DOCUMENTARİST 2012’DE SİNEMA DERSLERİ

Documentarist 2012 izlenecek onca güzel belgeselin dışında yan etkinlerle de dikkat çekiyor. Sinema Dersleri çerçevesinde ise iki usta belgeselci var; Heddy Honigmann ve Angelika Levi.

SİNEMA DERSİ: HEDDY HONIGMANN

BM’deki Hollanda askerlerini anlatan “Crazy” ve Paris’teki ünlü Père Lachaise mezarlığını konu alan “Forever” ile Hollanda sinemasının en önemli ödülü olan Altın Buzağı’yı iki kez kazanan Heddy Honigmann, günümüzün tartışmasız en önemli belgeselcileri arasında yer alıyor.

Honigmann Sinema Dersi’nde, filmleriyle en iyi örneğini bizzat verdiği  “belgeselde karakter yaratma” konusunu ele alacak ve temayla ilgili olarak filmlerinden örnekler izletecek. Yönetmenin kendi sözleriyle belgeselde film karakteri şu demek:
“Filminizin karakterlerini daha araştırma safhasında aramaya başlarsınız. Onları, kurmaca bir filme oyuncu seçer gibi seçersiniz. Kimi zaman bazılarını kafanızda hayal eder, sonra bu hayalin peşine düşersiniz. Kimi zaman da yanıbaşınızda durmaktadırlar. Dolayısıyla filminize doğru ilerlerken sağınıza solunuza bakmayı ihmal etmeyin. Filminizin karakterleri mesaj taşıyıcıları değil, mesajın bizaat kendisidirler. Benzersiz olma mesajıdır bu. Robert de Niro veya Isabelle Huppert ne kadra güçlüyse, onlar da o kadar güçlüdür. Onlar, Oscar’ın Oscar’sız galipleridir.”

4 Haziran 2012 Pazartesi Saat: 16:00 – 19:00 Akbank Sanat

SİNEMA DERSİ: ANGELIKA LEVI

Dönüş Yasası: Film Bağlamında Bellek Üzerine Düşünmek

Angelika Levi’ye (foto) göre, “Bellek, sinemada tıpkı aşk veya ihanet gibi bir konudur. Belleğin duygusal yönden dramatik bir yapısı vardır; ana karakterler, yönetmen ve seyirciler arasında müzakere edilmesi gerekir. Aynı zamanda her daim bir soru işaretidir, kendimizi daha iyi anlamak için bir gerekli bir bilmecedir. Sinema dersinde, hareketli görüntülerde bireysel ve toplumsal belleğin inşası üzerine konuşmak istiyorum. Belleğin kronolojik olmayan, görüntü ile ses arasında salınan, çoğu kez parçalanmış ve eksik kalmış kesintili anlar üzerinden (kendi filmlerimde) nasıl inşa edildiği hakkında konuşacağım.”

5 Haziran 2012 Salı Saat: 16:00 SALT Beyoğlu

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com