LSD kafasında ben..*

Galerist, Erwin Wurm, 'Me On LSD', 2010, Polyester, concrete, paint, metal, 165x90x75cm, Ed. of 6

*Bu ismi taşıyan heykeli (foto) ve başka çalışmaları Galerist’te sergilenecek olan, Avusturyalı sanatçı Erwin Wurm’un İstanbul’daki ilk kapsamlı kişisel sergisi 10 Mayıs – 23 Haziran 2012 tarihleri arasında Galerist’te izlenebilecek.

Jérome Sans küratörlüğünde gerçekleştirilen ve Wurm’un en önemli serilerinden örneklerin yer aldığı sergide sanatçının heykelin tanımı ve temel nitelikleri konusundaki araştırmalarının bir özeti sunuluyor. Wurm eserlerinde ince bir mizah kullanarak içsel ve dışsalın ilişkisini, nesnel dünyanın, subjektif dünya üzerinde artık bireyin kontrolünden çıkmış hakimiyetini sorguluyor.

Wurm, sanat dünyasında tanınmasını sağlayan ilk heykelleri “One Minute Sculptures” (Bir Dakikalık Heykeller) ile ziyaretçileri farklı pozlara sokarak yaşayan heykeller yaratmış ve insan bedenini bir heykel malzemesi olarak kullanmıştır. İnsan bedeninin heykelle ilişkisini daha da derinleştirerek “heykel hacimlerle oynamaktır ve kilo alıp vermek de hacimlerle oynamaktır. Bu durumda kilo alıp vermek de bir heykel olabilir” diyen Wurm, eserlerinin bir çoğunda görülen şişman ve zayıf formların çıkış noktasına bu sözlerle deyiniyor..

www.galerist.com.tr

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com