!f İstanbul’dan Dünyada İlk Kez Gerçekleştirilen Alternatif Dağıtım ve Paylaşım Projesi – ‘!f 2 : İstanbul’dan Canlı’‘

!f 2 : İstanbul’dan Canlı’ dijital devrim ile Türkiye’de ve Orta Doğu’da 27 şehre festivali götürüyor. ‘’!f ²’’, bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi.

Bu yıl üçüncü kez ve yine online sinema sitesi MUBI ile ortaklaşa gerçekleştirilen !f ² İstanbul’daki festival salonlarını Türkiye’nin 24 şehrin yanı sıra Ramallah, Beyrut ve Lefkoşa’ya taşıyor.

Festivalin İstanbul’daki son üç günü, yani 24-25-26 Şubat tarihleri arasında İstanbul ile eşzamanlı gösterilecek beş film, İstanbul’daki izleyicilerle aynı anda farklı şehirlerden 15.000 kişiye ulaşıyor. Türkiye’nin farkı şehirleri ve Orta Doğu arasında sinema üzerinden bir ağ kuruluyor. Bu şehirlerdeki üniversiteler, dernekler, sanat insiyatifleri ve STK’ları örgütlenip,  kurulan bu yeni sinema ağına destek vererek, projeyi şehirlerinde organize etmeye gönüllü oldular.

Seçilen beş film yüksek görüntü kalitesi ile aynı anda tüm ortak şehirlerde izleyicilere ulaşacak. Film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak sohbetler internet üzerinden canlı izlenebilecek ve izleyiciler yönetmene sorularını iletme imkanı elde edecek.

!f İstanbul, Gaziantep’ten, Alaçatı’dan , Beyrut’tan, Dersim’den, Rize’den ve daha birçok yerden, yüz yüze tanışma imkanı bulamadığı izleyicileri yönetmenle sohbete çağırarak bir ilke imza atıyor.

Bu yılki !f ² seçkisi, !f İstanbul’un 2012 senesinde göstermeyi planladığı filmlerin ruhunu en iyi aktaran beş filmden, insan olarak var olmanın dayanılmaz yükünü ve tüm güzelliğini anlatan filmlerden oluşuyor.

!f ²: İstanbul’dan Canlı Filmleri

Tahrir 2011: The Good, The Bad and The Politician / Tahrir 2011: İyi, Kötü ve Politikacı

If A Tree Falls: A Story Of The Earth Lİberation Front / Bir Ağaç Devrilirse: Yeryüzü Özgürlük Cephesi’nin Hikayesi (foto)

No(Where) / Burada

Machete Language / Machete Dili

Terri / Terri

!f İstanbul ile ilgili tüm bilgileri düzenli olarak takip etmek için:

www.ifistanbul.com

http://www.facebook.com/ifistanbul

http://ifistanbul.com/blog/

httpv://www.youtube.com/watch?v=LdzwnnZzf_E&feature=player_embedded

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com