1000 Volt Post Prodüksiyon Ödülü “Evdeki Yabancılar”ın

İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl yedincisi gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’nde seçilen projelerin ödülleri önceki akşam Hollanda Başkonsolosluğu’nda yapılan bir törenle sahiplerini buldu.

Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl ilk defa ‘Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi’ de gerçekleştirildi. T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Senaryo ve Yapım desteği alan, Ulaş Güneş Kaçargil ve Dilek Keser’in ilk uzun metrajlı filmi  ‘Evdeki Yabancılar’ projesine filmin tüm online post prodüksiyonunu kapsayan ‘1000 Volt Post Prodüksiyon Ödülü’ verildi.

1990’larda bir Ege balıkçı kasabasında geçen hikâye, mübadele ile Yunanistan’a gönderilen bir Rum kadının, yıllar sonra evini aramak için Karaburun’a gelmesi ve sonrasında gelişen olayları anlatıyor.

Senaryosu Ulaş Güneş Kacargil’e ait olan filmin başrollerinde Fatih Al, Melpo Zarokosta, Romy Vasiliadis, Cem Bender, Gökçe Sezer, Ferit Aktuğ, Oral Özer gibi isimler yer alıyor.

Evdeki Yabancılar Hakkında

Bir Ege sahil kasabasında doğmuş, büyümüş; mübadelede Yunanistan’a göç etmek zorunda bırakılmış bir Rum kadın (Agapi) 80’li yaşlarına geldiğinde evini bulmaya yollara düşer. Yanında da refakatçi olarak 20’li yaşlarındaki kız torunu (Elpida)… Evi artık 35’li yaşlarındaki bir Türk gencine (Yaşar) ait. Yaşlı kadın inat, genç adam inat, evi paylaşamazlar.

Bir evin içinde geçmişini arayan bir kadın, fotoğraf tutkunu genç ve güzel bir kız, hayatını kendi rutininde yaşayan huzurlu ve yalnız bir adam… Hiçbiri bir evde uzun bir süre beraber yaşayacaklarını tahmin edemezlerdi. Hem de aynı dili bile konuşmuyorlardı. Peki bu insanların aynı evde yaşamalarına sebep olan neydi?  Sadece yaşlı bir kadının inadı mı, yoksa iki gencin birbirine olan aşkı mı? Yoksa geçmişin izini sürmek mi?

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com