“Sorunlu markalara hizmet vermek istedim”

haluk erkmen

Pictoplasma demişken, önce karakter stüdyosu olarak başlayıp şimdi ajans olarak da hizmet veren Puck-Communication’ı tanıtmak istiyoruz siz okuyucularımıza. Kurucusu Haluk Erkmen, Walt Disney’de çalışma arzusuyla atıldığı sektördeki hikayesini klasikleşen sorularımızı yanıtlayarak anlattı.

Hikayeniz?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Grafik Tasarım Bölümü’nde okurken masal kitapları resimleyerek başladı her şey. O sıralarda masal kitaplarımla birkaç Türkiye birinciliği kazandığımda hep Walt Disney’de çalışacağımı sanıyordum. Ancak sonra, bir yaz Güzel Sanatlar Saatchi Saatchi’de Jr. Art Director olarak basladığım ve 15 sene süren reklamcılık kariyerim bana göre oldukça başarılı ve keyifli geçti.

Daha sonra farklı birseyler yapmak istedim ve Puck Karakter Studio’yu kurdum ve bir sekilde içimdeki animasyon dünyasını tatmin ettim. Daha sonra yatırımcı ortağım Halil Korkmaz ile Puck-Communication adı altında bir reklam ajansı kurduk. Bugün hem animasyon hem de reklam ajansını aynı çatı altına almış oldum. Ajansımız Türkiye’nin ilk İstanbul merkezli Network ajansı olma yolunda ilerliyor. Şu ana kadar 10 ülkede farklı reklam ajanslarıyla anlaşmalıyız.

Zaaflarınız?

Kreatif işler yapmak için bazen gereğinden fazla sofistike işler yapmak. Özellikle reklam konusunda yaptığımız işlerin hitap edeceği seviyeye hitap etmesini gözetmek yerine, onları kendi seviyemize çekmeliyiz düşüncesindeydim. Bu belki düşüncede doğru bir tavır; ancak yaptığımız işin dinamiklerine ters düşüyor. Bu da benim zaafım.

Altını çizmek istedikleriniz?

Çalışma hayatı zor. Üstelik toplumumuzun büyük bir kısmı istemediği bir işte çalışıyor. Bana göre çalışanlar, ertesi gün pazartesi ve işe gideceğim diye, pazar günü bittiğinde bunalıma girmemeli. Hayatımızın 4/3’ü iş yerinde geçiyor. Bu zamanın kaliteli, üretken, aynı zamanda eğlenceli geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu gerçekleştirmek için çalışıyorum.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bence herkesin farklıdır. İlham perisi diye bir şey yok. Belki bir karakter olarak yaparım bir gün, olur. Bence ilham dediğimiz şey, hayat boyu yaşadıklarımızın bir an için aklımıza farklı bir şekilde gelmesidir. Bizim gibilerin farkının yaşadıklarımızı daha farklı süzmemizden ilerigeldiğini düşünüyorum.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Aslında yukarıda bunun da cevabını vermiş oldum..

Kahramanlarınız?

Herkes gibi  benim de kahramanlarım biraz normal. Steve Jobs kesinlikle hayranlık uyandırıyor. Bunun dışında annem kahraman olabilir. 40 yaşından sonra herşeyi bırakıp yepyeni bir kariyere başlamış ve çok başarılı olmuş bir kişidir. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar’ın ilk kadın dekanı olup, bu görevi iki yıl sürdürmüştür. Bugün 25 yaşında biri bile hayata karşı çaresiz ve hayatın geçtiğini düşünerek, ‘ben ne yapacağım’ diye düşünür. Annemin yaptığı çok ilham verici..

Hangi müşteri gelsin?

Ben hayatım boyunca sorunlu markalara hizmet vermek istedim. Zaten süper işler yapan müşterilere yeni süper işler yapmanın bir katma değeri olmadığını düşünüyorum. Bana göre en berbat işleri yapan ama mali gücü olan müşteriler gelsin. Ben onları belli bir seviyeye çıkarmanın savaşını vereyim.

Hangi müşteri gelmesin?

Hepsi gelsin…

Müşterileriniz?

Karakter ajansı ve reklam ajansı olarak farklı müşterilere hizmet veriyoruz. Karakter kısmında Uno, Dyo, BKM, Capitol, Novartis gibi önemli firmalara hizmet verirken, reklam konusunda Rixos otelleri, Doors, Türkiye Turizm Kampanyası ile birlikte bazı bakanlıklarımıza hizmet veriyoruz…

Sizden sonra kime yer verelim?
Frog, Concept, Kat olabilir…

———————————————————————–

Speaking of Pictoplasma, we would like to introduce you to Puck-Communication. It started as a pictoplasma studio but later on it became as a design agency. Its founder Haluk Erkmen told his story, how his desire to work for Walt Disney caused him to enter into sector.

Your story?
Everything began with fairy tale book illustrations while studying Graphic Design at Mimar Sinan Fine Arts Faculty. In those days, each time winning a Turkish championship with my books made me assume that I was going to work for Walt Disney. However, working as a junior Art Director at Saatchi Saatchi and my 15 years long advertising career was also extremely successful and pleasurable.

Later, I wanted to do something different and I established Puck Character Studio. This way, I satisfied my passion for animation. Much later, I established Puck-Communication advertising agency with my investment partner Halil Korkmaz. Today, both the animation and the advertisement agency are under the same roof. Our agency is on its way to be the first İstanbul based Network agency of Turkey. So far, we have agreements with different agencies in 10 countries.

Your weaknesses?
Doing unnecessarily sophisticated work in order to do creative work. Especially in advertising, I prefer not to appeal the level of people we address, I rather want to bring them to our level. This might be a right attitude, however; it runs contrary to the dynamics of our work. This is my weakness.

Things that you want to emphasize?
Career life is difficult. Moreover, a large part of our society is not happy with the job it has. Employees should not get into depression on Sundays for going back to work the next day. We spend four thirds of our lives at the workplace. I think this time must be quality, productive, and the same time fun. I am trying to accomplish that.

Inspiration?
It is different for everyone. There is no such thing as muse. I maybe create it as a character. What we call inspiration is remembering our lifetime experiences in a different way. I think, what makes people like us different is that we do filter our experiences differently.

What is it that you call an idea?

I think I gave the answer above.

Your heroes?
My heroes are normal like everyone else’s. Steve Jobs is certainly admirable. My mother can be a hero. She left everything behind after the age 40 and began a brand new career. She became the first female dean of Marmara University Fine Art Faculty and worked there for two years. Today even 25 years old can feel helpless about life and say, “What shall I do?” What my mother did is very inspiring…

Which client should come?
I always wanted to work for troubled brands. I do not think offering super work for brands that already do a excellent job does not add any value. Clients that do a horrible job yet have financial strength should come. I will fight to take them to a certain level.

Which client should not come?
Everyone should come…

Your clients?
As a pictoplasma and advertising agency, we give service to different clients.  On pictoplasma side, we work with companies like Uno, Dyo, BKM, Capitol, Novartis, and on advertising side, with Rixos Hotels, Doors, and several ministries with Turkey Tourism Campaign…

Who should we interview after you?
Might be Frog, Concept, or Kat…

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com