“Bizim yaptığımız iş yakıştırma işi”

tgarip

Kurucu ortaklarından Tuğhan Garip’in deyişiyle ‘2003 yılında ATL, BTL, Ana Ajans, Geleneksel Ajans, İnteraktif Ajans kümelemelerinden sıyrılıp, büyük fikri ortaya koyabilen ve hizmet verdiği markaların işini büyüten bir “yeni nesil reklam ajansı” fikriyle’ kurulmuş RDB CG. Garip sorularımızı cevapladı.

Hikayeniz?

Kurumsallarımızın üzerinde “Hey, Ben sadece bir reklam ajansı değilim.” veya “Hey, ben sadece bir tasarımcı değilim” diyerek tüm hikayemizi ve derdimizi anlatıyoruz aslında.

Çalıştığımız tüm iş arkadaşlarımız, yani RDB CG ekibi, kartvizit ünvanlarının dışında inanılmaz yetenek ve duygulara sahip olan insanlardır. İşte bu küçük gibi görünen ayrıntı bizim farkımızı ortaya koyar.

Bu yüzden ben de sadece bir kurucu ortak değilim. Tasarımcıyım, reklamcıyım, müzisyenim ve trafikte geçirdiğimiz saatlerden, uzun uzun beklediğimiz kuyruklarda bile hayatı tüm detaylarıyla hissetmeye çalışan biriyim. Çünkü reklamcılık ve tasarımcılık işi tam da hayatın kendisidir ve reklam duygular olmadan iletişim kuramaz, derdini anlatamaz, konuşamaz.

Zaaflarınız?

Gri. Her şey ya siyah, ya beyaz olmalı. Sanırım sevgili Zeynep (Taşöz) gibi ortaklar ve sevgili danışmanımız Hakan Senbir gibi insanlar grileri göstermek için yaratılmış. Belki de artık bu durum için bir zaaf dememek gerek.

Altını çizmek istedikleriniz?

Bizim yaptığımız iş yakıştırma işi…  Her markanın kendi içinde bir hikayesi ve değeri vardır. Bizim işimiz, bu markaya doğru yakıştırmayı yapmak ve kendi içindeki hikayesini ortaya çıkarmak. Strateji ve tasarım işi de tam burada birleşir. Reklamcı aynı zamanda tasarımcıdır, olmak zorundadır. Strateji yazmak da bir nevi tasarım işidir.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Gördüklerinizi, konuştuklarınızı, kavgalarınızı, çocukluğunuzu, anlarınızı, hallerinizi, durumlarınızı, sevgilerinizi, hislerinizi biriktirirsiniz. Tasarımcılık ve reklamcılık yakıştırma ve birbirine yapıştırma işidir ya, fark etmeden biriktirdiklerinizi uygun şekilde yakıştırmayı becerdiğinizde ilham da gelmiş oluyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Bizim için fikir değil “Büyük fikir” var. Büyük fikrin sırrı da basit düşünmekten geçtiğine göre bu sorunun cevabı ilhamla gelen basit düşünceyi seçebilmek.

Kahramanlarınız?

Kahraman demek çok doğru olmaz ama kendi dönemleri içinde yarattıkları farklar yüzünden sevdiğim insanlar ve gruplar var.

Hangi müşteri gelsin?

Sektör formasyonunu almamış markalar ile çalışabiliyoruz ve bugüne kadar geleneksel reklam ajanslarından kaçmış markaları tercih ediyoruz. Bu yüzden bizim yarattığımız bir “Lovely Brands” kavramı var.

Biz ancak aşkla bağlandığımız markalarla çalışabiliriz. Bu yüzden ekibimizi kurarken de zorlandığımız anlar oldu. Ajans formasyonunu almış ama bu markalarla sevgiyle çalışacak insanları bulmak sandığınız kadar kolay olmayabiliyor.

Hangi müşteri gelmesin?

Korkularını yönetmeye çalışan müşteriler.

Müşterileriniz.

Türk Hava Yolları, Coca-Cola, Converse, Apple, Mavi, Adobe, , Fanta, Sprite, Accessorize, Tommy Hilfiger, Redevco, Elma Sepeti, Columbia, Bio Istanbul, Çalık Denim, Gras Savoye, Midtown Bodrum, Amplio, My Yapı-Zone.

Sizden sonra kime yer verelim?

RDB’nin eski ekip üyelerinin kurduğu ve görsel iletişimi her yönüyle ele alan, genç, dinamik tasarım ajansı Officeproject’e…

http://rdb.com.tr/

—————————————————————-

In one of the founding partners, Tuğhan Garip’s own words, “RDB CG was formed as a new generation advertising agency in 2003 that emerged from cluster of advertising agencies such as ATL, BTL, Ana Ajans, Geleneksel Ajans, and İnteraktif Ajans, and was able to expose big ideas and cause the brands it served to grow.” Garip answered our questions.

Your story?

In fact, aside from institutional governing principals, by saying, “Hey, I am not just an advertising agency” or “Hey, I am not just a designer” we express our entire story and objective.

All our colleagues, i.e. RBD CG team, possess incredible talents and emotions outside of their business card titles. This seemingly small detail manifests our difference.

This is why; I am not just a founding partner. I am a designer, a publicity agent, a musician, or any one—from hours spent in traffic to waiting in lines—who tries to feel all details of life. Because, advertising and design are the life itself, advertising cannot communicate without emotions, cannot express itself, cannot talk.

Your weaknesses?

Grey. Everything must be either black or white. I think, partners like dear Zeynep (Taşöz) and consultants like our dear Hakan Senbir are brought into our lives to show grey areas. Perhaps it is no longer needed to call this condition a weakness.

Things that you want to emphasize?

What we do is ascription… Every brand has its own story and value. Our job is to assign right attributes to it and uncover the real story. It is at that point that strategy and design merges. The advertiser is also the designer, it must be. Creating strategy is part of design.

Inspiration?

You accumulate what you see, talk, your fights, childhood, memories, manners, circumstances, affections, and feelings. Since design and advertising is a matter of ascription and bonding, when you properly and without realizing ascribe what you accumulate then there is your inspiration.

What is that you call an idea?

For us, there is not an idea; there is the “big idea.” Since the secret of the “big idea” is able to think simple then the answer is distinguishing the simple thought that comes with inspiration.

Your heroes?

It would not be correct to say hero, there are people and groups I love for differences they created in their own period.

Which client should come?

We can work with brands that do not have sector training and we prefer to work with brands that avoid the traditional advertising agencies. Therefore, there is a concept called “Lovely Brands” created by us.

We can only work with brands we adore. This is why there were moments we had a hard time while establishing our team. It might not be easy to find people that have agency training but will also be passionate for the brands they work for.

Which client should not come?

Clients that try to manage their fears.

Your clients?

Turkish Airlines, Coca-Cola, Converse, Apple, Mavi, Adobe, Fanta, Sprite, Accessorize, Tommy Hilfiger, Redevco, Elma Sepeti, Columbia, Bio Istanbul, Çalık Denim, Gras Savoye, Midtown Bodrum, Amplio, My Yapı-Zone.

Who should we interview after you?

Young and dynamic design agency Officeproject, which is founded by former RDB team members. They cover all the aspect of visual communication.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com