“Hiçbirimiz kötü doğmadık. Ama çöple ilişkimiz değişti.”

Fatih Akın’nın 2007’de kamerasını sırtlanıp, gittiği Karadeniz bölgesinin çöplerle nasıl tarumar edildiğine dikkat çekmek için giriştiği belgesel “Cenetteki Çöplük”, 65. Cannes Film Festivali Özel Gösterimler bölümünde gösterildi ve büyük ilgiyle karşılandı.

2007- 2012 yılları arasında çekmiş Fatih Akın belgeselini. Alin Taşçıyan’a verdiği röportajda söyledikleri ise dikkat çekici: “Bu sadece çöp üzerine bir film değil. Türkiye’de köy hayatını anlatan bir film. Büyükşehir insanıyım, yurt dışında yaşıyorum ve Türkiye’de köy hayatını hiç bilmiyordum. Benim yaşamımdan hiç de farklı olmadığını paylaşmak istedim izleyiciyle, özellikle de yurt dışındaki izleyiciyle… Biz Almanya’da tıbbi atıkları ayıklıyoruz iyi güzel de nükleer çöpleri temizleyemiyoruz. Afrika’ya gönderiyoruz, başka Çamburnu gibi yerler yaratıyoruz. Buradaki seyirci de bunu görüyor. Sadece Türkiye için geçerli değil, bu bir sembol. Japonya’da göstersek seyircisi ne türlü karşılayacak merak ediyorum, çünkü Fukuşima oldu orada… Sorunlara yol açan mekanizmalar her yerde aynı. Ben orayı seçtim çünkü o köyün çocuğuyum, o topraktan geliyorum… Hiçbirimiz kötü doğmadık. Ama çöple ilişkimiz değişti. Plastik kutuyu elma gibi doğaya atıyoruz. Bilinç yaratmak lazım. Atmak kötü bir hareket değil, bilmemezlikten kaynaklanıyor. Ama filmde görüyoruz ki artık çocuklar okulda karbondioksidin zararlı olduğunu öğreniyor.”

Akın, filmin gösterilmesinden sonra gazetecilerin neyi ümit ettiğini sorması üzerine de politikacıların yaptıklarından utanç duymalarını ve Çamburnu’nda oluşturulmakta olan çöplük alanı kapatmalarını istediğini kaydederek, ancak bunun da sonuçta bir şeyi değiştirmeyeceğini, bölgedeki sorunun kalacağını, diğer bazı ülkelerin yaptığı gibi çöplerin modern bir şekilde imha edilebilmesi için akılcı bir yol bulunması gerektiğini dile getirdi.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com