Cannes’da neler oluyor? Nuri Bilge Ceylan’a bir ödül daha

Cannes Film Festivali’inde olup biten her şeyi aktarmamıza imkan olmasa da, iki gündür devam eden festivalde dikkatimizi çeken konulara yer vermeye çalışacağız. Hele ki söz konusu haber ülkemizin en gurur verici yönetmenlerinden biri olan, geçtiğimiz gün Altın Fayton ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan ile ilgiliyse.

Fransa’daki Sinema Yönetmen ve Yapımcıları Derneği, Cannes Film Festivali’ne paralel etkinlik olan Quinzaine des Réalisateurs, geçtiğimiz gün Nuri Bilge Ceylan’a, ”2012 Carossee d’or” (Altın Fayton) sinema ödülünü verdi.

Törende, Ceylan’ın, dünya sinemasına katkısı, sinemayı anlama ve aktarma biçimi konusundaki farklı tarzı ve performansı dolayısıyla bu yılki ödüle layık görüldüğü belirtildi. Nuri Bilge Ceylan ise ödüle layık görülmekten çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu ödül benim için çok anlamlı. Çünkü ödülü yönetmenler veriyor. Yönetmenler zor beğenen insanlardır. Dolayısıyla bu ödül benim için çok anlamlı. Bana oy verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ödül töreninden önce Ceylan’ın Avrupa’da tanınmasını sağlayan “Mayıs Sıkıntısı” adlı filmi gösterildi. “Altın Fayton” ödülü, 2002 yılından bu yana Cannes Film Festivali bünyesinde, ”15 Yönetmen” bölümünü gösteriminin başlaması dolayısıyla veriliyor.
Jafar Panahi, Nanni Moretti, Jim Jarmusch ve Clint Eastwood, daha önce bu ödüle layık görülen dünyaca ünlü yönetmenler arasında yer alıyor.

Ceylan, geçen yıl ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle Cannes Film Festivali’nde jüri büyük ödülüne sahip olmuştu. Ünlü yönetmen, 2008 yılında da ”Üç Maymun” filmiyle yine aynı festivalde, ”En iyi yönetmen” ödülünü kazanmıştı.

Yine Quinzaine des Réalisateurs programı kapsamında sinema dersleri çerçevesinde davetli olan Nuri Bilge Ceylan’nın konuşmasından bir kesiti aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

[vimeo 42354591]

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com