Be The Band Vol.II: Yine “o” grup seçilecek!

O grup kim bilmiyoruz ama bu yıl ikinci kez düzenlenen “Be The Band” yarışmasına katılım tarihleri çok yakın. Alternatif/Indie müziğin yeni yeteneklerini keşfetmek için düzenlenen yarışmanın geçen sene kazanan grubu “Neyse”ydi. Radyo Eksen, Babajim Istanbul Studios & Mastering‘in organizasyonunda gerçekleşen yarışmanın partnerleri arasında Turkcell Müzik, Yamaha Music Europe, Dream TV ve Babylon yer alıyor. Radyo Eksen Yayın Yönetmeni Gülşah Güray sorularımızı yanıtladı.

“Be The Band” yarışmasının 2.’sinde ne gibi değişiklikler var?

Bu sene yarışma partnerlerimiz arasında Dream TV, Turkcell Müzik, Yamaha Music Europe ve Babylon da yer alıyor. Ayrıca jüri üyeleri arasına; Harun Tekin, Sezyum, Şafak Ongan ve Eray Aytimur da dahil oldu. Yarışma başvuruları bu yıl Turkcell Müzik Platformu üzerinden ilerleyecek. İkinci ve üçünü grubun ödüllerini ise Yamaha Music Europe sağlayacak.

Katılımlar ile ilgili beklentileriniz ne yönde?

Aslında amacımız yarışmayı kazandığı gibi stüdyoya girip bir albüm kaydetmeye hazır grupları bulmaktı. Bu yüzden katılım için 6 özgün şarkı ve 15 dakikalık video klip şartımız var. Geçen sene bu şartı yerine getiren 250 grup oylamaya katılabilmişti. Bu sene sayının artacağını düşünüyoruz.

Türkiye’de Indie/alternatif müziğin yükselişte olduğunu düşünüyor musunuz?

Bundan 10 sene önce alternatif müziğin sahnesi bile yoktu. Şimdi albüm piyasaya sürmekten bahsediyoruz. Yurtdışıyla rekabet edecek gücü ise bu ve benzeri organizasyonları destekleyip, yapacağımız işlerle müziğin önüne geçmeden, birlikte durarak belki elde edebiliriz.

Yeni teknolojiler, internet vb. faktörleri göz önünde tutarak, genel anlamda Türkiye’deki müzik sektörünü biraz değerlendirebilir misiniz?

Yeni teknolojilerin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada özgünlüğü körelttiğini, kolaycı zihniyetin zirve için çeşitli oyunlar yaptığını düşünüyorum. Ancak emek ve yeteneğin haklı başarısı fark edilecek ve aklını kullananlar işte burada teknolojinin nimetlerini kullanarak fark yaratacaktır.

httpv://youtu.be/NwL_ZlezKz8

httpv://youtu.be/VkgKL6a-4SM

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com