Elipsis Galeri’de “Editions” serisinin ikincisi başlıyor

Elipsis Galeri, uzun bir aradan sonra ‘Editions’ serisinin ikinci sergisi ile yine beş farklı fotoğraf sanatçısının çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergi 16 Mart – 19 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Elipsis Gallery’nin son dönemde çıkış yapan genç sanatçılarından Yusuf Sevinçli’nin bir kısmını daha önce gördüğümüz ‘Good Dog’ serisinden farklı çalışmalar ile karşımıza çıkıyor. Sevinçli’nin siyah-beyaz fotoğraflarında karşılaştığı, keşfettiği yada gözlemlediği olaylara bizzat tanık olurken, hem olaylara yakından dahil olup hem de gizlice olup biteni takip ediyormuş hissi veriyor.

Yine son dönemde Elipsis Gallery bünyesine dahil olan sanatçı  Metehan Özcan’ın ıssız mekanlarını görüyoruz. Ancak bu kez çürümeye maruz kalmış, terkedilmiş kamusal mekanları ve bu mekanlara ait objeler ile oluşan hüzünlü ilişkisine, geride bıraktığı izlere de dikkat çekiyor.

Portre fotoğrafları ile ‘Editions II’ sergisine dahil olan Charles Richards (foto), aynı zamanda Türkiye’de aranılan reklam yönetmenlerinden de biri. Ozellikle portre fotoğraflarıyle öne çıkan Richards’ın kareleri hem grafik hemde keskin ışık ve çizgiler ile çok belirgindir. Karelerindeki sanatçı, oyuncu ve müzisyen gibi birçok ünlü ile kurabildiği yakınlık, konu olan kişilerin doğal ifadelerinde direkt olarak yansımaktadır.

Beş sanatçının arasındaki en genç isimlerinden, Elipsis Gallery sanatçısı Seza Bali, ‘Yeni Manzaralar’ serisi ile Türkiye’de ilk kez sergileniyor. Bu serisinde geleneksel fotoğraf ile dijital teknolojiyi bir arada kullanarak gerçek ile gerçekdışı arasında bir illüzyon yaratıyor. Gerçeklik algısını değiştirerek hayali manzaralar üreten Bali bir yerin anısını veya deneyimini bizim hayalimize bırakıyor.

Sergideki bir diğer isim ise New York’ta ICP’de sanat eğitimine devam eden Alp Klanten. Özellikle Istanbul ve Türkiye’daki modernlik anlayışındaki süratli değişim ve gelişim sürecine odaklanıyor, aynı zamanda ortaya çıkan sosyal ve ekonomik çelişkiyi de belgeliyor.‘Editions II’ birbirinden farklı çıkış yapan genç beş fotoğraf sanatçısını bir araya getirerek çağdaş fotoğraftaki farkındalık ve yarattığı dinamik karışıma dikkat çekiyor.

Elipsis Gallery

Tomtom Mah.

Boğazkesen Cad.

Hasan Efendi İs Hanı No:45 Kat:3

Tophane, Beyoğlu

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com