Bir gerilla hareketi olarak şiir yazmak..

İskoçyalı Robert Montgomery bildiğimiz anlamda bir sokak sanatçısı sayılmasa da onlarla ortak bir yönü var: Birçok sokak sanatçısı gibi o da işlerini sergilemek için billboard’ları ya da otobüs duraklarını kullanıyor. İşleri ise sprey boyayla yapılmış resim veya grafitiler değil, büyük formatlı siyah zemin üzerine beyaz yazılmış şiirler…

25 Şubat’a kadar Londra’daki KK-Outlet’te görülebilen ve Occupy Hareketi’nin, kapitalizm ve yarattığı ahlaki çöküntü ve şehrin özgürleşmesiyle ilgili bir tavır/aksiyon olarak ortaya çıkan sergiyle ilgili Montgomery’ye psfk ‘nin sorduğu iki soru ve yanıtları ise şöyle:

Reklamcılık ve toplumdaki yeriyle  ilgili hislerinizi paylaşabilir misiniz?
Reklamcılık toplumumuzun kolektif şuursuzluğunun “sürü zihniyeti” olarak tezahürü. Bazen iyi bir şeye dönüşse bile, (John & Yoko’nun Times Square’deki “War is Over/Savaş Bitti” billboard’u örneğindeki gibi) ne yazık ki hedef kitlesi için fazlasıyla aptal bir şey.

Son serginizde kapitalizme, Occupy hareketine ve şehrin huzuruna gönderme yapan üç dev şiirli billboard tasarladınız. Bu parçalarla insanlara ne iletmek istediğinizi öğrenebilir miyiz?
Şu an içinde yaşadığımız ve son derece sınırlayıcı ve aşırı bulduğum kapitalizm şekline işaret etmek istedim. Basitleştirilmiş Reaganomi üzerine kurulu bu kapitalizm ve yatırım bankacılığı dünyası her bir bireyi aşağıya çekiyor. Halbuki hiç de büyük kayıplara neden olmadan bedelsiz sağlık ve eğitim hizmetlerine yatırım yapılsa, tarihe yazılmakta olan hatalar da yapılmazdı. Ben Occupy’ın iyi ve olumlu olduğuna, dikkate alınması ve marjinalize edilmemesi gerektiğine işaret ediyorum.

[nggallery id=22]

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com