Söz grafik tasarımın kadınlarında: Women in Graphic Design 1890-2012

600 sayfada geçmişten bugüne grafik tasarımda kadınların yer aldığı “Women in Graphic Design 1890-2012” isimli kitap çıktı. Gerda Breuer und Julia Meer yalnızca kadınların işlerinin yer aldığı bir çeşit Best-Of kitabı hazırlamışlar.

1853’te The New York Times’ın kadınları, “mekanik bir iş” olarak addetiği işlerde çalıştırdığından bu yana uzun zaman geçse de grafik tasarım litaratüründe kadınların yeri hala geride. Bunun nitelikle ilgili olmadığını bu kitap gözler önüne seriyor.

Örneğin Greta Stern’in 20’lerde sanatsal zarafeti reklamın enstrümenlarıyla harikulade bir şekilde birleştirmesinde, art direktör ve illüstratör Cipe Pineles’in, kadın dergilerinde devrim yaratan editoryel tasarımlarında, Carol Twombly’nin yarattığı »Myriad« (1992) veya »Chaparral« (2000) fontlarında ya da Amsterdamlı kitap tasarımcısı Irma Boom’un işlerinde…

Mesleğin kadınlar cephesinden gelişiminin Rus avangardından Eames’e, İrma Boom ile yapılan röportajdan typografi profesörü Heike Grebin’e, kısa biyografilerin ve daha pek çok metnin de yer aldığı kitap satışta..

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com