Bu cuma Depo’da: Kemal’in Rüyası

Kemal’in Rüyası, Ahmet Polat‘ın* Türkiye’de yaşayan genç insanları konu alarak ürettiği 56 fotoğraftan oluşan bir seri.

Polat geçtiğimiz altı yıl boyunca Türkiye’de yaşadı ve çalıştı. İstanbul’dan Karadeniz Bölgesi’ne, Güneydoğu’dan Ege Bölgesi’ne bir çok yere seyahat etti, dostları ve yeni tanıdığı insanlarla söyleşiler yaptı, fotoğraflar çekti. Bu seyahatler kişisel bir doküman oluştururken, genç bir jenerasyonun hayatlarından anları ve durumları daha yakına getiren coğrafi bir tarama da ortaya çıkardı.

Serideki resimlerden yansıyan çeşitlilik, ‘gençlik’i net ve kesin bir kategori olarak ve bütünlüklü bir imgeyle tanımlamayı imkânsız kılan içiçe geçmiş farklı sosyal, politik ve ekonomik katmanların ipuçlarını da içeriyor. Yine de bir zamanlar bu kavramla özdeşleştirilen milliyetçiliğe ve moderniteye ait ideallerle, daha eski kuşakların vazgeçmediği yargılayıcı klişeler sanki bu imgelerin etrafında dolaşıp duruyor ve onları görünmez bir gerilim alanına oturtuyor.

Daha önceki işlerinde olduğu gibi Polat burada da beklentiler, önyargılar ve kabullerin arasındaki karşılıklı etkileşimin peşine düşüyor. Polat bir belgesel fotoğrafçı olarak geleneksel görsel dili kullanırken, diğer yandan dinamik ve katmanlı kompozisyonlarıyla bunun ötesine geçmeyi başarıyor. Hollandalı bir anne ve Türkiyeli bir baba tarafından yetiştirilmesinin de etkisiyle işlerinde içeriden ve dışarıdan olanın perspektiflerini birleştirebiliyor; bu tip bir kaynaşma ele aldığı kişi ve konularına yaklaşımında dikkati çekiyor.

*Ahmet Polat ICP’nin (Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi) “Genç Fotoğrafçı” ödülü sahibi. Fotoğrafları, İstanbul Modern, FOAM, Amsterdam Rijks Museum gibi kurumlarda ve Fransa, Avusturya, Almanya, Slovenya, Malezya ve Belçika’da çeşitli sergilerde yer aldı. BKVB Vakfı ve Mondriaan Vakfı’ndan çeşitli uluslararası burslar kazandı. Prix Pictet ve Anna Cornelis ödüllerine aday gösterildi. NY Times, Paris Match, De Volkskrant, Vrij Nederland gibi yayınlar için hazırladığı işler yanında, fotoğrafları Vogue, Beeldcultuur, Quest ve Vice, 2de1 dergilerinde yer aldı. Polat halen İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Ahmet Polat – Kemal’in Rüyası, Foam Amsterdam küratörlüğünde hazırlandı.
Mondriaan Foundation ve Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla.

Depo İstanbul

Açılış: 9 Mart Cuma, 18:30

Panel: 10 Mart Cmt., 16:30 Leyla Neyzi / Sabancı Üniv. – Yörük Kurtaran / TOG

Tarih: 10 Mart 2012 – 21 Nisan 2012

[nggallery id=29]

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com