Ben öldükten sonra Facebook’uma ne olacak?

Nereden çıktı şimdi bu soru demeyin; bu konuda artık ciddi kafa yoran insanlar var. Hatta siz öldükten sonra sizmişçesine, mevcudiyetinizi sosyal medyada sürdürmeye talip şirketlerin gelmesi de yakın..

Wired dergisi köşe yazarı, hacker etikçisi ve teknoloji gurusu Steven Levy bir yazısında sosyal medyada kullanıcısına benzemeye çalışan, alışkanlıklarını benimseyebilen smart-bot’tan bahsetmişti. Fikir, siz tatildeyken ya da artık “aramızda yaşamıyorken” sizin yerinize çalışmaya devam edecek bir sistemle alakalıydı. Dünyayı terkettiğinizde sizin yerinize blog yazılarınızı giren, tweet’lerinizi yollayan bir fikir size nasıl geliyor? Alman Electronic Beats dergisinden A.J. Samuels Levy’e sormuş:

Steven Levy: Eğer yeterince iyiyse, neden olmasın? Belki de benden bile iyi kıvırır! Eğer iyi organize edilirse, uzun zamandır ölmüş bile olabilirim ve insanlar bunu farketmezler.

AS: Önümüzdeki yıl 1.7 milyon Facebook kullanıcısının öleceği tahmin ediliyor. Bazılarını anmak için kendi isimleriyle platformlar oluşacak; bazıları ise inaktif olacak. Sizce sosyal medya ve internet genel olarak acı çekme ya da yas tutma şeklimizi ne şekilde değiştirdi?

SL: Prenses Diana’nın öldüğü zamanları hatırlıyorum da, onu anmak ve yaşatmak isteyen sayısız web sitesi açılmıştı. Her bir yeni siteyle acıyı paylaşma arzusu öyle bir noktaya gelmişti ki sanal bir komediye dönüşmüştü. Herkes Prenses Diana’nın kendisi için ne kadar çok değer taşıdığını anlatmak için yarışa girmişti. Hiçbir akrabalığınız olmayan ölen ünlülerin arkasından sanal bir platformun açılmasıyla üzüntüye de hız veriliyor sanki. Öte yandan arkadaşları veya tanıdıkları için hatıra sitelerinden yazanlara bakınca da, bazı insanların cenazede veya mezar başında söylemeye cesaret edemeyeceklerini bu sayede yapabildiklerini gözlemliyorum.

AS: Yine de bazı Facebook kullanıcıları göçüp giden arkadaşlarının yerine birilerinin onlar adına yazması fikrini sevmiyorlar. O kişinin sayfasının olduğu gibi kalmasını, geçmişte yazdıklarıyla öylece donmasını tercih ediyorlar.

SL: Sanırım bu siteyi kimin yönettiği ile de alakalı. Tabi göçüp gitmeden önce insan, sanal kimliğinin kim tarafından devam ettirileceğine de karar verebilir. Kendisi adına salak resimler paylaşan veya espriler ve yorumlar yapan birinin ellerine düşmek istemez elbette.

AS: İnsanların gelecek nesillere bir ileti göndermek gibi niyetleri olmasa da dijital mülk planlama servisleri yükselişte… entrusted.com ya da Planned Departure gibi.. Sizce diijital mülk planlaması ne kadar önemli?

SL: Bence örneğin online bankacalıkla ilgili sizin delege edeceğeniz birilerinin daha şifrenizi bilmesinde fayda var. Ölümsüzlükle ilgili mevzularda henüz yeni yapılanmakta olan şirketlere güvenmek için biraz erken. Ayrıca genel mesele olarak dijital arşivciliğin günümüz teknolojilerinin hızıyla ilgili ne kadar kullanışlı olacağını da kestiremiyorum. Elimde demode olmuş formatlarda saklanan ve bir daha yerine koyamayacağım öyle çok bilgi/data var ki… Eğer 100 yıl içinde nelerin kalacağına dair iddiaya girecek olsaydık, mermerden mezar taşı, bir kitap ve bazı web siteleri derdim. Bense mezartaşını ve kitabı alırdım..

 

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com