Bir sergi ve durum değerlendirmesi: Sanatta el işi ve folklor yükselişte!

dicouhr

Intermedian adıyla yarın Hamburg’da açılacak olan bir sergi tamamıyla zanaata adanmış. Aralarında Stefan Strumbel gibi dünyaca ilgi uyandıran sanatçıların ve zanaatçıların da bulunduğu sergi folklorün ve el işçiliğinin de yükselişte olduğuna işaret ediyor.

Sanat obur. Tüketmeyi seviyor; yüceltmeyi ya da alaşağı etmeyi de. Bir bakıyorsunuz, fotoğraf baştacı edilmiş; derken resim almış başını gidiyor. Heykelcilik öldü mü diye tartışılırken, bir anda yükselişe geçebiliyor. Beri yandan da her alanda olduğu gibi, bu alanda da birileri, yani trend avcıları bize neyi sevip sevmeyeceğimizi söylüyor. Şimdiyse folklor, vatan teması, geleneksellik ve el işçiliği yükselişte.

Intermedian adıyla yarın Hamburg’da açılacak ve Ekim’e kadar devam edecek olan bir sergi dizisi bu trend rüzgarından esinlenmiş ve tamamıyla zanaata ve folklore adanmış.

Kuyumculukla öne çıkan modacılar, grafik ve objeyi seramikle buluşturanlar, oya gibi işlenmiş kolajlarıyla yükselen tasarımcılar; hepsi bu sergide. New York Times’ın da övgülere boğduğu grafik tasarımcı Stefan Strumbel‘in (foto+video) vatan temalı guguk saatli müthiş işi gibi, başka nadide işler de, sanatseverler ve bilirkişilerle buluşmaya hazır.

Farklı ülkelerden topladığı “handmade” kostüm ve geleneksel kıyafetleri bir araya getiren Katharina Koppenwallners de serginin öne çıkan isimlerinden. “I Like My Style” gibi blogger temelli bir derginin dünyaya tanıttığı sanatçı, bazıları onlarca yıl önce dikilmiş olan giyim parçalarını, anlamları ve geldikleri yerlerin tarihçeleriyle birlikte bir semazenin görüntüsüyle açılan, “kullan at kültürüne, kullan yaşat” modeli önerdiği »International Wardrobe« isimli sitesinde satışa da sunuyor.

Stefan Strumbel | Impressionen from HELLO RHEIN & SCHWARZ on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com