“En pahalı müşterimiz kendimiziz”

dükkan ajans

2004 Haziran ayında kurulan Dükkan Creative & Publishing, o günden beri yaratıcı projelere imza atmayı iş edinmiş. Ajansın felsefesi “Content is the King”. Dikkat çeken işlerinin başında 2005 Ağustos’undan beri yayınlanan ve piyasadaki en iyi trend ve seyahat dergisi olan and mag var. Ajansın kurucusu Damla Kürklü sorularımızı yanıtladı.

Dükkan bir tasarım ve yayıncılık ajansı olmanın yanı sıra, 2010 yılına kadar Lomography’nin Türkiye’deki resmi distribütörlüğünü üstlenen ilk firma oldu. 2010’da Contemporary İstanbul bünyesinde bir pop-up mağaza kurdu ve burada Avrupalı sanatçıların özel baskı işlerinin satışını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz sene ise Londralı sanatçı toplulukları Le Gun, Bare Bones ve Heretics’le birlikte ‘Never Mind the Bosphorus’ adı altında bir serigrafi atölyesi düzenledi.

Dükkan, yayıncılığın dijital tarafına geçmek için doğru zamanı bekledi. 2012’ye hızlı bir giriş yapan Dükkan, and mag’in mobil ve online versiyonlarını halen geliştirmekte olup lansmanını Eylül ayında özel bir etkinlikle gerçekleştirmeyi planlıyor.

Hikayeniz?

Hayal etmekle başlayıp çok çalışmakla devam eden bir aşk hikayesi bizimkisi. Uzun yıllar yeni yetenekleri keşfedip, muhabirlik ve set tasarımları yaptıktan sonra hayat beni buraya getirdi diyelim. 2004’te Dükkan’ı açtık, Aslı da finans sektöründeki yöneticilik kariyerinden sonra kreatif dünyaya dalmaya karar verdi. Ekibe katılanlar da bir nevi ailenin diğer üyeleri, Dükkan’da emekleri büyük.

Zaaflarınız?

İyi olduğunu düşündüğümüz işleri hayata geçirmek istediğimiz zaman para mevhumunu kaybetmemiz.

Altını çizmek istedikleriniz?

Wallpaper’ın genel yayın yönetmeni Tony Chambers, daha iyi ilan tasarımları için reklam verenlere vizyon toplantıları düzenliyormuş. Bunun global bir sıkıntı olduğunu duymak bizi rahatlattı.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Baktıkça, yaşadıkça doğuyor. Klasik olacak ama bakmayı bilen gözler için ilham her yerde aslında. Doğa ve hayvanlar bir numara… Ofisimizden kuş, köpek, çiçek, böcek eksik olmaz. Eski olandan beslendiğimiz de bir gerçek.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Ciddi bir iş, üstelik eğlenceli. Bazen senle dolaşır bazen mum ışığıyla aranması gerekir.

Kahramanlarınız?

Jean-Paul Goude, Philip Treacy, Alexander McQueen, Ian Schrager, Anish Kapoor, Louise Borgeois, Marina Abramovic, Erwin Olaf, Tarsem, Ann Demulemeester.

Hangi müşteri gelsin?

Kos helva seven, Sultanahmet’te gezmesini bilen, bir yakadan diğer yakaya vapurla geçen, Peter Sellers’a gülen, işi yapmadan parasını veren müşteri gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

Dönme dolaba binen bir de kağıdı kalemi alıp çizen müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

En pahalı müşterimiz kendimiziz. Hayallerimizi hayata geçirmek çok masraflı oluyor ve yapacaklarımız hiç bitmiyor… Onun dışında en sevdiğimiz müşterilerimiz Garanti Bankası, Lastik Pabuç, Lucca, The House Hotel, 101 Production.

Sizden sonra kime yer verelim?

Republica.

http://dukkancreative.com/

————————————————————————

Since its founding in June 2004, Dükkan Creative & Publishing’s main principle is to undertake creative projects. The agency’s philosophy is “Content is the King”. One of their most remarkable projects is And Mag, the best trend and travel magazine of the market since August 2005. The founder of the agency Damla Kürklü answered our questions.

Besides being a creative design and publishing agency, Dükkan was the first official distributor of Lomography in Turkey until 2010. In 2010, it opened a pop-up shop at the Contemporary İstanbul and sold special print jobs by European artists. The last year, it organized a silkscreen printing workshop, called “Never Mind the Bosphorus” with London-based artist communities, Le Gun, Bare Bones, and Heretics.

Dükkan waited for the right time to make its move into digital publishing. After making a fast and successful start to 2012, Dükkan now plans to launch And Mag’s mobile and online versions—currently under development, with a special event in September.

Your story?

Ours is a love story, first began as a fantasy and kept going because of hard work. Let’s say, after discovering new talents, working as a reporter, and a set designer life brought me to this point. We opened Dükkan in 2004. Aslı decided to dive into creative world as well, after her managing career in financial sector. Other participants of the team are also members of the family. They worked hard for Dükkan.

Your weaknesses?

Losing the notion of money, when we want to carry out projects we think that are good.

Things that you want to emphasize?

We heard that Tony Chambers, Wallpaper’s Editor-in-Chief, organizes vision meetings for advertisers for better creative advertisement designs. We were relieved to hear that it is global problem.

Inspiration?

As you look for and live through, it arrives. It might be very classic, but actually inspiration is all around for those who know how to look for. Nature and animals comes first…  We have bird, dog, and plants and flowers at the office. The past feeds us as well.

What is that you call an idea?

It is a serious business, even entertaining. Sometimes it wanders around with you; sometimes you need candlelight to find it.

Your heroes?

Jean-Paul Goude, Philip Treacy, Alexander McQueen, Ian Schrager, Anish Kapoor, Louise Borgeois, Marina Abramovic, Erwin Olaf, Tarsem, Ann Demulemeester.

Which client should come?

Clients who love nougat, knows how to tour around Sultanahmet, take the ferry to cross from one side of the continent to the other, laughs at Peter Sellers, and pays before the job is done.

Which client should not come?

Clients, who take a ride on Ferris wheel, and grab the pen and paper to draw.

Your clients?

Our most expensive client is us. Realizing our dreams is very costly and things that we will do never end… Other than that, our favorite clients are Garanti Bank, Lastik Pabuç/Rubber Shoes, Lucca, The House Hotel, 101 Production.

Who should we interview after you?

Republica.

http://dukkancreative.com/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com