The Empire Project, 2012’ye Halil’in siyah beyaz kareleri ile giriyor.

Galeri x-ist’teki ortaklığından yeni ayrılan, bir süre önce kurduğu “The Empire Project”te birbirinden ilginç sergileri hayata geçiren Kerimcan Güleryüz, Halil’in siyah beyaz fotoğraflardan oluşan “Tepme” isimli sergisiyle 2012’ye selam ediyor.

[nggallery id=16]

Yaşamı ve çalışmalarını İsveç’te sürdüren, gündelik yaşamdaki peşin hükümleri insancıl bir duyarlıkla zorlayan ödünsüz siyah-beyaz fotoğraflarıyla, yaşam ve sanata radikal bir bakış açısı kazandırmaya girişiyor Halil, The Empire Project’deki ilk kişisel sergisiyle..

Fotoğrafçı, Recoil / Tepme başlıklı sergisinde, yaşamı ve kariyerini harmanlayan, İstanbul, Ankara ve Stockholm gibi belli başlı kentlerde yakaladığı anları bir araya getiriyor. Recoil / Tepme başlıklı etkinlik, özetle sanat ve hayatta ‘tanıklık’, ‘suskunluk’, ‘baştan çıkarma’, ‘beden’, ‘doğum’ ve ‘ölüm’ gibi temaları özyaşamöyküsel bir gerçekçilik ekseninde gözler önüne seriyor.

Evrim Altuğ’a göre Halil, “Kendini, kendine ihanet etmeden yaşayabilmek uğruna soyadından dahi azade olabilme cüretini taşıyarak,  genç yaşlardan itibaren kendini psikolojik ve politik bir ezelî mülteci olarak gerçekleştirmeye başlamış, bu nedenle de mevzubahis suça dahil olmamayı  seçmiş bir fotoğraf sanatçısı. Belki de bundan, bir fotomuhabir olmaktansa, oto-muhabir olarak, kendi yaşamının izdüşümlerini eserlerinde ortaya koyuyor. Varlığından bizleri haberdar ediyor.”

Halil ayrıca, bugüne kadar, Türkiye’deki ‘Tinerci Çocuklar’ı yansıttığı ‘Tiner Kokusu’ (1998), Transseksüel seks işçilerini estetik ve etik bir kaygıyla belgelediği ‘T.S.’ (2003) ve önsözünü Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Milletvekili, eski 1968 lideri, sosyalist eylemci, yazar ve yayıncı Ertuğrul Kürkçü’nün yazdığı, Türkiye’deki 1968 – 1972 dönemini belgeselleştiren ‘A Cloud of Black Smoke’ /  ‘Kara Bir Duman Bulutu’ (2007) adlı kitabın da editörü.

Sergi, 20 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında The Empire Project’te.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com