Animasyon devi Pixar 25 yaşında

Günün birinde Pixar’da çalışan illüstratörlere, yönetmenlere ve bilgisayar dahilerine reklam çekmek yetmiyordu. En harika animasyonları yaratıyorlar ve onca çaba bir reklam filmi ne kadar uzunluktaysa o kadar sürüyordu. Arada sırada kısa filmler çekseler de, 80’lerde John Lasseter ve arkadaşlarının kafalarında uzun metraj film yapma arzusu giderek büyüyordu. 1995’de de “Toy Story” ile çizgi film alanında devrim yapıyorlardı..

Evet, Cowboy Woody’nin ve oyuncak dostlarının hikayesi bilgisayarda yapılan ilk animasyon filmi olarak artık tarihe geçti. “Monsters Inc.”, “Ratatouille” ya da “WALL-E” peşinden geldi. Ve toplam 12 film, irili ufaklı başka filmler ve efsanevi masa lambasıyla Pixar büyük bir marka artık.

İşte Pixar’da şekillenen filmlere ait 500 parçadan oluşan fikir çalışması ve daha pek çok yan unsur şimdilerde tıpkı Tim Burton’nın önce Los Angeles Country Museum of Art’da sonra da Paris’te görücüye çıkan işleri gibi, “PIXAR – 25 Years of Animation” adıyla, 6. Temmuz- 6. Ocak 2013 tarihlerinde Almanya’da, Bundeskunsthalle Bonn‘da sergileniyor.

httpv://youtu.be/XBH1dcHoL6Y

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com