Reklamda trendler üzerine altın değerinde tesbitler

Toby Talbot RKCR/Y&R Yeni Zelanda’da 15 yıl çalıştıktan sonra Birleşik Krallık’taki şubeye yaratıcı yönetmen olarak atandı. Geçtiğimiz yıl reklamdaki yükselen trendleri Lürzer’s Archive’e anlatan Talbot’nun görüşlerini derledik..

* En büyük trendler yalnızca TV reklamlarında değil. Wieden+Kennedy’nin Old Spice reklamı sadece televiyonda yer bulmadı örneğin. TV kanalından canlı Twitter feed’lerine kadar yayıldı.

* Reklamın artık insanların hayatındaki gerçekliklerini sorgulaması gerekiyor. Bu büyük bir challenge. İnsanların hayatından çalınan 30 saniyenin değmesi lazım. Aynı zamanda hiçbir zaman olmadığı kadar eğlendirmesi de. (Bakınız Harvey Nichols “Walk Of Shame” reklamı.)

* 30 saniye değil, 3 dakikalık uzun formatlı reklamlar çalışır oldu. Burada da kilit nokta insanların daha angaje olabilecekleri hikayelerin anlatılması.

* Eskiden olduğu gibi tüm ailenin izleyebileceği filmler revaçta. VW reklamının öncü reklam olacağına kim inanırdı ki?

* Artık farklı kanallarda işleyebilen interaktif fikirler ön planda.

* Facebook ve Twitter kanalları dünyanın en kolay ve hesaplı platformları.

* “Word of mouth” hala hepsinden güçlü mecra. Yoksa Old Spice yaratılan “buzz” olmasaydı, başarılı da olmazdı. Twitter’ın kişiselleştirme özelliği oldukça işe yarıyor…

httpv://youtu.be/owGykVbfgUE

httpv://youtu.be/kwxTf7NGVXg

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com