Gerçek bir ikon, gerçek bir kadın: Jane Birkin

Tsunami’den zarar gören Japonya için iki akşam üstüste Babylon’da konser veren Jane Birkin hayatının aşkı Serge Gainsbourg anısına, onun sevilen şarkılarını seslendirdi. Birkin yalnızca şarkı söylemedi aynı zamanda tüm yaşam enerjisini onu dinlemeye gelenlere geçirerek kendisine aşık etti…

Jane Birkin’e bakıp, gözlerinin sadece iki çizgi kaldığını, ellerinin ne kadar damarlı ve buruşuk olduğunu görenlere üzülmeli. Birkin’in o olağanüstü diri ve hipnotize edici yaşam enerjisine teyet geçtiklerine özellikle..

Birkin, ama hafıza meselesinden, ama gözlük kullanmak istemediğinden, konser boyunca söyleyeceği şarkıların isimlerini renkli kalemlerle büyük karton kağıtlar üzerine yazmış ya da yazdırmış. Her yeni şarkıya geçmeden yerde duran bu kağıtlara göz ucuyla eğilip bakarken bile öyle zarif, öyle narin.

Yaşın ve yaşlanmanın en ufak bir hükmünün olmadığını bize gösteren, bütün bu olguları tepetaklak eden ender insanlardan Birkin. Kırılgan ve ipincecik bedenine giydiği siyah pilili kumaş pantolonu ve beyaz gömleğiyle bile duru ve çok özel bir feminenlik timsali. Bu maskülen giysilerin içinde bile o kadar sıcak, o kadar tılsımlı ki; göz teması kurduğu her bir kişinin o anı dondurmak istediğine yemin edebilirim..

En önemlisi yüzünden hiç eksilmeyen gülüşü. Jane Birkin’i genç kılan, işte bu içten gelen gülüşü. Yaşam ve seksüel enerjisi, o kısık gözlerinin arasından kıvılcımlar saçıyor. Evet, 70 yaşına yaklaşan Birkin hala seksüel. Hala ergen. Hala mahçup. Hala küçük bir kız çocuğu. Hala dişi. Bütün edasında, tavırlarında, sahnede bulunduğu neredeyse her anında üzerinde taşıdığı bu enerji, onu bu dünyanın diğer ölümlülerinden ayırıyor işte. Kendi çocuklarından bile..

(Photo: Erel Eryürek)

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com