Alan İstanbul sokağı içeriye taşıyor: Outside-in

5 Nisan 2012 – 5 Mayıs 2012’de gerçekleşecek olan OUTSIDE-in’e 8 sanatçı katılıyor: Çiğdem Michalski – William Buchina – Nils Petter Löfstedt & Erik Vestman –  Merve Şendil – Gamze Özer – Tayfun Serttaş – Merve Morkoç – Various & Gould

70’lerden bugüne New York’tan başlayarak tüm dünya metropollerine yayılan “Graffiti”, sanatın kamusal alanları ele geçirme arzusunu somutlaştırdı. Bu hareketin en belirgin tutumu ise sanatı sterilize alanlara hapsedilişini engellemek, dolayısıyla toplumun sadece belirli bir kesimini değil, mümkün oldukça bütün kesimlerini/herkesi sanatının bir izleyicisi/katılımcısı olmasını sağlamaktır. Ancak bu yolla sanat özgürleşebilir; değerini ya da değersizliğini maddi olan her türlü ilişkiden soyutlayabilirdi.

Bu açıdan kamusal alanı ele geçirebilmenin yolu ve iktidar ile kafa tutma ya da tutabilmenin bir tezahürü olarak graffiti, stencil, duvar yazıları vs. gibi salt görsel/plastik müdahaleler ve  performatif hareketler belirdi.

Yersiz- yurtsuz bir niteliğe sahip olan bu hareketler hayatın her alanında ve her zamanında bizlerin dikkatini çekmeyi amaçladı. Şimdi de bunu sanatsal bir mekan olan galerilere taşıyarak yapmayı amaçlıyor. Peki, bu karşı duruşu iç-mekâna taşımak ne anlama gelir? Bunu söz konusu hareketlerin varoluş amacıyla düştüğü bir çelişki olarak mı görmeliyiz? Yoksa iktidarı yalnızca kamusal alanla değil de yaşamın tüm alanlarının en ücra köşelerine kadar nüfuz ettiğini mi hatıra getirmek gerekir?

Uluslararası çağdaş sanat platformunda varlık gösteren ve bu düzlemde söz söylemek isteyen 8 sanatçının tek bir galeri mekanı ile sokağa aynı anda müdahale ettiği bir sergi projesi olarak ortaya çıkmış OUTSIDEin.

Asmalı Mescit Caddesi No:5/2 Tünel /Beyoğlu

Tel: +90 212 252 94 53

Alan İstanbul

[nggallery id=28]

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com