Haftanın Yönetmeni: Yoann Lemoine (Woodkid)

Yoann Lemoine, son zamanlarda çektiği müzik videolarıyla oldukça gündemde olan fotoğraf kökenli bir yönetmen. Lana Del Rey’in “Born To Die” parçasına yaptığı video onu ön plana çıkarsa da, 1983 doğumlu Lemoine’nin işleri ve başarıları saymakla bitmez..

Daha çok küçükken reklamcı ailesinin enstrümanlarıyla çevrili bir evde büyümüş Yoann Lemoine. 2. Dünya Savaşı hikayelerinin sıkça konu edildiği bu evde babasının eline iliştirdiği kalemleri hiç bırakmamış. Müzik ve 90’ların reklam dünyasıyla beslenmiş bol bol. Çok geçmeden Wim Wenders, Elia Kazan, Terrence Mallick, Michel Gondry ya da Gus Van Sant takibe aldığı yönetmenler, John Singer Sargent, Edward Hopper, Mark Rothko favori ressamlar, Stephen Shore, Joel Sternfeld ise en sevdiği fotoğrafçılar olmuş. Gözünü ve duyarlılığını onlardan almış.

Akademik olarak da donanımı sağlam Lemoine’nin. Lyon’daki Emile Cohl School’da iillüstrasyon ve animasyon, Londra’daki Swindon College’de “Screen-Printing” tekniği eğitimi almış. 2004’te eğitimini tamamladıktan sonra ABD’de ve Fransa’da çeşitli dergi ve çocuk kitapları için illüstrasyonlar yapmaya başlamış. Aynı zamanda bir Fransız yapım ekibine katılarak, daha canlı çekim için kamerayı eline almadan, ilk 3D animasyonlu reklam ve müzik filmlerini çekmiş.

Kendisini “do-it-yourself” insanı olarak tarif eden Lemoine, Paris ve New York arasında geçen hayatında video, 8-35 mm film, 2D, 3D animasyon, stop motion filmler çekmenin haricinde fotoğrafçılık, resim, heykel, kolaj, örgü, hologram ve daha pek çok işle uğraşıyor.

Bütün bunların yanı sıra epik barok-pop harikası olan müzik projesi Woodkid’in söz yazarı ve şarkıcısı olduğunu biliyor muydunuz peki? Geçen sene çıkardığı ilk albüm 2011’in en iyileri arasında. Iron parçasına çektiği bol ödüllü müzik videosu da aynı şekilde..

Yoann Lemoine kısacası adını daha çok sık duyacağımız, çektiği filmlerle Cannes Lyons’dan Eurobest’e, ödül üstüne ödül kazanan son zamanların en heyecan verici, olağanüstü yetenekli sanatçısı. (Foto: Noisey‘den bir kare-Vice)
[vimeo 33716408]
[vimeo 21604065]

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com