Kaçılın, Van Gogh’un Ankara çıkartması yaklaşıyor!

İstanbul geçti. Şimdi de Ankara Van Gogh’u alt alta, üst üste, yan yana seyircilerin gözlerine sokmaya hazırlanıyor. Peki bu iyi bir şey mi?

Bir Van Gogh’un diğerinin yanında, üzerinde ve altında dev boyutlarda ve kermes tadında bir kez daha gösterileceği sergi, -bilmeyenler için- Avusturalyalı sergi şirketi Grande Exhibitions‘un başının altından çıkıyor.

Hatırlamak da fayda var; bu dev ötesi multimedya “hareketi”nde 40 High-Definition projektörden 3.000 eser dev alanlara yansıtılıyor. Van Gogh’un ünlü ay çiçekleri, yıldızlı geceleri, açan badem ağaçları ya da oto portrelerinin izleyenlerin üstüne geleceği retrospektifte, daha doğrusu konseptte maksat, eserin içine dalmak, hissetmek ve duyumsamak..

Dataton icadı multimedyatik software sistemi Watchout’un marifetlerinden yararlanılan serginin tartışılan tarafı içerik olsa da, sergi organizatörleri Van Gogh’un yaşamının 1880-1890 arasındaki dönemini, duygu ve düşüncelerini aktarmak meselesini dikkatle ele aldıklarını ve benzersiz bir deneyim yaşatmak için yola çıktıklarını söylüyorlar. İzleyici adeta Arles, Saint Rémy ve Auvers-sur-Oise’a ışınlanıyor ve Van Gogh’un eserinin ilham kaynağının tam da orta yerine sürükleniyor.

Projeksiyon harikası dijital sergide orijinal eser olmadığı için birtakım sanat bilirkişileri geleceğin sanat dünyasının, sergi kültürünün farklı bir zihniyet ve tavır kazanmasından pek hoşlanmıyor.

Van Gogh Alive, Singapur, ABD ve İstanbul’dan sonra, 15. Ekim’de Ankara’da ve serginin adı gibi Van Gogh’a mezarında bir takla daha attıracağı benziyor.

Facebook

Van Gogh Alive

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com