Haftanın Yaratıcı Yabancı Ajansı: Build

Dalton Maag tarafından tasarlanan Nokia’nın Pure yazı karakterini kutlamak amacıyla, Wordplay projesi için bir dizi kartpostal ve basılı malzeme tasarlayarak gündeme gelen Migchel C Place ve eşi Nicky Place’in tasarım stüdyosu Build tam olarak kimdir, nedir?

Michael C Place (foto) 1988—1990 dönemi Newcastle College’de grafik tasarım okumuş. Üniversiteden terk olmayı dert etmeyen tasarımcı hayallerinin peşine erkenden düşmeye karar vermiş. Dokuz senesini geçirdiği dönemin sayılı grafik tasarım stüdyosu The Designers Republic in Sheffield’e (tDR) geçmeden önce Trevor Jackson ile çalışmış. Anonim kalsa da stüdyonun en çok bilinen işlerini yaparak stüdyonun takipçileri arasında adını sıkça duyurmuş. 2000’de 10 ay boyunca (eşi Nicky Place ile) dünyayı dolaştıktan sonra 2001’de ev ofis’te başlayan Build‘i kurmuş. 2007’de tüm dünyanın alkışladığı  ‘Helvetica-A Documentary Film’,’de ve uluslararası prestije sahip D&AD ödüllerinin jürisinde yer almış. Michael C Place, Build’in kreatif direktörü.

Nicky Place 1987—1990 tarihlerinde Liverpool Polytechnic’te grafik tasarım ve illüstrasyon eğitimi almış. Mezun olduktan sonra 90’ların ilk dönemlerinde Sony PlayStation için bilgisayar oyunları sanatçısı ve yönetici olarak çalışmış. Yarattığı Wipeout oyunu dünyada ‘game that made gaming cool’ olarak nitelendiriliyor. Oyunun sanat ekibinin başı olarak aynı zamanda Wipeout2097’nin de intro sekansını yaratmış. 2000’de dünyayı dolaşmaya çıkmadan önce Sony Leeds’de sanat menejeri olarak çalışmayı sürdürmüş. 2001’de oyunlar dünyasına geri dönmüş ve Sony Playstation2’nin büyük başarı elde eden SingStar serisinin sanat yönetmenliğini yapmış. 2006’de ise Build’in tam zamanlı çalışanı ve ortağı olmuş. Nicky Place şu an şirketin genel müdürü.

Build ve Michael C Place gerek tasarım stüdyosu olarak gerekse tek başına, sanatçı olarak Tokyo, New York, Paris & Londra ve dünyanın daha pek çok yerinde sergiler açıyor.. (via)

[vimeo 37384822]

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com