Alman Monopol Dergisi Damien Hirst’e ateş püskürüyor

Almanya’nın prestijli sanat dergisi Monopol, Damien Hirst’i tartışmaya açıyor. İşleri ve kişiliği zaten tartışmalı olan dünyanın en ünlü ve başarılı sanatçılarından Hirst’i, “Damien Hirst… Sanatçı mı yoksa sadece kariyerist mi?” şeklinde artı ve eksileriyle derginin kapağından başlayarak sorguluyor.

Damien Hirst her zaman konuşma malzemesi yaratmaya muktedir olmuş biri. Üstelik sadece yaptığı işlerle ilgili de değil. Kendi web sitesini yakında açacak olan ve Tate Modern’de retrospektifi sergilenecek olan Hirst, yakın zamanda yayınlanan bir röportajı (aşağıda), cesur galeri projesi ve ölü hayvanlara duyduğu eğilimle kendinden pek de olumlu söz ettirmiyor.

Berlin temelli sanat dergisi Monopol, Nisan 2012 sayısında Damien Hirst’ü kapak konusu yapıyor. Görsel alanlarının boş olarak basıldığı röportajda dergi, Damien Hirst’i ciddi bir biçimde tartışmaya açıyor. İç sayfalardaki boş alanlarında ise Hirst’in pazarlama şirketine yönlendirme notları düşüyor. Dergi bir anlamda basın hakları, fikir ve düşünce özgürlüğüne dikkat çekiyor. Şimdi merak konusu şu, Hirst işlerinin basılmasına neden izin vermiyor?

httpv://youtu.be/Zq7WkSuTcrs

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com