“Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa hevesi kaybetmeden gidebilmektir”

4129

IGOA’nın bir sonraki tasarım ajansı önerisi olan 41? 29! ile röportajımız biraz gecikmeli oldu. Yılın son günleri olduğu için herkesin işi başından aşkın malumunuz. Ama olsun, gecikmeli de olsa, ajansın kurucusu Alemşah Öztürk bölümümüzün klasik sorularını içtenlikle cevapladı.

Hikayeniz?

96’da başlıyor. Bilgisayar oyunu yapmak için bilgisayar mühendisliği öğrencisi olup, ilk yıl içerisinde acı gerçeklerle tanışınca yeni başlayan internet işine dalan genç. Sonra 23 yaşında 45 kişilik ekibe Kreatif Direktör olup, Türkiye’nin 40 yaş altı Türkiye’yi değiştirecek 40 kişiden biri seçilmek. Sonra ajans kurma denemeleri…Sonra Manajans’ta çok keyifli geçen bir buçuk yıl… Arkasından 2007 yılında 41? 29!‘u kurmak… 5 yıldır 41? 29!’un Chief Happiness Officer’lığını yapmak. Arada Grupanya, DBI ve Arcademonk adında 3 yeni projeye başlamak, devam ettirmek.

Zaaflarınız?

Fazlaca alıngan olduğum söylenir, ara ara duygusal hezeyanlarım da var. En büyük zaafım sanırım her zaman hayalimdeki işi gerçeğe dönüştürmeye çalışmak. Bu yüzden şirketi çok zarara uğratmışlığım var ;) Bazen gerçek dünyadan uzaklaşıp, hayalimdeki o güzel projeyi gerçekleştirmeye kasıyorum. Ne yazık ki dünyanın benimle aynı fikirde olmadığı anlar da oluyor.

Altını çizmek istedikleriniz?

İki söz; Churchill demiş ilkini; Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa hevesi kaybetmeden gidebilmektir. (Bu söz benim tüm hayatım boyunca her hata yaptığımda ve başarısızlığımda beni tekrar ayağa kaldıran söz olmuştur.) İkincisini de Einstein; ‘Basitçe anlatamıyorsan, yeterince anlamamışsın demektir’. (Briefler ve kreatif çözümleri değerlendirirken hep bunu derim kendi kendime.)

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bakarak, görerek, okuyarak, yaşayarak ama en önemlisi konuşarak. Konuşmaktan iyi bir ilham yöntemi yok bence.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Gerçekten formülünü bilmesem de bilim adamları diyor ki, gördüğümüz, izlediğimiz, okuduğumuz, dinlediğimiz, konuştuğumuz herşeyi sentezleyip kendimize yeni fikirler üretiyormuşuz. Sanırım doğru.

Kahramanlarınız?

Hmm… Önce sanırım Spiderman… Neden dersen çünkü draması olan kahramandır Peter Parker. Para kazanmak zorundadır, sevgilisiyle hep problemlidir, bi de kendi içinde sorgulamalar yaşar sürekli. Daha gerçek gelmiştir hep bana… Sonra sanırım Kurosaki Ichigo… Bir manga karakteri için fazla inatçı ve yenilmek nedir bilmiyor, vazgeçmiyor… Yaratıcı insan dersen, David Droga, Karpat Polat ve Erol Batislam derim… Son ikisiyle çalışma şansım oldu, her saniyesi büyük bir keyifti.

Hangi müşteri gelsin?

Zihni açık, ne istediğini bilen, ajansı iş yaptırdığı, zorladığı ve istediğini uyguladığı yer gibi değil de, başarıya giden yolda yandaşı olarak gören, dinlemeye hazır, risk almaya hazır ve hedefleri, hayalleri olan, başarıyı takdir eden müşteri her zaman gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

Benim istediğim olsun, yeni bir şey istemiyorum, yapın işte!, 3 dk geçti maillerime neden dönülmedi, az param var ama dünyayı istiyorum, internette birşeyler yapmak zorunda olduğumuz için yapıyoruz diyen ve yukarıdakilere uymayan müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

Renault, Nokia, Garanti, Microsoft, MSN, Çokonat, Dido, Metro, Omo, Yumoş, Rinso, Jelibon, Tofita, Arçelik, Johnnie Walker, J&B, Binboa, Istanblue, Tekirdağ Rakı, Acun’un Reality Showları ve diğerleri…

Sizden sonra kime yer verelim?

Hala yer vermediyseniz Özgür Alaz.

————————————————————————-

We finally sat down to do our delayed interview with 41? 29!, which IGOA suggested for the local creative design agency spot. As you know, everybody is extremely busy with the end of year business. But regardless, even it was belated; the founder of the agency Alemşah Öztürk answered our classic questions.

Tell us your story?

It begins in 1996. A young man, who became computer engineer in order to make a computer game but after facing the bitter realities of life entered into the Internet business. Later, at age of 23 becoming the creative director of a team of 45 people and being chosen among 45 young people who are under the age of 40 and expected to change Turkey. Attempts to establish an agency… A very pleasant one and half years in Manajans… Afterwards founding 41? 29!… Being the Chief Happiness Officer of 41? 29! for 5 years. And in between, starting and managing 3 new projects; Grupanya, DBI, Arcademonk…

Your weaknesses?

They say that I am a bit too sensitive. Occasionally, I have emotional outbursts. My biggest weakness is trying to transform every work I dream about into reality. This is why; I caused the company to incur losses.  Sometimes I drift away from the reality and become rigid to make that wonderful project to come true. Unfortunately, sometimes the world does not agree with me.

Things that you want to emphasize?

Two sayings: Churchill said the first one; “Success is going from failure to failure without losing”. (This is a saying that lifted me up when I made a mistake and I was unsuccessful.) The second one is from Einstein: “If you can’t explain it simply, you don’t’ understand it well enough”. (When I evaluate briefing and creative solutions I always remind this to myself.)

How is the inspiration?

By looking, seeing, reading, living but the most importantly by talking. There is no better way than talking for getting inspired.

What is that you call an idea?

Even I do not know the formula, the scientists say we synthesize everything we see, watch, read, listen, say, and create new ideas for ourselves. I think it is true.

Your heroes?

Hmm… I think first comes the Spiderman, because Peter Parker is a real hero with a drama. He has to earn money, has a problematic relation with his girlfriend, plus he constantly questions everything.  This is why he always seems very real… After him Kurosaki Ichigo… For a manga character, he is extremely stubborn, unbeatable, and never gives up… If you ask creative people, I would say David Droga, Karpat Polat, and Erol Batislam… I had the pleasure of working with the last two, every second of it was great.

Which client should come?

Customers always are welcomed who are open minded, know what they want, who see the agency not a place that they do business, impose and implement what they want, but see as a companion on the path to success, who are ready to listen, to take risks, who have goals and dreams, and who appreciate the success.

Which client should not come?

Customers who say; this is what I want; I do not want anything new, just do it!, 3 minutes past why no one returned my mail, I do not have much money but I want the world, we are doing stuff in the Internet because we have to, and those who do not obey above.

Your clients?

Renault, Nokia, Garanti, Microsoft, MSN, Çokonat, Dido, Metro, Omo, Yumoş, Rinso, Jelibon, Tofita, Arçelik, Johnnie Walker, J&B, Binboa, Istanblue, Tekirdağ Rakı, Acun’s Reality Shows, and others…

Who should we interview after you?

If you have not yet, Özgür Alaz.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com