İstanbul Tasarım Bienali “New City Reader” gazetesi ile sokaklarda

İstanbul Tasarım Bienali, geçtiğimiz günlerde yayınladığı kent, mimari ve kamusal alan üzerine makaleler içeren “New City Reader” gazetesi ile sokaklara yayılmaya başladı…

Bienalin sonuna kadar, düzenli aralıklarla yayınlanacak ve şehrin farklı noktalarına asılacak “New City Reader” gazetesinin farklı başlıklarla hazırlanacak her sayısında kent, mimari ve kamusal alana dair makaleler yer alacak. Toplamda 16 sayı olması planlanan “New City Reader”ın her sayısının editörlüğünü, mimar, teorisyen ve araştırmacılardan seçilecek konuk editörler üstlenecek.

İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Joseph Grima tarafından ilk defa 2011 yılında New Museum for Contemporary Art (New York)’ta gerçekleşen The Last Newspaper sergisi kapsamında yayınlanan New City Reader, Grima’nın küratöryel yaklaşımının bir parçası olarak bienalin sonuna kadar İstanbul’da da yer alacak.  İki haftalık periodlarla yayınlanacak ve asılacak sokak gazetesi, her sayısında 1000 adet basılarak, ayrıca çeşitli alanlarda ücretsiz olarak dağıtılacak.“New City Reader”ın geçtiğimiz günlerde yayınlanarak İstanbul’un farklı noktalarına asılan ilk sayısının editörlüğünü İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Joseph Grima ve ekibi üstlendi. Konusu “Gündem” (Agenda) olarak belirlenen ilk sayının grafik tasarımı, aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienali web sitesinin ve yayınlarının da grafik tasarımını üstlenen Marco Ferrari ve Elisa Pasqual tarafından yapıldı.

İlk sayıda Joseph Grima’nın yanı sıra Yardımcı Küratörler Elian Stefa, Ethel Barona Pohl ve Pelin Tan, Columbia Lab Direktörü Kazys Varnelis ve İstanbul Tasarım Bienali adına projenin koordinatörlüğünü üstlenen Benan Kapucu’nun makaleleri yer alıyor..

İstanbul’un ilk tasarım bienali, İKSV tarafından, Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda 13 Ekim–12 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul Tasarım Bienali, ön etkinliklerine tüm hızıyla devam ediyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com