaki karmaşıklığı simgeleyen bu iş, Cantor’un güncel endişeleri basit ve dolaysız jestlerle ele alışının tipik bir göstergesi.

Yto Barrada, yaşadığı ve çalıştığı Fas’ın Tanca şehrindeki özgül bağlamdan beslenen işlerinin oyuncu doğasıyla biliniyor. Bu sergi kapsamındaki heykel, manifesto ve filmden oluşan işleri, mizah ve alay üzerinden sanatçının ülkesindeki modernleşme sürecini konu alıyor.

Mounira Al Solh, 2006 yapımı Rawane’s Song [Rawane’nin Şarkısı] adlı otobiyografik video işinde, önceki jenerasyonlardan gelen Beyrut sanatçılarının gölgesinde Lübnan savaşlarına dair iş üretme uğraşılarını esprili ve zekice ele alıyor. Sanatçı, ironik bir şekilde, tam da sakınmak istediği konulardan bahsetmiş oluyor.

Slavs and Tatars’ın sanat pratiği ise, “eski Berlin Duvarı’nın doğusundan Çin Seddi’nin batısına” şeklinde sınırladıkları bölgeyi incelemekten oluşuyor. Metin bazlı işleri birçok farklı kaynaktan geliyor ve çift anlamlı sözler, yanlış çeviriler, dil engelleri ile Doğu ve Batı arasındaki ikiye bölünmüşlük gibi kavramların üzerine gidiyor.

Küratörler: Duygu Demir ve Kyla McDonald

Bu sergi Tate Modern, Londra ve SALT, İstanbul arasında bir işbirliğidir.

I DECIDED NOT TO SAVE THE WORLD

LEVEL2 GALLERY, TATE MODERN 4 KASIM 2011 – 8 OCAK 2012

SALT BEYOĞLU, İSTANBUL 20 MART – 20 MAYIS 2012

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com