Fukushima felaketinin 1. yılında “less is more” durumları

Fukushima’nın üzerinden bir yıl geçtikten sonra Japonya’nın bizde de sevilen markası MUJI, Design Museum’da “az olanın çok” olduğunu anlatan bir sergiyle karşımızda.

Japonya’nın en yaygın olarak bilinen ve uygulanan özdeyişinin “ölçülü ye, doktora diren” olduğunu biliyor muydunuz? Tercüme edildiğinde açlığını yüzde yüz değil, yüzde 80 bastır anlamına da geliyor. Tüm Japonya aynen bunun yapıyor ve dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar uzun yaşıyorlar..

Tam da bu prensibi MUJİ şimdi Design Museum London ‘a taşıyor. Çıkardığı ürünlerle ilgili malzeme ve enerjiden yüzde 20 tasarruf edildiğinde nasıl sonuçlar elde edildiğini gösteriyor. Serginin amacı Japonya’da yaşanan ve dünyada şok etkisi yaratan büyük felaketlerin ardından konuya dikkat çekmek ve düşünmeye itmek.

Tüketim hırsından uzak, kalıcı üretim ve kaynakların idareli kullanımının altını çizen MUJI, felekatlerden sonra Japonya’da, örneğin Tokyo’nun Shibuya bögesindeki renkli ve ışıklı reklam panolarının eskisi gibi bağırmadığının, geceleri ofis ışıklarının kısıldığının ve bazı sokak lambalarının yanmadığının altını çiziyor.

MUJI’nin felsefesi de işte buna dayanıyor; harikulade güzel ve minimal tasarım, küçük, hafif, gereksiz ambalajsız, yüzde 80 geridönüşümlü malzemeden. Design Museum’da Avrupa’da satışı olmayan MUJI klasiklerini, prototipleri ve ürünlerini ve aluminyumdan üretilen, doldurulabilen yeni kalemini, felaketin birinci yılı 11 Mart’ta sergiliyor.

Product Fitness 80, Design Museum London, 9.-18.3.2012, www.designmuseum.org

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com