“Benimkisi bir nevi insanları kandıran illüzyonistin aldığı zevk”

Elipsis Galeri, ünlü Fransız fotoğraf sanatçısı Gilbert Garcin’in Türkiye’deki ilk solo sergisi olan “Bay G”ye 10 Mayıs – 30 Haziran 2012 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Gilbert Garcin Fransa’nın Marsilya şehrinde lamba fabrikasını yıllarca yönettikten sonra 65 yaşında Arles’daki Pascal Dolemiux yönetiminde bir fotoğraf atölyesi alarak fabrikasını kapatmış ve fotoğrafçı olmaya karar vermiş. Şimdi, 83 yaşında aynı şevk ve tutkuyla işlerini üretiyor.

Garcin’in mizah yüklü ve sürreal siyah & beyaz fotoğraflarında gerçeklikle kurgu arasında ince bir çizgi var. Kurguladığı sahnelerde kum, taş, çamur ve ip gibi gerçek objeler kullanarak gerçek gölgeler yaratıyor. Çerçeve içinde çerçeve, fotoğraf içinde fotoğraf gibi, objelerin ölçekleriyle oynamayı seviyor. Yarattığı göz yanılsamaları gerçekliğin yerini alıyor.

Kendi bedenini de fotoğraflarında sahneleyen Garcin, “Hikaye anlatmaya bayılıyorum. Benimkisi bir nevi insanları kandıran illüzyonistin aldığı zevk” diyor. İzleyicisini de zaman, yalnızlık, boşluk ve varoluş gibi felsefik ikilemleri sorgulamaya davet ediyor.

Mizahı yüzeye yerleştirmeye çalışıyorum. Fotoğraflarımda yapmaya çalıştığım egzersiz aslında kolayca kibirli veya aşırı ciddi gözükebilir. Oysa ön planda mizaha yer vermek önemli çünkü bu sayede izleyici süjeyle bir diyaloğa girebiliyor. Benim için mizah asıl amaç değil elbette ama iyi ki işlerimde yer alıyor.“ diyen Garcin, işlerinde mizahın absürdleştiği noktalarda Magritte ve Rousseau’nun sürrealist karakteristiklerinden etkileniyor. (İmajlar:© Gilbert Garcin)

[nggallery id=43]

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com